Maraton kratkog kvir filma
Merlinka festival prikazuje 10. decembra više od 50 kratkih filmova, a gost tog maratona u Domu omladine Beograda, organizovanog povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, jeste iranski reditelj Saman Hakikivand, koji će predstaviti ostvarenje “Neprihvatljivo”.
Film “Neprihvatljivo” prikazuje sanjarenje u kojem živi mladi transseksualac koji prekida sa roditeljskim pritiscima, što će na kraju kulminirati potpunim odbacivanjem.
Hakikivand je diplomirao na Akademiji lepih umetnosti u Norveškoj, a tokom poslednje decenije snimio je nekoliko kratkih filmova, dokumentaraca, video klipova i reklama. Radovi su mu više puta bili nominovani i nagrađivani na umetničkim i filmskim festivalima. U filmovima se fokusira na teme otuđenja, odbacivanja, trauma, izbeglice…
Osim Hakikivanda, gost devete Merlinke 10. decembra je i Branislav Princip, koji će predstaviti kratki dokumentarac “Slutnja anđela” o prvom gej aktivisti Dejanu Nebrigiću, te Stefan M. Mladenović, koji predstavlja kratki igrani “Želim da ti kažem” o lavirintu života, kao i Barbara Miler iz Austrije koja je u Beogradu sa ekipom svog filma “Nisa” - priče o dve cimerke čiji odnos se dovodi u pitanje dolaskom neočekivanog gosta.
Direktor Merlinka festivala Predrag Azdejković i Brus LaBrus, foto: Vladimir Opsenica
Merlinka festival kvir filma predstavlja od 7. do 13. decembra u Domu omladine više od 70 kratkih, igranih i dokumentarnih filmova, a u znaku je gostovanja kanadskog andergraund režisera Brusa LaBrusa, koji je predstavio film “Mizandristkinje” o lezbejskoj terorističkoj grupi koja se sprema da svrgne patrijarhat, te francuskog reditelja Robina Kampija, koji učestvuje filmom “120 otkucaja u minuti”, dobitnikom Gran prija u Kanu.
Festivalski program obuhvata i “Holandski dan” 11. decembra sa pet filmova i nastupom amsterdamske dreg kraljice Lejdi Galore, uz projekciju komedije “Kraljica Amsterdama“ (režija Tim Oliehoek) o grupi prijatelja koji pokušavaju da spasu kafić od zatvaranja.
Zavrsnicu programa obeležiće 13. decembra, između ostalog, i dokumentarni film "Zemlje izgubljenog sadržaja" koji prati gej Britanca srpskog porekla koji je pravoslavni vernik i momka koji je preživeo genocid u Ruandi. Nik Jović-Sas će prisustvovati projekciji i razgovarati sa publikom.
Festival zatvara dokumentarac o legendarnoj Grejs Džons koji je premijerno prikazan u Torontu. Film je putovanje kroz nastupe, privatni i javni svet te pop ikone. Režiserka Sofi Fajns je stvorila snažno filmsko iskustvo u sprezi muzičkih sekvenci i intimnih ličnih kadrova koji prevazilaze njene ikonične maske.
Tokom trajanja devetog Merlinka festivala, ispred Velike sale Doma omladine postavljena je izložba “Hangarske orgije device” Vladice Čulić, umetnice koja je rođena u Beogradu, a već godinama živi i radi u Malmeu.
Festivalski sajt je merlinka.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)