• Search form

19.02.2013 | 12:06

Kultura u opasnosti

Kultura u opasnosti

Srpski PEN centar oštro je protestovao zbog statusa kulture danas u Srbiji, upozoravajući da je ostavljena izvan javnosti i bez državne podrške, dok se obnavlja politički intervencionizam.

Status kulture u Srbiji danas bio je središnja tema Skupštine Srpskog PEN centra 16. februara u Beogradu, na kojoj je predsednica te organizacije Vida Ognjenović, kako je saopšteno, konstatovala da je kultura u opasnosti, kao i da je marginalizovana i napadnuta od estrade i od površne elektronske informacije.

Kultura je ostavljena izvan javnosti i bez državne podrške. Društvo je, nažalost, na to pristalo. Zbog toga su umetnička udruženja, umesto da se bave programskim aktivnostima, postala jedna vrsta spasilačkih ekipa, rekla je Vida Ognjenović, napominjući da su i svi problemi koje ima Srpski PEN samo posledica opšteg statusa kulture.

I ostali čanovi Srpskog PEN centra govorili su o marginalizaciji kulture, o spiskovima nepodobnih u kulturi, o obnovi političkog intervencionizma u kulturi, o sistemskom smenjivanju uglednih umetnika i kulturnih radnika u javnim institucijama kulture koje zamenjuju partijski aktivisti bez biografija u kulturi, o potiskivanju vrednosnih kriterijuma u pitanjima vrhunske kulture.

Naglašavajući da politika može biti tema umetnosti, ali da politika ne sme određivati kulturne vrednosti, Skupština Srpskog PEN centra je zaključila da je neophodno da ta organizacija u javnosti istrajno i odlučno zastupa i brani vrednosti i rezultate vrhunske kulture.

Posledice takvog stanja oseća i sam Srpski PEN centar, čija se Skupština bavila stoga i nedostatkom sredstava za osnovni rad te organizacije.

Upravni odbor obavestio je Skupštinu da u poslednjih godinu dana Srpski PEN centar nije dobio sredstva za međunarodnu saradnju, uključujući ni odlazak delegata na Kongres PEN u Seulu, niti za redovnu delatnost, iako je odlukom Ministarstva kulture u martu 2012. godine Srpski PEN centar proglašen za reprezentativno umetničko udruženje.

Skupština je odlučila da se tim povodom uputi zahtev Ministarstvu kulture i zatraži zvaničan sastanak, jer uskoro predstoje važni događaji u kalendaru PEN-a, kao što su konferencije na Bledu i u Ohridu, Kongres u Rejkjaviku i gostovanja poznatih svetskih pisaca.

Srpski PEN centar je, kako je istaknuto, uprkos teškoj situaciji, ostvario odlične rezultate između dve skupštine, među kojima je i nedavna regionalna konferencija koja je za nekoliko godina ušla u krug najvažnijih regionalnih događaja u međunarodnoj mreži PEN.

Skupština se osvrnula i na druge značajne aktivnosti, koji spadaju među najznačajnije događaje u istoriji Srpskog PEN-a uopšte. U prvom redu to je 77. kongres Međunarodnog PEN-a i prateći Svetski književni festival, održan u septembru 2011. godine. Za organizaciju oba ta događaja Srpski PEN centar dobio je, kako je istaknuto, nepodeljena priznanja Međunarodnog PEN-a pre nekoliko meseci na Kongresu u Seulu, a nacionalni centri koji u poslednje dve godine prolaze kroz proces kandidature za organizaciju kongresa PEN obraćaju se se Srpskom PEN centru za organizacionu podršku i savete.

Srpski PEN centar istakao je i da nikada u svojoj istoriji nije imao veću podršku Međunarodnog PEN-a, što se potvrdilo ne samo tokom organizacije Kongresa PEN u Beogradu, nego i izborom Vide Ognjenović za potpredsednika Međunarodnog PEN na Kongresu u Seulu.

U proteklih godinu dana Srpski PEN centar se velikom energijom bavio i organizovanjem Balkanske mreže PEN,a ta inicijativa prihvaćena je od još 12 PEN centara, a na osnivačkom sastanku Beograd je određen za sedište mreže u naredne tri godine.

Inače, godišnja nagrada Srpskog PEN centra za najboljeg stranog prevodioca za 2013. godinu dodeljena je Mirjani Milošević Vitman i Klausu Vitmanu, uglednim prevodiocima srpske književnosti na nemački jezik.

Nagrada će im biti uručena krajem maja za vreme Međunarodnih beogradskih prevodilačkih susreta.
Između dve skupštine u Srpski PEN centar primljeni su novi članovi, ugledni pisci, kritičari i prevodioci: Kornelija Farago, Teofil Pančić, Zvonko Karanović, Vladislava Gordić Petković, Miloš Konstantinović, Jelena Lengold, Zorislav Paunković i Vesna Roganović.

Na Skupštini je osnovana i medijska grupa u koju su ušli Vesna Roganović, Teofil Pančić i Mihajlo Pantić.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r