Kriza kao ideologija?
Izložba “Kriza kao ideologija?” sa radovima internacionalne grupe umetnika biće otvorena 9. juna u Kunstraumu u Beču, a posvećena je fenomenu krize koji postaje opravdanje za sve žešće mere štednje u svim oblastima, stvarajući ujedno opasan jaz između svakodnevne stvarnosti rada i kretanja kapitala.
Kustoskinja izložbe Anamarija Batista, istoričarka umetnosti i ekonomistkinja, istražuje fenomen krize već nekoliko godina. Izložbom u Kunstraumu, u saradnji s Dejanom Kaludjerovićem i Karolinom Radenković kao kokustosima, želi da ostvari transfer krize u konkretna i opipljiva stanja mišljenja, da je nadmudri i transformiše u prostorne konstrukte i odnose.
Uz Kaludjerovića, na izložbi učestvuju i umetnici: Miklós Erhardt, Marianne Flotron, Anna Hofbauer, Vlatka Horvat, Ferhat Özgür, Markus Proschek i Stefanos Tsivopoulos.
Prema navodima kustosa, vapaj za reformama i pre svega zahtev za nastavkom smanjenja troškova i povećanjem budžetskih rezova – pogađa i države, i kompanije, i građane. Dogma smanjenja troškova opravdava se krizom i njenim predvidljivim i nepredvidljivim posledicama. Ali, kako je kriza uopšte došla na prvo mesto? Kustosi izložbe pretpostavljaju da se to dogodilo kada je kapital postao nezavisna realnost, koja ima samo apstraktnu vezu sa ljudskim radom, dostupnim resursima i radnim procesima. To vodi ka opasnom jazu između svakodnevne realnosti rada i kretanja kapitala. Rezultat su “kontradikcije” i “lomovi” koji definišu današnje političke i ekonomske debate.
Umetnički radovi na izložbi “Kriza kao ideologija?” odnose se na pitanja socijalne manipulacije, diskontinuiteta i stvaranja vrednosti uporedo sa istorijskim i savremenim presedanima. Kriza je ostavila tragove u svim ovim poljima, u kojima se javljaju i strukture koje reflektuju odnose moći.
U okviru pratećeg programa izložbe najavljeni su razgovori sa umetnicima 10. juna (Seth Weiner, Miklós Erhardt, Ferhat Özgür) i 15. juna (Marianne Flotron, Anna, Hofbauer, Markus Proschek), te promocija knjige “ARCHIVE CRISIS. Shaking up the Shelves of History: A Visual Essay on Media Images from the Recent Political Past of Greece”, uz učešće Hilde de Bruijn (uživo) i Stefanosa Tsivopoulosa (via Skype).
Izložba će biti otvorena uz DJ set koji će održati Stefan Geissler, a biće je moguće pogledati do 23. jula.
*Foto: Dejan Kaludjerović, Mikado Spiel, iz serije Conversations: Hula Hoops, Elastics, Marbles and Sand, 2016
(SEEcult.org)