Mostaru treba eMTeeM
Mostarski teatar mladih 1974 organizuje od 31. avgusta do 6. septembra 37. Mostarski teatarski festival, zasnovan na afirmisanju autorske poetike, a ove godine posebno je posvećen aktuelnim pitanjima položaja i uloge umetnosti u društvu.
Pod sloganom “Mostaru treba eMTeeM”, organizatori žele da pokažu da Mostar “nije mrtav grad”, kao i da autorske poetike mogu da izraze snagu kulture i pozovu na pobunu, odnosno za izlazak iz statusa kvo i za poboljšanje položaja kulture u BiH.
Glavni festivalski program obuhvata nekoliko predstava MTM-a, od kojih tri potpisuje Sead Đulić - “Rekvijem za ljubav”, u koprodukciji sa Studentskim pozorištem iz Banjaluke, “Srebrenice nije bilo”, u koprodukciji sa KZB “Preporod” iz Mostara, te “Oda radosti (Deveta nedovršena)”, zatim
“U traganju za bojom kestena” Safeta Plakala, u režiji Stevana Bodrože, “Maske” Eme Laković - te interaktivnu predstavu Teatra u obrazovanju, u koprodukciji sa Centrom za dramski odgoj, kao i “Maslinova grana”, nastala u okviru projekta Balkanska teatarska mreža. Biće izvedene i predstave “Trg ratnika” Nika Vuda (Nick Wood) Omladinske scene Teatra Fedra iz Bugojna, u režiji Senade Milanović, autorski projekat Olivera Frljića “Pismo iz 1920.” prema istoimenoj priči Ive Andrića, u koprodukciji Bosanskog narodnog pozorišta i sarajevskog festivala MESS, te dve još predstave nastale u okviru projekta Balkanska teatarska mreža - “Mostovi” Akademskog pozorišta iz Niša, u režiji Aleksandra Mihailovića, i “S ljubavlju iz Beča” Elene Stojanoske, u produkciji Centra za zajedničke osnove u saradnji sa ARTA iz Kumanova, u režiji Dragane Tanevske.
U završnici će biti izvedena i interaktivna forum predstava o diskriminaciji Roma “Ali ja je volim” Centra za dramski odgoj, nastala u okviru projekata “Vidiš da smo isti” i “Možeš ti to”. Uoči dodele nagrada najavljeno je i scensko čitanje drame Ljubice Ostojić “Fatima, nevjesta od boli”.
Angažovani prateći program obuhvata nekoliko razgovora o aktuelnim pitanjima na teme kao što su “Umetnost - izvozni brend BiH ili Ima li umetnost šansu u današnjem BH društvu?”, “Repertoarskom politikom do identiteta (profila) teatra”, “Budućnost BH teatra u okovima Dejtonskog ustava”, “Teatarske koprodukcije - novi kvalitet ili šansa za preživljavanje?”, “Odgovornost umetnika za društvenu stvarnost?”, “Budućnost umetnosti u nacionalnom konceptu vlasti?” i “Teatarski festivali u BiH: mesta umetničkog vrednovanja najboljih ostvarenja ili mesta zadovoljenja potreba lokalnih moćnika?”
Prateći program obuhvata i okrugle stolove kritike, kao i 28. Alternativnu akademiju, odnosno majstorske razgovore i radionice.
Više o MTM-u na FB strani tog teatra, a festivalski program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)