Moguće budućnosti u Paviljonu Crne Gore na 59. Bijenalu u Veneciji
Crna Gora učestvovaće na 59. Bijenalu u Veneciji izložbom “Umeće držanja za ruke / dok se probijamo kroz sedimentni oblak” sa radovima umetnika Dantea Buua, Lidije Delić, Ivana Šukovića, Darka Vučkovića i Jelene Tomašević, te delima iz Kolekcije umetnosti nesvrstanih zemalja: Zuzane Halupove, Renea Portokarera, nepoznatog autora iz Iraka, kao i video zapisom o skulpturi umetnika Bernarda Matemere.
Izložba “Umeće držanja za ruke / dok se probijamo kroz sedimentni oblak” gradi iskustvo nalik naučno-fantastičnoj priči o mogućim budućnostima, pletući je kroz multitemporalne i intergeneracijske poglede umetnika koji dolaze iz različitih društvenih i istorijskih konteksta koji se talože na prostoru današnje Crne Gore. Ova priča nastaje na marginama “sveta”, koji danas nazivamo globalnim kapitalizmom, iz prostora akutne distopije dezintegrisanog “tela” prirode i društva koje se pod konstantnim turbulencijama, uticajima i potresima menja i gubi čvrstu opnu i kao rasuti oblak ideologija, događaja, slika, strahova i snova pluta u vremenu i prostoru, navela je kustoskinja izložbe u crnogorskom paviljonu Natalija Vujošević u pratećem tekstu.
“Otelovivši svoje vizije kroz različite medije, od slikarstva, preko instalacije do usvajanja u svoje prakse ritualnih pristupa ručnom radu, sve do poezije i arhiva, umetnici nam pokazuju imaginaciju i lekoviti potencijal umetnosti koja se rađa uprkos i u distopijskom okruženju post-društvene pustinje. Umetnici apsorbuju lična iskustva, slike sveta kao i okruženja u kojem stvaraju, i kroz svoju umetnost projektuju alternativne realnosti, lične kosmologije, ali i moguće ishode strepnji koje proizvodi siva sadašnjost”, navedeno je u najavi izložbe, čija je komesarka Jelena Božović, a organizator Centar savremene umetnosti Crne Gore (CSUCG).
Dante Buu, I do not know what is worse: that he thought Montenegro is bordering Kazakhstan, or that Kazakhstan is in Europe? Or that he lied about his age in decades, or that he thought I am into him? Well... I guess "that's America for you", 2021, ručni vez, pamuk, aluminijska žica, dimenzije i oblik - promeljive, foto: David Brandt
Iskustvo izložbe “Umetnost držanja za ruke / dok se probijamo kroz sedimentni oblak” plete i u celinu i oblaže eksperimentalno poetski tekst koji posetioce uz pomoć audio zapisa vodi kroz projekciju mogućih budućnosti koje emituju susreti umetničkih vizija umreženih u telo izložbe.
Lidija Delić, Time of risk, ulje na platnu, 150 x 180 cm, 2022, foto: Mirjana Janković
Izložbu prati publikacija koja će predstaviti isprepletene kustoske i poetske pristupe, te arhivske zapise. Autori tekstova u publikaciji su: Ana Ivanović, Jovana Stokić, Miloš Zec, Nuno de Brito Rocha, Vjera Borozan, Marina Čelebić, Nada Baković, Anita Ćulafić i Natalija Vujošević. Za grafičko oblikovanje publikacije zaslužna je Tara Langford.
Darko Vučković, Meke forme, 2022, skulptura, porcelan, foto: Duško Miljanić
Ivan Šuković, Not all paradise is lost, 2022, 90 x 75 x 80 cm, mixed media (polyurethane, polyester), foto: Ivan Zupanc
Jelena Tomašević, Guilty Knowledge, instalacija, serija 2017/22, foto: Duško Miljanić
Srebrna palma, nepoznati autor, Irak, Kolekcija umetnosti nesvrstanih zemalja, foto: Duško Miljanić
Svečano otkrivanje skulpture Bernarda Metamere, Titograd, 1987, Arhiva Kolekcije nesvrstanih zemalja
U organizaciji i produkciji CSUCG, izložba u Paviljonu Crne Gore biće svečano otvorena 21. aprila u 18.30 sati u Palati Malipjero (Palazzo Malipiero) na Trgu San Marko, a realizovana je pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke, kulture i sporta Crne Gore.
Izložba “Umeće držanja za ruke / dok se probijamo kroz sedimentni oblak” biće otvorena do 27. novembra, kao i 59. Bijenale umetnosti, koje će biti održano prema koncepciji umetničke direktorke Ćećilije Alemani, pod naslovom “Mleko (od) snova” (The Milk of Dreams / Il latte dei sogni).
Venecijansko bijenale je odloženo 2021. zbog pandemije korona virusa za godinu dana, a kao i do sada, obuhvata međunarodnu izložbu i izložbe u nacionalnim paviljonima u Đardinima i Arsenalu, kao i na drugim gradskim lokacijama. Tradicionalno su planirani i mnogobrojni prateći programi, kao i vernisaž za stručnu javnost, koji je najavljen od 20. do 22. aprila.
Prethodno, 58. Bijenale umetnosti u Veneciji, čiju je završnicu obeležila 2019. godine velika poplava, privuklo je gotovo 600.000 posetilaca, a prema konceptu umetničkog direktora Ralfa Rugofa, održano je na temu “Da živite u zanimljivim vremenima”. Na centralnoj izložbi predstavljeno je 79 umetnika, uz 90 nacionalnih paviljona.
(SEEcult.org)