Kreativnost i inovacije - 60 godina Katedre za menadžment i produkciju FDU
Organizacija kulturnih delatnosti, kao akademska disciplina, najpre je na tlu Evrope razvijena na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu - još 1961. godine kroz rad posebne studijske grupe. Danas je to Katedra za menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture, koja 2021. godine obeležava šest decenija postojanja, a FDU tim povodom organizuje od 17. do 19. novembra nacionalni naučni skup sa međunarodnim učešćem na temu Kreativnost i inovacije u produkciji pozorišta, medija i kulture: vizije i vrednosti za budućnost.
Posle godinu dana globalne neizvesnosti i krize izazvane pandemijom korona virusa, jasno se ocrtavaju dugoročne implikacije na sve oblasti života, uključujući i oblasti produkcije i menadžmenta kreativnog i umetničkog stvaralaštva, medija i kulture. U tom kontekstu iznova se pojavljuju izazovi usko povezani sa potrebom transformacije postojećih, te uspostavljanja novih modela i praksi u oblasti umetnosti, kulture i medija, namećući potrebu za kontinuiranim pronalaženjem načina rada i stvaralaštva zasnovanih na kreativnim i inovativnim pristupima. U tim okolnostima, kako su naveli organizatori, konferencija teži mapiranju i predstavljanju trenutnog stanja i glavnih izazova sa kojima se danas suočavaju kultura, mediji i pozorište.
Konferencija će okupiti vodeće stručnjake, istraživače i univerzitetske radnike kako bi omogućio razmenu iskustva i rezultata istraživanja o savremenim aspektima produkcije i menadžmenta pozorišta, medija i kulture.
Konferencija je koncipirana kao serija izlaganja i panela koji čine interdisciplinarnu platformu za diskusiju o inovacijama, trendovima, problemima, praktičnim izazovima i rešenjima u oblasti menadžmenta u kulturi i kulturnoj politici, pozorišnoj i medijskoj produkciji.
Ključne teme konferencije u oblasti menadžmenta u kulturi i kulturne politike su: novi modeli organizovanja u kulturi; menadžment kulture i kreativnih industrija; veštačka inteligencija, VR i kreativno stvaralaštvo; kultura i održivi razvoj; kulturno nasleđe u procesima digitalizacije; nacionalni kulturni identitet pred izazovima globalizacije; kulturna diplomatija i međunarodna saradnja u globalnom društvu; te raznolikost, ravnopravnost i inkluzivnost kulturne produkcije - zadaci i ograničenja kulturne politike.
U oblasti pozorišne produkcije i pozorišne umetnosti ključne teme su: pozorište u doba krize: iskustva i perspektive; pozorišne institucije kao poslovno okruženje – novi modeli; pozorište kao agent promena: izazovi “zelenog” pozorišta; novi pozorišni modeli u digitalnom okruženju: kreativnost i inovacije; implikacije participativnog i imerzivnog pozorišta na zajednicu; pozorište i nove tehnologije: obrt ili izazov i perspektive i položaj pozorišta za decu i mlade.
Ključne teme konferencije u oblasti medija, medijske produkcije i medijskog mernadžmenta su: obrazovanje u digitalnom dobu - novi modeli učenja za medije, kulturu i umetnost; proizvodnja znanja i kadrova za savremenu umetničku i medijsku produkciju - uloge, odnosi i dometi obrazovnih institucija i programa u kulturi i medijima; veštačka inteligencija i medijske sloboda izražavanja; modeli zakonske regulative onlajn sfere; javni medijski servis pred izazovima 21. veka – program, produkcija, tehnika, publika; medijska produkcija u Srbiji i regionu - od lokalnog „buma“ do globalnih partnerstava; nove medijske forme za novu publiku - od podkasta i streaming servisa do video igara i društvenih mreža, medijska produkcija u društvu rizika – stanje i perspektive i raznolikost, ravnopravnost i inkluzivnost kulturne i medijske produkcije - zadaci i ograničenja kulturne i medijske politike.
Rok za slanje prijave učešća je 30. jun 2021. godine.
Na sajtu FDU i u rubrici Konkursi portala SEEcult.org moguće je pronaći detaljnije informacije o temama konferencije, kao i o proceduri za prijavu učešća.
U okviru konferencije, biće objavljena knjiga apstrakata (sa ISBN brojem) kao elektronska publikacija. Nakon skupa biće objavljen tematski zbornik sa recenziranim i odabranim radovima autora.
(SEEcult.org)