• Search form

16.12.2009 | 14:21

Milena u Rimu i Parizu

Slikarka Milena Pavlović Barili biće predstavljena od narednog vikenda na izložbama u Rimu, Riminiju i Parizu, u okviru obeležavanja stogodišnjice rodjenja te svestrane umetnice srpsko-italijanskog porekla, koje je organizovano tokom 2009. pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije.

Milena u Rimu i Parizu

Slikarka Milena Pavlović Barili biće predstavljena od narednog vikenda na izložbama u Rimu, Riminiju i Parizu, u okviru obeležavanja stogodišnjice rodjenja te svestrane umetnice srpsko-italijanskog porekla, koje je organizovano tokom 2009. pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije.

Najpre će 18. decembra biti otvorena izložba Milene Pavlović Barili u rimskom Muzeju Hendrik Christian Andersen, koji pripada Galeriji moderne i savremene umetnosti u Rimu. Dan kasnije u Riminiju biće predstavljeni njeni crteži za modne žurnale na izložbi “Moda u sobi umetnice” u Muzeju grada Riminija, a pariska izložba “Ključevi od snova” biće otvorena 22. decembra u Kulturnom centru Srbije, najavio je ministar kulture Nebojša Bradić 16. decembra na konferenciji za novinare.

Podsećajući da je 2009. bila posvećena i jubilejima Paje Jovanovića i Ljubice Marić, Bradić je izrazio zadovoljstvo što se završava izložbama Milene Pavlović Barili i to postavkama u gradovima njene mladosti.

“Jedna od najzaslužnijih slikarki 20. veka imala je dva prezimena i dve domovine”, podsetio je Bradić i izrazio očekivanje da će predstojeće izložbe na dobar način predstaviti njeno delo i izazvati dobre reakcije iz sveta.

Rimsku izložbu “Milena Pavlović Barilli 1909-1945”, koja se održava tačno 80 godina nakon njenog prvog predstavljanja u večnom gradu u Galeriji d’arte di Roma, otvoriće direktorka rimske Galerije moderne umetnosti Maria Vittoria Marini Clarelli, direktorka Muzeja H. K. Andersen Matilde Amaturo, ambasadorka Srbije u Italiji Sandra Rašković Ivić i ministar Bradić.

Do 30. januara biće predstavljeno 41 delo Milene Pavlović Barili (20 slika ulja na platnu, 3 ulja na dasci, 9 tempera, desetak crteža za modne žurnale), kao i nekoliko ličnih predmeta (srebrna tašnica, španski češalj...) i knjiga njenog oca Bruna Barilija, čuvenog muzičkog kritičara, putopisca i kompozitora.

Sva izložena dela i predmeti, kako je istaknuto, potiču iz fundusa Galerije "Milena Pavlović Barili" u Požarevcu, koja ukupno ima 894 dela, i to 136 slika ulja na platnu, 51 pastela, 284 tempera i akvarela, 6 grafika i 415 crteža, zatim umetničke fotografije i dokumenatrne fotografije.

Izložbu u Rimu priredile su muzejska savetnica Galerije "Milena Pavlović Barili" u Požarevcu Jelica Milojković i viša kustoskinja u Muzeju savremene umetnosti Beograd Žana Gvozenović.

U Riminiju će, na izložbi “Moda u sobi umetnice” u Muzeju grada Riminija, od 19. decembra biti predstavljeni Milenini crteži za modne žurnale.

Tu izložbu, koja će biti otvorena do 24. januara 2010. godine, realizovali su Univerzitet u Bolonji - Filozofski fakultet/Didaktičko-naučno odeljenje u Riminiju, i Univerzitet u Beogradu - Fakultet primenjenih umetnosti, a koncept i projekat postavke osmislili su profesori i studenti ta dva fakulteta, dok su dela pozajmljena od Galerije "Milena Pavlović Barili", uz finansijsku podršku italijanske prokrajine Emilia Romanja.

Pariska izložba “Ključevi snova”, koja će biti otvorena 22. decembra, predstaviće opus Milene Pavlović Barili kroz didaktičku koncepciju, odnosno reprodukcijama njenih dela iz fundusa MSUB u vidu edukativnih panoa, uz tekstualni materijal na francuskom i srpskom.

