• Search form

02.04.2024 | 11:21

Miodrag Vartabedijan Varta i njegovi tradicionalni simboli

Miodrag Vartabedijan Varta i njegovi tradicionalni simboli

Retrospektivna tematska izložba Miodraga Vartabedijana Varte (1933-2009), jednog od pionira grafičkog dizajna u Srbiji, biće otvorena 4. aprila u Etnografskom muzeju u Beogradu, a obuhvata radove koji su inspirisani tradicionalnim simbolima, nastale u periodu od 1964. do 2009. godine.

Miodrag Vartabedijan Varta stvarao je i aktivno učestvovao u umetničkom životu, razvoju i afirmaciji grafičkog dizajna i štampe na prostoru bivše Jugoslavije u kontinuitetu od 50 godina. Postao je prepoznatljiv po opremi knjiga i jedinstvenom likovnom pečatu. Ponosno je isticao svoju individualnost, pravo na lični stav i slobodu umetničkog izražavanja. U svom delu postigao je estetski sklad prema imanentnim likovnim zakonima. Razvio je osobenu tehniku grafike – vartagrafiju – direktno otiskivanje kamenih reljefa na papir ili platno metalik kredama i uljanim pastelima, čime se postiže autentičan otisak fakture, zapisa ili slika sa kamenih spomenika, stvarajući autonomno umetničko delo. Sistemom otiskivanja reljefa (frotaž, vartagrafija), slikanjem i kolažiranjem, transponovao je zapise i slike sa kamenih spomenika od antike do početka 20. veka u savremeno likovno delo ili grafičko rešenje, koje je tako postalo čuvar kulturnog nasleđa.

Izložba autorke Anamarije Vartabedijan podeljena je u nekoliko segmenata koji na auteničan način spajaju tradicionalno i moderno. Posetioci biti u prilici da uoče jedinstvenu simbiozu – grafike i slike, vartagrafije, slike – vartagrafije i linijske pejzaže, kao i originalne ilustracije, ilustrovane knjige, plakati, kaligrafije i znakovi.

Miodrag Vartabedijan Varta, Sevan,  pastel, 2005.

U Vartinom opusu, kako je navela autorka izložbe, otkriva se fuzija uticaja svih kultura koje su ostavile trag na tlu bivše Jugoslavije, kao i utemeljenje u jermenskim korenima i kulturi. Spona koja povezuje u jednu celinu njegova stvaralačka stremljenja u oblasti grafičkog dizajna i umetničkog stvaralaštva jeste bogata kulturna istorija oba naroda kojima je pripadao, kao i ljudska i umetnička potreba da se toj baštini oda počast kroz savremeno stvaralaštvo. Slobodno kretanje i prelaženje iz civilizacije u civilizaciju, spajanje tradicionalnog i modernog, citiranje mitologije, tipična je tendencija krajem XX veka pozicionirana kao umetnost postmodernizma. Kao slikar-grafičar dostigao je vrhunac stvaralačkih mogućnosti u dizajnu knjiga, podjednako kao i u ilustraciji i grafici. Kao umetnički urednik mnogih foto-monografija koje su prezentovale kulturu i baštinu Jugoslavije i sveta, imao je priliku da se bavi umetničkim radom na licu mesta –slikarstvom, grafikom ili knjigom. Knjiga kao lako prenosiv čuvar baštine, znanja i ideja, koji komunicira kroz prostor i vreme, zauzimala je centralno mesto Vartinih stvaralačkih interesovanja.

Miodrag Vartabedijan Varta, Prozor, slika vartagrafija, 1986.

Rođen 23. maja 1933. godine u Mladenovcu, Miodrag Vartabedijan Varta diplomirao je 1958. godine na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu (grafika), a 1961. godine završio je postdiplomske studije. Od 1958. godine radio je kao likovni urednik u mnogim magazinima i izdavačkim kućama (Jugoslovenska revija, Pregled, Potrošački informator, Građevinarstvo, Žurnal, Zvezdina revija, Nota, JAT-ova revija, katalog Ateksa, bilten SOKOJ-a, i dr). Umetnički urednik časopisa Jugoslovenska revija postao je 1963. godine prešavši iz Potrošačkog informatora (kreirao je časopis, oglase i dizajnirao prve karte-čestitke u Jugoslaviji).

Prešao je u status slobodnog umetnika 1970. godine sve do 1983. godine, kada je postao umetnički direktor Izdavačke radne organizacije Motovun u Istri. Zbog međudržavnih odnosa Hrvatske i Srbije, 15. juna 1992. godine prestao je da mu važi radni odnos u toj firmi.

Ilustrovao je bezmalo 20 knjiga za decu i odrasle. Takođe je dizajnirao više od 60 plakata iz oblasti turizma, medicine i prehrambene industrije, kao i desetine biltena, prospekata, kataloga, povelja, memoranduma, zaštitnih znakova i logotipa. Bio je umetnički urednik i dizajner više od 300 foto-monografija zemalja, gradova i foto-monografija iz oblasti umetnosti i kulturne baštine, štampanih na po pet svetskih jezika. Sarađivao je sa izdavačkim kućama iz 70 zemalja, radio na projektima knjiga u Kini, Engleskoj, Švajcarskoj, Francuskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni, Italiji – gde je vršio i nadzor nad štampanjem knjiga.

Bio je dugogodišnji saradnik-dizajner: IK Eksportpres, IK Svjetlost Sarajevo, Prve književne komune iz Mostara, Zavoda za izdavanje udžbenika Beograd, IK Geokarta, Turističkog saveza Srbije, Srpske akademije nauka i umetnosti, Beogradske filharmonije, Muzeja Staro selo – Sirogojno, Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, IK Vuk Karadžić iz Beograda, IK Partizanska knjiga, Državne založbe Slovenije...

Od 1992. godine bio je umetnički direktor Grafičko-izdavačkog preduzeća Interprint i redovni profesor Više politehničke škole u Beogradu na predmetima grafički dizajn i pismo. Penzionisao se 2000. godine.

Miodrag Vartabedijan Varta, Aleksija, slika vartagrafija, 1991 .

Izlagao je više od 35 puta samostalno u zemlji i inostranstvu, a učestvovao je na više od 250 grupnih izložbi širom biše Jugoslavije, kao i u Londonu, Bejrutu, Parizu, Njujorku, Adelaidi, Melburnu, Sidneju, Frankfurtu... Bio je učesnik mnogih likovnih kolonija u zemlji i inostranstvu.

Dobitnik je 85 nagrada i priznanja u domenu grafičkog dizajna i likovnih umetnosti.

Organizovao je 17 izložbi porodice Vartabedijan od 1994. do 2005. godine u muzejima, galerijama i centrima za kulturu širom Srbije i Crne Gore.

Deset godina je bio predsednik saveta Likovne kolonije Mladenovac. Bio je potpredsednik Srpsko-jermenskog društva i predsednik Jermenske zajednice Srbije.

Jedan je od organizatora i učesnika projekta Kultura ćirilice (izložbe, predavanja i radionice) održanog 14 puta u gradovima Srbije od 2005. do 2009. godine.

Bio je član Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) i Saveza novinara Srbije.

Preminuo je 8. septembra 2009. godine u Beogradu, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

Na otvaranju izložbe u Etnografskom muzeju nastupiće braća Teofilovići, a izložbu će otvoriti istoričarka umetnosti prof. dr Dijana Milašinović Marić, predsednica umetničkog saveta ULUPUDS-a.

Izložba "Miodrag Vartabedijan Varta i njegovi tradicionalni simboli" biće otvorena do 30. aprila.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.