Konferencija Saveta ministara kulture JIE u Beogradu
Godišnja konferencija ministara kulture zemalja Jugoistočne Evrope održava se 20. aprila u Beogradu, uz učešće 12 državnih delegacija, čime se završava predsedavanje Srbije Savetom ministara kulture JIE.
Konferencija je okupila državne delegacije iz Albanije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Grčke, Makedonije, Moldavije, Rumunije, Slovenije, Turske i Srbije, kao i posmatrače iz Austrije, Saveta Evrope, delegacije Evropske unije u Beogradu, te Regionalnog saveta za saradnju Uneska - kancelarije u Veneciji.
Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković, otvarajući ministarsku konferenciju u Jugoslovenskoj kinoteci, podsetio je da je Srbija preuzela predsedavanje Savetom ministara JIE u aprilu 2011. godine, a njeni prioriteti su bili usmereni na mere audiovizuelne politike, kao odgovor na ekonomsku krizu, i na audiovizuelnu oblast, s obzirom na njeno bogatstvo i raznolikost u Jugoistočnoj Evropi.
U skladu sa tim prioritetima, usvojen je Zakon o kinematografiji i završena nova zgrada Jugoslovenske kinoteke u Uzun Mirkovoj, čime je udaren temelj za unapređenje i modernizaciju te oblasti, navedeno je u saopštenju sa konferencije.
Pored toga, kako je istakao Marković, održane su dve ekspertske konferencije na temu “Kriza i filmska industrija u Jugoistočnoj Evropi - Izazovi u finansiranju mikrobudžetnih filmova” i “Zaštita i očuvanje audiovizuelne baštine u Jugoistočnoj Evropi”, čiji su zaključci sastavni deo deklaracije sa ministarske konferencije u Beogradu.
Deklaracijom o kulturnoj saradnji Saveta ministara kulture JIE potvrdjena je spremnost za nastavak saradnje na polju zaštite i revitalizacije kulturne i prirodne baštine, uključujući saradnju zasnovanu na rezultatima Regionalnog programa o kulturnoj i prirodnoj baštini u JIE 2004-2008. (RPSEE), zatim na promovisanju kulturne i jezičke raznovrsnosti zemalja i naroda u JIE, te očuvanju kulturne baštine kao glavnog pokretača komunikacije nasleđa budućih generacija s posebnim naglaskom na usvajanje i primenjivanje svih relevantnih dokumenta UNESCO-a i Saveta Evrope.
Pozdravljena je preporuka da nacionalne institucije nadležne za audiovizuelni sektor uspostave sseme finansiranja mikrobudžetnih filmova u cilju brige za neafirmisane mlade kreativne snage. Predloženo je i da se izradi studija o stanju u audiovizuelnom sektoru u regionu u delu produkcije, distribucije i promocije.
Članice Saveta ministara kulture JIE složile su se na konferenciji i da Moldavija bude primljena u Savet.
U okviru konferencije, ministar Predrag Marković i ministarka kulure Makedonije Elizabeta Kančeska Milevska potpisali su Program saradnje u oblasti kulture i umetnosti.
Tim programom dve zemlje se obavezuju da će stvarati povoljne uslove za aktivnu saradnju u oblasti kulture i umetnosti kroz uspostavljanje direktnih kontakata i veza kako umetničkih i kulturnih stvaralaca obeju zemalja, tako i nadležnih institucija. Program obuhvata saradnju u oblasti muzike, pozorišta, filmske i audiovizuelne umetnosti, bibliotečko-izdavačke delatnosti i zaštite kulturnog nasleđa.
Konferencija se, po usvajanju Deklaracije, završava zvaničnom predajom predsedavanja Savetom ministara kulture Jugoistočne Evrope Sloveniji.
U okviru konferencije, ministar Marković je 19. aprila u Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića svečano otvorio izložbu “Žudnja za stvarnim” koja predstavlja deo nacionalne zbirke savremene austrijske umetnosti “Artothek des Bundes”, a organizovana je uz podršku Ministarstva prosvete, umetnosti i kulture Austrije i Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.
Srbija je predsedavanje Savetom ministara kulture JIE preuzela od Rumunije u aprilu 2011. godine, a u junu 2010. organizovala je ministarsku konferenciju koja je održana na temu “Kulturna baština - most ka zajedničkoj budućnosti”. Tada je usvojena Beogradska deklaracija koja pruža smernice za unapređivanje međunarodne saradnje u regionu i promociju kulturnog nasleđa kao instrumenta za održivi razvoj, dijalog i pomirenje.
Savet ministara kulture JIE osnovan je u Kopenhagenu 2005. godine u cilju distribucije informacija o regionalnim prioritetima u pogledu kulture i baštine u okviru relevantnih evropskih foruma, posebno na sastancima i radnim grupama EU, SE i UNESKO-a. Posvećen je pružanju podrške konkretnim programima i projektima koji se tiču jugoistočne Evrope i podsticanju razmene ideja usmerenih na bolju informisanost i izgradnju kapaciteta u oblasti kulturnog okruženja i baštine.
U PRILOGU: Deklaracija ministarske konferencije JIE u Beogradu
(SEEcult.org)