M. - Solo za tri uma
Beogradski plesni umetnik i koreograf Miloš Sofrenović, koji je izgradio međunarodnu karijeru, gostuje 21. maja u Bitef teatru projektom “M. - Solo za tri uma” (Dijalozi sa Marselom Prustom), a prihod od predstave namenjen je za pomoć Japanu posle nedavnog katastrofalnog zemljotresa. Sofrenović posvećuje predstavu drevnoj japanskoj kulturi i gostima svog beogradskog nastupa koji će mu se pridružiti u nameri da se pomogne drugome.
Beogradski plesni umetnik i koreograf Miloš Sofrenović, koji je izgradio međunarodnu karijeru, gostuje 21. maja u Bitef teatru projektom “M. - Solo za tri uma” (Dijalozi sa Marselom Prustom), a prihod od predstave namenjen je za pomoć Japanu posle nedavnog katastrofalnog zemljotresa.
Sofrenović posvećuje predstavu drevnoj japanskoj kulturi i gostima svog beogradskog nastupa koji će mu se pridružiti u nameri da se pomogne drugome.
Sofrenović je i autor i izvođač predstave “M. - Solo za tri uma”, za koju je osmislio i muzički koncept i aranžman, a potpisuje i dramaturgiju teskta, kao i dizajn kostima i scenografije.
Prema njegovim rečima, fizički pokret, izveden i doživljen u sadašnjem vremenu, zapravo je, vremenski gledano, prolazni doživljaj. Jednom izveden, pokret se zapravo uvek analizira i razume kroz ponovno vraćanje iskustvu koje pripada prošlosti.
Kroz dijalog sa najznačajnijim Prustovim delom "U potrazi za izgubljenim vremenom" otkrio je, kako navodi, snažnu vezu između tri diskursa - sećanja, pokreta i monologa.
"M. - Solo za tri uma” istražuje i istovremeno dovodi u pitanje korelaciju ta tri diskursa.
Solo predstava od 12 scena deo je koreografskog opusa “tri sezone” (Three seasons), a postavlja pitanja da li je moguće vratiti se svetu izvedenih fizičkih pokreta radi dostizanja prustovskog stanja bezvremenosti, možemo li pretpostaviti da pokret jedino postoji kao sećanje, može li pokret biti ponovo doživljen i proživljen kako bismo ga tim putem učinili večnim, možemo li putem pokreta licnim iskustvom postići metafizičku razinu postojanja, može li konceptualizacija fizičkih pokreta učiniti misao fizičkom realnošću, a fizički pokret misaonom?
Kompozitor, aranžer i inženjer zvuka tog projekta je Jan Vysocky, autori fotografije su Ana Adamović i Ivan Ilić - Kišoljubac, a promotivnog videa Chris Clow.
(SEEcult.org)