Krokodil na putu oko sveta
Književni festival Krokodil predstaviće 24. i 25. juna u Beogradu pisce iz 16 zemalja, uz tradicionalno jako prisustvo autora iz regiona, a publiku poziva i na javne razgovore kojima će ukazati na novu vrstu aktivizma i promenu političko-društvene klime u regionu.
Pod sloganom “KROKODIL na putu oko sveta”, osmo izdanje tog festivala biće tradicionalno održano na prostoru amfiteatra ispred Muzeja istorije Jugoslavije, a 27. juna i u Pozorištu lutaka u Nišu.
Beogradskoj publici predstaviće se Rumena Bužarovska iz Makedonije, dansko/bosansko-hercegovačka literarna senzacija Alen Mešković, ovogodišnja dobitnica Evropske nagrade za književnost Tanja Stupar Trifunović iz Bosne i Hercegovine, pisac mlađe generacije Vladimir Tabašević, čiji je prvi roman "Tiho teče Misisipi" potpuno neočekivano dospeo do užeg izbora za Ninovu nagradu, te Srđan Srdić, Svetislav Basara, istoričarka Dubravka Stojanović, hrvatski pozorišni reditelj Oliver Frljić, kao i gosti Krokodilove rezidencije za pisce - mladi pisac iz Češke Štjepan Kučera, i autor, novinar i putopisac Pedro Roza Mendeš iz Portugalije, najavili su Vladimir Arsenijević i Ana Pejović iz udruženja Krokodil.
Ana Pejović, Vladimir Arsenijević i Štjepan Kučera na konferenciji za novinare 21. juna u Parobrodu
Arsenijević je dodao da je Institut Kamoiš organizovao prevod i štampanje priče koju je Pedro Roza Mendeš pripremio tokom boravka u Beogradu, a buklet će biti podeljen festivalskoj publici pred njegov nastup 25. juna.
Kučera je sa nekoliko pripremljenih analitičkih tekstova, kao i intervjuem za češke dnevne novine “Pravo” i književni podlistak “Salon” u Češkoj, tokom svog boravka u Krokodilovoj rezidenciji za pisce u Beogradu, zaokružio ispunjenje ciljeva tog programa, a to je dvosmerna komunikacija i promocija između gradova i država, dodala je Ana Pejović.
Festival Krokodil (Književno Regionalno Okupljanje Koje Otklanja Dosadu I Letargiju) će ove godine predstaviti i novu vrstu aktivizma u regionu, pa će na sofa-intervjuu nazvanom “Skup. Protest! Revolucija?” već prve festivalske večeri, 24. juna, razgovarati predstavnici regionalnih inicijativa Ne davimo Beograd iz Srbije, Šarena revolucija iz Makedonije i Pravo na grad iz Hrvatske.
Sofa-intervjui i čitanja biće dinamično uvezani živim nastupom popularne beogradske avangardne kabaretske atrakcije Ah, Ahilej koji dosledno razvija jedinstvenu mešavinu muzike, književnosti, političkog angažmana i kabaretskog humora. Ah, Ahilej će 24. juna predstaviti projekat “Kapetane brate” - antologiju muzičkih obrada savremenog svetskog pesništva, od klasika poput Brehta, Karevera ili Bore Ćosića sve do naših savremenika, kao što su nekadašnji Betonovci Miloš Živanović i Tomislav Marković, najavio je Arsenijević.
Krokodil drugu godinu zaredom organizuje debatni program kako bi autori bili u prilici da pred publikom diskutuju o aktuelnim društveno-političkim temama.
Debatni program biće održan u Parobrodu, a počinje 24. juna u podne ragovorom na temu “Književni aktivizam – fraza ili novi pristup?”, u kojem će učestvovati Daniela Zel (kookbooks), Stiven Džej Fauler (projekat Enemies), Kristina Posilović (Ri-lit), Suvi Vali, Vesna Bjedov i Dragan Protić (Pesničenje), Olivera Stošić-Rakić (KCB), Bojan Savić Ostojić (Agon), Danilo Lučić (Kontrast), uz moderaciju Ane Pejović iz Udruženja Krokodil.
Za 25. jun u podne najavljena je debata “Između čekića ideologije i nakovnja politike – umetnost u Postjugoslaviji”, a učestvovaće Dubravka Stojanović, Rumena Bužarovska i Tanja Stupar Trifunović, te od 14 sati Oliver Frljić, Svetislav Basara i Želimir Žilnik, kao i književni kritičar Vladimir Arsenić u ulozi moderatora.
Arsenijević istakao i značaj saradnje s panevropskom književnom mrežom Crowd koja na tromesečnoj književnoj turneji Omnibus predstavlja autobusko putovanje više od sto pisaca iz dvadesetak zemalja Evrope i Azije. Krokodil će na dve stanice te turneje - u Beogradu i Nišu, predstaviti 14 savremenih evropskih autora iz zemalja kao što su Kipar, Jermenija, Nemačka, Grčka, Finska, Velika Britanija, Holandija…
Treće festivalsko veče biće održano u Pozorištu lutaka u Nišu, a ponudiće neke od najboljih elemenata beogradskog programa.
U Niš će putovati Svetislav Basara, Rumena Bužarovska i Vladimir Tabašević, ali i sedam inostranih pisaca koji u okviru projekta "Omnibus" nastavljaju potom put ka Sofiji (Ruzana Voskanjan, Aleksander Mihojc, Konstantinos Papageorgiu, Ingmara Balode, Hanele Mikaela Taivasalo, Irini Margariti i Henrika Tavi).
Krokodil drugu godinu zaredom ima i humanitarni karakter – sa Hemofarm fondacijom ujedinio je snage u projektu “Produži život - najvažniji poziv u životu”.
Učesnici Krokodila pozvaće sve goste da budu humani i odgovorni, odnosno da postanu ponosni vlasnici donorskih kartica na samom festivalu, a informacije o toj značajnoj temi dobiće od lekara iz Uprave za biomedicinu. Posetioci će biti u prilici i da pogledaju izložbu nastalu u okviru projekta “Najvažniji poziv u životu”, čija je postavka omogućena zahvaljujući pomoći Turističke organizacije Srbije.
U slučaju loših vremenskih uslova, festival Krokodil biće održan u Centru za kulturnu dekontaminaciju.
Festival su podržali ove godine: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Hemofarm fondacija, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Forum Stadtpark/Crowd Network, Ambasada Češke u Beogradu, Institut Kamoiš, UK Parobrod, Muzej istorije Jugoslavije, Erste banka i Pozorište lutaka Niš.
Ulaz na sve događaje je besplatan.
Sajt Krokodila je krokodil.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)