• Search form

08.10.2016 | 20:02

MIG 21, u slavu humanizma

MIG 21, u slavu humanizma

Međunarodna izložba na temu migracija 'MIG 21' (Migracijsko interdisciplinarno gibanje), otvorena u prostoru Kible u Mariboru, predstavlja radove 50 umetnika iz regiona i ostatka Evrope i sveta, pozivajući na humanizam kao odgovor na današnju politiku.

Povezujući umetnike iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Francuske, Nemačke, Rusije, Poljske, Češke, Japana, SAD, Meksika, Kanade i Australije, izložba “MIG 21” u Kibla portalu - nekadašnjoj industrijskoj hali koja je pretvorena u izlagački prostor, ukazuje na činjenicu da je u poplavi različitih –izama potpuno zanemaren jedan koji vuče civilizaciju napred, a to je humanizam.

Humanizam kao politički program, surogat i zamena za kapitalizam, nikada nije imao pravu šansu u istoriji. Istina je da je humanistička nota upakovana u različite forme umetnosti, koje čuvaju ideju humanizma zarad očuvanja čovečanstva. Izložba “MIG 21”, čiji su kustosi Nina Jeza i Peter Tomaž Dobrila, specifična je u tom kontekstu po tome što nudi potpuno humanistički odgovor na čisto političko pitanje, preplićući umetničke vizije i humanističke vrednosti.

Na izložbi učestvuju, između ostalih, slovenački umetnici Mirsad Begić, Julijana Božič, Jakov Brdar, Matej Čepin, Ksenija Cerče, Tina Dobrajc, Jure Fingust, Metod Frlic, Stojan Kerbler, Alekij Kobal, Ana Pečar, Špela Petrič, Monika Pocrnjić & Petja Janžekovič, Nika Oblak & Primož Novak, Matjaž Požlep, RIGUSR, Jože Slaček, Zora Stančič, Aphra Tesla, Robertina Šebjanič, Jože Šubic, Uroš Weinberger i Srđan Živulović.

Iz regiona izlažu Žarko Bašeski (Makedonija), Jusuf Hadžifejzović i Adela Jušić & Andreja Dugandžić (BiH), Jovan Joca Jovanović & Stanoje Čebić i Dragoljub Raša Todosijević iz Srbije, te Mladen Stilinović i Ivan Marušić Klif iz Hrvatske.

Takodje, učestvuju i AES+F i Oleg Kulik (Rusija), antiAtlas of Borders i Bureau d’Etudes (Francuska), Ulrich Wüst, Herlinde Koelbl (Nemačka), So Kanno & Takahiro Yamaguchi (Japan), Jane Tingley (Kanada) & Michal Seta (Poljska), Heather Dewey-Hagborg (SAD), Adam Donovan (Austrija), Zbigniew Libera (Poljska), Jan Macko (Česka) i Ale de la Puente (Meksiko).

Radovi na izložbi, kako je navedeno, predstavljaju selekciju paradigmi koje su obeležile savremenu umetnosti u poslednjih 30 godina, uz fokus na tematske i interdisciplinarne veze vizuelnog i tehnološko-inovativnog.

Kustoskim konceptom povezani su radovi u svim medijima – od slikarskih, vajarskih, fotografskih, preko videa, zvuka, grafike, do prostornih instalacija i naučno-umetničkih istraživačkih projekata.

Prateći program obuhvata performanse, razgovore sa umetnicima, tematska predavanja, radionice, prezentacije i okrugle stolove, odnosno ukupno više od 50 događaja tokom dvoipomesečnog trajanja izložbe, koja je organizovana pod počasnim pokroviteljstvom predsednika Slovenije Boruta Pahora.

Izložba “MIG 21” je prvi u seriji velikih međunarodnih događaja u okviru četvorogodišnjeg projekta “Risk Change", koji će biti realizovan do 2020. godine, a podržan je od Kreativne Evrope, kao i od gradskih vlasti Maribora i Ministarstva kulture Slovenije.

U okviru izložbe, biće dodeljene i dve nagrade za umetničko dostignuće i za inovativni pristup u polju umetnosti, vredne po 1.500 evra. Nagrađene će izabrati grupa međunarodnih stručnjaka u oblasti umetnosti, a biće proglašeni u novembru.

Izložba je i deo intermedijskog festivala KIBLIX-MFRU koji će biti održan od 10. do 12. novembra na različitim lokacijama u Mariboru, a nazvan je “Risk Change + Trust”.

Izložba će biti otvorena do 30. novembra, a osim u prostoru Kibla portala, održava se i u Multimedijalnom centru Kibla i prostoru ArtKIT.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r