Kuda vodi Beograd na vodi?
Kolektiv Ministarstvo prostora organizuje od 22. do 26. juna u Beogradu Međunarodnu konferenciju “Između velikih ideja i životnih realnosti” (Between big ideas and life's realities), čiji je cilj da ukaže na karakter i doprinese kritičkom promišljanju urbanih promena modernog grada, a posebno će se osvrnuti na projekat “Beograd na vodi” – potencijalno najveći urbanistički poduhvat od posleratne izgradnje Novog Beograda do danas, o kojem se pak nedovoljno zna i u stručnoj, i u najširoj javnosti.
Diskusija “Kuda vodi Beograd na vodi?”, koja će biti održana 24. juna u 19 sati u Dvorani Kulturnog centra Beograda, centralni je događaj 24. Međunarodne konferencije Međunarodne mreže za urbani razvoj i akciju (International network for urban research and action - INURA), koju čine univerzitetski profesori, aktivisti, istraživači i predstavnici lokalnih vlasti iz celog sveta koji se bave velikim projektima urbane obnove, urbanom periferijom, projektima pokrenutim i vođenim od lokalne zajednice, saobraćajem i transportom u gradovima, tržištem rada, “uradi sam” kulturom, kao i pitanjima socijalnog stanovanja.
Prema navodima organizatora, sve što se zna o sadržaju, nameni i izgledu “Beograda na vodi”, kao i o prirodi investicije i preuzetim državnim obavezama, dobija se iz nekonzistentnih izjava političara i novinskih članaka.
“Nedostatak informacija nas onemogućava da sagledamo efekte i posledice potencijalno najvećeg urbanističkog poduhvata od izgradnje Novog Beograda i da o njegovoj utemeljenosti vodimo raspravu. Uprkos tome, planska dokumentacija, od Generalnog urbanističkog plana naniže, uveliko se menja kako bi omogućila realizaciju ovog ‘projekta od nacionalnog značaja’”, podsetilo je Ministarstvo prostora.
Dok se nagađaju pozadina i razmere planiranog razvoja, njegove moguće posledice moguće je naslutiti iz sličnih primera u svetu, pa će gosti konferencije mreže INURA pokušati da približe to iskustvo.
Biće reči o takvoj razvojnoj paradigmi, sličnim projektima izgradnje na priobalju velikih gradova, njihovoj ekonomskoj opravdanosti i mogućim posledicama “Beograda na vodi” na stanovnike srpske prestonice.
U razgovoru, koji će biti na engleskom (bez prevoda), učestvovaće prof. dr Ute Lehrer sa Fakulteta za studije životne sredine Univerziteta Jork u Torontu, prof. dr Kate Shaw sa Univerziteta u Melburnu, prof. dr Goran Milićević sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i aktivista iz Londona Rastko Novaković.
Konferencija “Između velikih ideja i životnih realnosti” obuhvata prezentacije, predavanja i diskusije, kao i radne posete, šetnje i vođenja, a ukazaće na komplikovan i ukršten odnos formalnog i neformalnog, koji krasi moderni grad, i može postati osnova za uspostavljanje novih urbanih simptoma i novih strategija promišljanja grada u kojima bi novonastale relacije mogle biti regulisane tako da unapređuju odnos društva prema okruženju i gradu.
Konferencija zvanično počinje 23. juna u zgradi Opštine Novi Beograd uvodnim panelom o urbanom razvoju Beograda i potom otvaranjem izložbe “New Metropolitan Mainstream” u Uličnoj galeriji.
Učesnici panela – Marija Maruna, Milan Prodanović, Vladimir Dulović i Milica Vasilijić, uz moderaciju Mie David, osvrnuće se na proteklih nekoliko decenija u urbanom razvoju Beograda – od centralizovanog sistema u socijalizmu, preko haotične izgradnje 90-ih do razvoja slobodnog tržišta.
Diskusiji “Kuda vodi Beograd na vodi” prethodiće 24. juna u Kulturnom centru Rex panel na temu “Stanovanje kao pravo”, koji će biti posvećen praksama u Srbiji u toj oblasti u proteklih 60 godina, kao i novim trendovima u Holandiji i Švajcarskoj, a među učesnicima su najavljeni Smarter building, Miodrag Ninić, Andreas Wirz, Arie van Wijngaarden i Michael Edwards kao moderator.
Za 25. jun u Rexu najavljen je panel na temu “Urbani razvoj i građanska borba”, uz učešće Tomislava Tomaševića, Centra za nove medije_ kuda.org, Tatjane Rajić, Darjana Bilića, Ivane Dragšić i Marka Aksentijevića kao moderatora, a potom i panel “Strategije umetnosti i kulture u razvoju grada” na kojem će učestvovati Katarina Živanović, Maja Lalić, Philipp Klaus, Radomir Lazović i Ana Vilenica, uz moderaciju Milice Pekić.
Konferenciju organizuje Ministarstvo prostora, kolektiv iz Beograda koji je osnovan 2011. godine u cilju promišljanja budućnosti gradova. Polje delovanja Ministarstva prostora su urbane transformacije Beograda i drugih gradova u Srbiji, koje pomno prati i na koje reaguje.
Povodom projekta “Beograd na vodi”, podstaknuto javnim uvidom u Nacrt izmena i dopuna Generalnog plana Beograda koji se donosi zbog tog projekta, Ministarstvo prostora nedavno je predstavilo analizu stepena uključenosti građana u urbanističko planiranje, inicirajući time raspravu o mehanizmima koji bi doprineli boljem definisanju i zaštiti javnog interesa u urbanističkim planovima. Publikacija “Građani u razvoju grada” sadrži presek onoga šta je predviđeno državnim strategijama i zakonskim okvirom, kao i iskustva ljudi koji su reagovali na predložene promene u njihovim zajednicama. Primeri tih grupa građana, koje su se organizovale i uključile u proces planiranja, pokazuju sistemske probleme u procesu koji treba da zaštiti javni interes: od netransparentnosti procedure do nedostatka mehanizama kojima se pozicije građana artikulišu i zastupaju.
Više o konferenciji “Između velikih ideja i životnih realnosti” moguće je naći na sajtu http://inura2014belgrade.wordpress.com, a program se nalazi i U PRILOGU.
*Projekat “Beograd na vodi”, prema dosadasnjim najavama predstavnika Vlade Srbije i beogradskih vlasti, bio bi realizovan u saradnji sa firmom “Eagle Hills” Muhameda el Abara iz Abu Dabija, a obuhvatao bi oko 1,8 miliona kvadratnih metara poslovnog, stambenog, kulturnog i komercijalnog prostora, i trebalo bi da bude završen do 2019. Početak radova je najavljen od proleća 2015. godine na prostoru oko zgrade Geozavoda, koja je već renovirana i u kojoj je sedište projekta, a obuhvatiće i centralni deo kompleksa u priobalju Save, gde bi trebalo da bude podignuta Kula Beograd, visoka više od 200 metara.
(SEEcult.org)