U fundusu MSUB nalazi se 15 kapitalnih slika Milene Pavlović Barili, među kojima je i čuvena “Venera s lampom” koja je trenutno na konzervaciji.

Izložba u Parizu, čija je autorka Žana Gvozdenović, biće otvorena do 1. marta, a itinerer izložbe u aprilu nastavlja u Narodnom muzeju u Kraljevu.

U okviru obeležavanja jubileja, upravo je izlašla iz štampe najnovija studija o delu Milene Pavlović Barili “Ex Post”, u izdanju Hesperia. Edu, čiji su autori Lidija Merenik, Aleksandar Petrović i Magdalena Koch.

Takodje, 10. decembra u Beogradskom dramskom pozorištu premijerno je izvedena drama o Mileni Pavlović Barili “Mesec u plamenu”Sanje Domazet, u režiji Stefana Sablića.

Sanja Domazet konstatovala je da se nikada u istoriji nije toliko pisalo, radilo i mislilo o Mileni Pavlović Barili, a podsećajući na rekordnu posetu izložbe u Galeriji SANU, istakla je i da je napravljen umetničin sajt (www.MilenaPavlovicBarilli.rs), te da je u BDP-u priredjena i izložba fotografija studenata Fakulteta primenjenih umetnosti, inspirisanih modnim detaljima Barilijeve.

Raznovrsnim programom o toj svestranoj slikarki, kako je rekla Sanja Domazet, dobija se slika o njoj kao svetskoj umetnici.

Povodom izložbe u Galeriji SANU, objavljen je i iscrpan monografski katalog Jelice Milojković, dok je Žana Gvozdenović autorka kataloga objavljenog povodom izložbi Milene Pavlović Barili u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu i Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu (Palažo Italia), priredjenih u okviru projekta MSUB “Muzej u pokretu”.

Opus Milene Pavlović Barilli, koja je rođena u Požarevcu 1909. godine, a preminula 1945. u Njujorku, pripada srpskom i evropskom slikarskom iskustvu 30-ih godina, zahtevu za povratkom redu i velikim uzorima iz prošlosti, kao i za odbacivanjem eksperimenta u umetnosti. Radi se o idejama inspirisanim metafizičkim slikarstvom De Kirika i Alberta Savinija, zatim umerenim nadrealizmom i postnadrealizmom, francuskim magičnim realizmom; zatim, uticajima umetnika okupljenih oko časopisa Valori Plastici (Rim, 1918-1923), te o uticajima Pikasovog klasičnog perioda..

Prema navodima Žane Gvozdenovic u katalogu izložbe u Novom Sadu i Beogradu, opus Barilijeve poseduje unutrašnju jedinstvenost, bez obzira na različite stilske modele i uticaje.

Njegov procvat trajao je samo desetak godina, od 1932. do 1942. godine, tokom koga je umetnica najviše vremena provela u Parizu.

Prepoznaju se četri faze slikarstva Milene Pavlović Barilli: beogradski i minhenski period (1922-1928), faza školovanja; parisko-rimski period (1931-1936), linearni period, razvija simbolički sistem, magični stil, poetičnost zasnovana na ličnoj mitologiji; "renesansni" metafizički period (1936-1942), naglo se razvija bogata ikonografija, zreli stil zasnovan na metafizičkom slikarstvu i na "povratku redu", оniričnom i na uzorima iz antike i renesanse, "slikarstvo memorije" i na kraju, američki period (1939-1945), obeležen kontrastima: nostalgijom, komercijalnim modnim dizajnom, portretima ličnosti iz visokog društva sa metafizičkim prizvukom i mističnim, religioznim kompozicijama.

Obeležavanje stogodišnjice rođenja Milene Pavlović Barili (1909-1945) počelo je sredinom jula reprezentativnom izložbom “San o buđenju" u Galeriji SANU, koju je do zatvaranja 25. avgusta, kako je saopšteno, obišlo više od 90.500 posetilaca.

*foto - Milena Pavlović Barilli na otvaranju svoje izložbe u United Yugoslav Relief faund, Njujork, 1943 - ©Galerija Milena Pavlović Barilli, Požarevac.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.