• Search form

23.02.2009 | 09:26

Milioneru glavni oskari

Milioneru glavni oskari

Britanski film “Slumdog Millionaire” (Milioner iz blata) trijumfovao je na 81. dodeli Oskara, a kao što je i očekivano, osvojio je 22. februara nagradu Američke filmske akademije za najbolji film i režiju Denija Bojla (Danny Boyle).

Britanska glumica Kejt Vinslet (Kate Winslet) dobila je Oskara za najbolju glumicu, za ulogu bivše stražarke nacističkog logora u filmu “Čitač”.

Vinsletova, kojoj je ovo bila šesta nominacija za Oskara, priznala je da bi lagala kada bi rekla da nije pripemila govor, dodajući da je još kao osmogodišnjakinja vežbala ispred ogledala u kupatilu i da zato oseća veliku sreću što je uspela na tom putu.

Jedno od iznenađenja 81. dodele Oskara bila je pobeda Šona Pena (Sean Penn) u kategoriji za najboljeg glumca, za ulogu u filmu “Milk” o prvom američkom gej političaru Harviju Milku.

Očekivalo se da će Oskara za najboljeg glumca dobiti Miki Rurki (Mickey Rourke), za povratničku ulogu u “Rvaču”.

Poznat po oštrim rečima, Pen je pozvao na jednaka prava za sve i ocenio da je “pravo vreme za sve koji su glasali za zabranu homoseksualnih brakova da sednu i razmisle o svojoj velikoj sramoti”.

Nagrađeni scenarista filma “Milk” Dastin Lens Blek (Dustin Lance Black) rekao je da je, kada je čuo priču o Harviju Milku, dobio nadu da će jednog dana moći slobodno da živi takav - kakav je.

“Možda ću jednog dana čak moći da se zaljubim i venčam”, rekao je Blek.

Kao što je i čekivano, za sporednu mušku ulogu nagrađen je pokojni Hit Ledžer (Heath Ledger), za ulogu Džokera u “Mračnom vitezu”, nastavku serijala o Betmenu.

Ledžer je time postao tek drugi glumac u istoriji koji je dobio posthumno Oskara, posle Pitera Finča (Peter Finch) za ulogu u filmu “Network” 1977.

Oskara za žensku sporednu ulogu dobila je španska glumica Penelopa Kruz (Cruz), za ulogu u filmu “Ljubav u Barseloni” Vudija Alena (Woody Allen).

Nominovana i 2007. godine, Kruzova je postala prva španska glumica koja je dobila Oskara za glumu, a posvetila je nagradu svim kolegama u zemlji i zahvalila Alenu što je u nju verovao.

Noć je protekla, ipak, u znaku filma o indijskoj verziji popularnog televizijskog kviza “Želite li da postanete milioner” o siromašnom mladiću koji osvaja bogatstvo i ljubav devojke koju odavno voli.

“Milioner” je imao deset nominacija, a osvojio je Oskara i za adaptirani scenario, fotografiju, montažu, zvuk, najbolju originalnu muziku i pesmu.

Oduševljeni reditelj Bojl rekao je, primajući nagradu za režiju, da se zakleo deci da će, ako se ovo čudo ikada dogodi, primiti Oskara u duhu tigra.

Britanski scenarista Sajmon Bifoj (Simon Beaufoy) rekao je da postoje određena mesta na svetu na kojima mislite da nikada neće biti, a za njega je to, kako je rekao, mesto dobitnika Oskara, pored Meseca, Južnog Pola i podijuma za Mis sveta.

Indijski kompozitor AR Rahman dobio je dva Oskara za “Milionera”, a odao je počast gradu Mumbaju kao inspiraciji za knjigu, a potom i film.

Za razliku od “Milionera”, pravi fijasko doživeo je “Neobičan slučaj Bendžamina Batona” Dejvida Finčera (David Fincher), koji je imao najviše - čak 13 nominacija, a osvojio je svega tri nagrade, i to u tehničkim kategorijama - za vizuelne efekte, scenografiju i šminku.

Praznih ruku otišao je kući i holivudski par zvezda Bred Pit (Brad Pitt) i Anđelina Džoli (Angelina Jolie), koji su nominovani u glavnim glumačkim kategorijama - on za naslovnu ulogu u “Batonu”, a ona u “Zameni”.

Najboljim stranim filmom proglašen je japanski “Departures”, iako je u konkurenciji imao izraelski nagrađivani animirani antiratni film “Valcer sa Baširom”, francuski “Između zidova”, koji je pobedio u Kanu prošle godine, nemački “Bader Majnhof kompleks” i austrijski “Revanš”.

Oskara za najbolji animirani film dobio je “Wall-E”, dok je najboljim dokumentarcem proglašen “Man on Wire”, kao što je i očekivano.

Američka filmska akademija pokušala je novinama u programu da utiče na povećanje gledanosti ceremonije u Kodak teatru, koja drastično opada poslednjih godina.

Domaćin večeri bio je australijski glumac Hju Džekmen (Hugh Jackman) koji je pokazao i muzički talenat na početku ceremonije - izvođenjem pesama u čast nominovanih za najbolji film, a u društvu sa pop zvezdom Bijonse (Beyonce) podsetio je na neke od najpopularnijih holivudskih mjuzikala.

Među zvezdama 81. ceremonije dodele Oskara bio je i legendarni komičar Džeri Luis (Jerry Lewis), koji je dobio nagradu za humanitarni rad (Jean Hersholt Humanitarian Award).

Luis, koji 82 godine, rekao je da ga je to priznanje dirnulo duboko, s obzirom na to od koga je i kome će dobro doći.

Luis je prikupio više od dva miliona dolara za asocijaciju distrofičara, u okviru svoje godišnje teleton akcije.

Najbolji film
Slumdog Millionaire

Režija
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

Glumac
Sean Penn (Milk)

Glumica
Kate Winslet (The Reader)

Sporedna ženska uloga
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

Sporedna muška uloga
Heath Ledger (The Dark Knight)

Adaptirani scenario
Slumdog Millionaire

Originalni scenario
Milk

Originalna muzika
Slumdog Millionaire

Originalna pesma
Jai Ho - Slumdog Millionaire

Fotografija
Slumdog Millionaire

Strani film
Departures - Japan

Dokumentarni igrani film
Man on Wire

Dokumentarni kratki film
Smile Pinki

Animirani igrani film
Wall-E

Montaža
Slumdog Millionaire

Kostim
The Duchess

Šminka
The Curious Case of Benjamin Button

Montaža zvuka
Slumdog Millionaire

Vizuelni efekti
The Curious Case of Benjamin Button

Sajt Oskara je www.oscar.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r