• Search form

28.02.2011 | 10:00

Krunisan Kraljev govor

Krunisan Kraljev govor

Britanski film “Kraljev govor” trijumfovao je na 83. dodeli Oskara, osvojivši nagrade Američke filmske akademije za najbolji film, režiju Toma Hupera (Hooper), originalni scenario Dejvida Sidlera (David Siedler) i glavnu mušku ulogu Kolina Firta (Colin Firth), kao što je bilo i očekivano.

Najveći konkurent “Kraljevom govoru”, film “Društvena mreža” o nastanku Fejsbuka, u režiji Dejvida Finčera (David Fincher), osvojio je tri Oskara - za najbolji adaptiran scenario (Aaron Sorkin), filmsku montažu i najbolju muziku.

Nešto bolje od “Društvene mreže” prošao je naučno-fantastični film “Početak” Kristofera Nilana (Christopher Nolan), osvojivši četiri Oskara, ali u tehničkim kategorijama (fotografija, vizuelni efekti, miks zvuka i montaža zvuka).

Kao što se i očekivalo, Natali Portman (Natalie), koja je uprkos poodmakloj trudnoći, došla u holivudski Kodak teatar, pripao je Oskar za glavnuz zensku ulogu, za film “Crni labud” Darena Aronofskog (Darren Aronofsky) o njujorškoj baletskoj sceni.

Kristijan Bejl (Christian Bale) i Melisa Lio (Melissa Leo) nagrađeni su za sporedne uloge u bokserskoj drami “Borac”.

Finčerov film o problemima kralja Džordža VI sa mucanjem, inače, vodio je po broju nominacija (12), a u konkurenciji za Oskara za najbolji film bio je sa “Društvenom mrežom”, rimejkom vesterna “Čovek zvani hrabrost” braće Koen (Joel, Ethan Coen), “Crnim labudom” i “Borcem”.

Braća Koen, čiji je film imao čak deset nominacija, ostali su praznih ruku, a po dve nagrade odneli su, osim “Borca”, i “Alisa u Zemlji čuda” i “Priča o igračkama 3”, koja je proglašena najboljim animiranim dugometražnim filmom.

Danski film “U boljem svetu” rediteljke Suzan Bir (Susanne Bier), posle Zlatnog globusa, nagrađen je i Oskarom za najbolji film van engleskog govornog područja.

Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je “Inside Job” (Charles Ferguson i Audrey Marrs) o globalnoj finansijskoj krizi, a u konkurenciji je bio i film “Izađi kroz prodavnicu poklona” (Exit Through the Gift Shop) britanskog grafiti umetnika Benksija (Banksy), koji je pobedio dan ranije na dodeli Spirit nagrada u Los Anđelesu.

Koautor fima “Inside Job” Čarls Ferguson rekao je da se izvinjava što mora da podseti da tri godine nakon što je izbila strašna finansijska kriza, prouzrokovana finansijskom prevarom, još niko od odgovornih nije završio u zatvoru. To je pogrešno, dodao je Ferguson.

Ceremonija dodele Oskara, čiji su domaćini bili Džejms Franko (James Franco) i En Hatavej (Anne Hathaway), obuhvatila je i muzičke nastupe, simpatičan mini-šou glumačkog veterana Kirka Daglasa (Douglas), kao i tragikomične i besmisleno dugačke govore pojedinih dobitnika, medju kojima se istakla Melisa Leo, koja je čak i opsovala na sceni.

Reditelj pobedničkog filma “Kraljev govor”, Tom Huper, odao je priznanje svojoj glumačkoj ekipi, odnosno “ljubavnom trouglu” koji su činili Firt, Džefri Raš (Geoffrey Rush) i on. “Ovde sam zbog vas momci”, dodao je Huper po uručenju Oskara.

Firt je dobio i Zlatnog globusa za ulogu kralja Džordža VI, a u šali je rekao da oseća kao da mu je karijera upravo zapečaćena.

I Portmanova, koja je u poodmakloj trudnoći, bilaje favorit za nagradu za najbolju glumicu, a rekla je da smatra da su Okara zaslužile i njene konkurentkinje, medju kojima je bila i Anet Bening (Annette Bening), nominovana za ulogu u filmu “Deca su u pravu”. To je bila njena četvrta nominacija koja je ostala nekrunisana nagradom.

Ceremoniju dodele Oskara direktno je prenosila mreža ABC, kao i televizijske stanice u više od 200 zemalja širom sveta.

Prošle godine, na 82. dodeli Oskara, trijumfovala je rediteljka Ketrin Bigelou (Kathryn Bigelow), postavši prva žena koja je ikada osvojila nagradu Američke filmske akademije za režiju. Njena drama o ratu u Iraku “The Hurt Locker” proglašena je i najboljim filmom i osvojila nagrade u još četiri kategorije od ukupno devet nominacija.

Bigelouova je i bila jedan od glavnih favorita, pored svog bivšeg supruga Džejmsa Camerona (James Cameron) i njegovog visokobudžetnog “Avatara”, a tek je četvrta žena koja je ikada iopšte nominovana za Oskara za režiju.

Dobitnici Oskara u nekim od najvažnijih kategorija
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Najbolji film - Kraljev govor
Režija - Tom Hooper, Kraljev govor
Najbolji glumac - Colin Firth, Kraljev govor
Najbolja glumica - Natalie Portman, Crni labud
Najbolji sporedni glumac - Christian Bale, Borac
Najbolja sporedna glumica - Melissa Leo, Borac
Najbolji originalni scenario - David Seidler, Kraljev govor
Najbolji adaptirani scenario - Aaron Sorkin, Društvena mreža
Najbolja fotografija - Početak
Najbolji strani film - U boljem svetu - Denska
Najbolji animirani film - Priča o igračkama 3
Najbolji dokumentarni film - Inside Job

Sajt Oskara je www.oscars.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.