Kultura, kriza i promene
Međunarodna konferencija “Kultura, zajednička dobra i institucionalna inovacija” biće održana od 14. do 16. februara u Zagrebu, uz učešće predstavnika kulturnih scena Hrvatske, zemalja u regionu i ostatka Evrope, koji će pokušati da odgovore na pitanje u kakvom su odnosu kultura, borba za zajednička dobra i institucionalne promene u vremenu ekonomske krize, politika štednje i privatizacije.
Konferenciju organizuju Operacija grad, Klubtura, Pravo na grad i regionalna platforma Kooperativa, u saradnji sa Evropskom kulturnom fondacijom iz Amsterdama i Fondacijom Hajnrih Bel u Hrvatskoj, a uvodni program počinje 14. februara okupljanjem predstavnika kulturnih scena u regionu, koji će u Novinarskom domu razmeniti iskustva i razmotriti mogućnosti daljeg jačanja saradnje.
Seminar “Hrvatski institucionalni okvir za kulturu: modeli, javne politike i instrumenti”, koji organizuje Savez udruga Klubtura, obuhvata sesiju o modelima kulturnih politika i primeru Hrvatske - o čemu će govoriti Sanjin Dragojević sa Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, dok će Nina Obuljen Koržinek sa Instituta za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu dati pregled hrvatske kulturne politike - postojećih trendova i budućeg razvoja.
Klubtura i Kooperativa organizuju potom diskusiju o iskustvima i budućnosti regionalne saradnje, koju će moderirati Katarina Pavić, a kao uvodničari su najavljeni Anela Bešo (Asociacija, Lubljana), Darka Radosavljević (Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije - NKSS, Beograd), Iskra Gešoska (Savez Jadro, Skoplje), Davor Mišković (Klubtura, Zagreb) i Dea Vidović (Zaklada Kultura Nova, Zagreb).
Prvi dan konferencije, koja se 15. februara seli u Gete institut, počinje panelom na temu “Novi prostori za kulturu i institucionalna inovacija” koju će moderirati Emina Višnić, a uvodna izlaganja imaće Martina Borovac Pečarević (Ministarstvo kulture Hrvatske), Katherine Watson (ECF, Amsterdam) i Teodor Celakoski (Savez udruga Operacija grad, Zagreb).
Program obuhvata i panel “Institucionalna kriza i budućnost kulture” koji će moderirati Davor Mišković (Drugo more/Klubtura) iz Rijeke, a uvodničari su Chris Torch (Intercult, Stokholm), Milena Dragičević Šešić (Univerzitet umetnosti u Beogradu, Fakultet dramskih umetnosti) i Nina Obuljen Koržinek sa Instituta za razvoj i međunarodne odnose.
Poseban panel biće posvećen temi “Preosvajanje zajedničkoga (dobra): protesti, zauzimanja, institucionalizacije”, koji Operacija grad organizuje u saradnji sa ECF-om i Fondacijom Hajnrih Bel. Moderator je Tomislav Tomašević, a uvodničari Federica Giardini (Teatro Valle Occupato, Rim), Emina Višnić (Pogon, Zagreb) i Danijela Dolenec (FPN, Zagreb).
Za drugi dan konferencije, 16. februara u Novinarskom domu, najavljene su prezentacije i diskusija na temu “Italijanski i hrvatski protestni pokreti” koju organizuje Pravo na grad, a moderator je Teodor Celakoski koji je, uz Teatro Valle Occupato iz Rima, inače, dobitnik nagrade ECF-a za 2014. godinu za doprinos razvoju kulture i civilnog društva.
Predstavnici Teatro Valle Occupato će učestvovati i u diskusiji, kao i predstavnici organizacija i inicijativa Macao iz Milana, S.a.l.e. iz Venecije, Srđ je naš iz Dubrovnika, Volim Pulu iz Pule, BAK-a iz Utrehta…
Konferenciju su podržali Ministarstvo kulture Hrvatske, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba.
Program konferencije nalazi se na sajtu Operacije grad, kao i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)