• Search form

23.10.2015 | 21:20

Kondenz – Dance at Work

Kondenz – Dance at Work

Festival savremenog plesa i performansa Kondenz predstaviće od 26. do 31. oktobra u Beogradu nove radove domaćih i stranih umetnika koji se bave širokim spektrom tema objedinjenih sloganom “Dance at Work”, počev od lokalne plesne scene, preko javnog govora u neoliberalnom kapitalizmu, budućnosti savremenog plesa, pitanja imigracije u Evropi i političnosti u svetu umetnosti, do percepcije identiteta i koncepta koreografije u mašti pojedinca.

U organizaciji Stanice – Servisa za savremeni ples, deveto izdanje Kondenza biće otvoreno 26. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka nastupom bubnjarki Femix mreže ženskog stvaralaštva, a biće održan i u Centru za kulturnu dekontaminaciju, Kulturnom centru Rex, Ustanovi kulture Palilula, Kulturnom centru Beograda i KPGT-u.

Deveti Kondenz predstavlja izbor najnovijih radova autora iz Srbije i Evrope koji preispituju politike, jezike i aktere savremene plesne scene, njihove strategije i komunikativnost. Iznad svega, Kondenz ističe angažovanost plesne scene na promišljanju uslova rada umetnika i posledice njihovog rada u društvenom kontekstu, pa otud slogan “Dance at Work”.

Program obuhvata performanse i plesne radove umetnika poput Igora Koruge, Marka Milića, Jovane Rakić, Ane Dubljević, Milana Markovića Matthisa, Willya Pragera, Sonje Pregrad, Ivane Rončević, Saše Božića, Mirka Guida, Hanne Zeine i Cosime Grand, uz radionicu za male bubnjarke (u saradnji sa Femixom), predavanje Joanne Szymajde o Institutu za muziku i ples u Varšavi, te otvorene sesije platforme za pisanje o plesu “Kritičke prakse (Made in Yu)” i prezentacije novih izdanja Stanice.

Prvog dana u Magacinu biće predstavljen rad “Star TrackingIvane Rončević - istraživanje i izvođenje rezultata istraživanja o lokalnoj plesnoj sceni, koje predstavlja i “p(r)oziv” svakoj umetnici i umetniku da iznova promišlja poziciju vlastitih potreba i interesa u odnosu na zajedničke, te da revidira njihovu važnost i njihov doprinos interesima zajednice i zajedničkom dobru.


  Star Tracking

Star Tracking” je oda umetničkom delovanju, a namera joj je da naglasi važnost saradnje i solidarnosti esencijalnih za dalji razvoj i afirmaciju svakog pojedinog člana, grupe članova, plesnih i izvedbenih praksi uopšte, esencijalnih za održanje vitalnosti, za sebe i celokupno društvo, neophodne zajednice. “Star Tracking” slavi znanje o vlastitom bivanju, te preispitivanje vlastitih principa autonomije, obrazaca, struktura i organizacija i važnosti istih u procesu razvoja zajednice i društva.

Kako bi rad bio što objektivniji, pa čak možda i demokratičan, u istraživanje je bila pozvana da se uključi i sama zajednica, a kakvi su rezultati – publika će videti u Magacinu.

Kondenz će prve večeri predstaviti u Ustanovi kulture Palilula i projekat "Aerobik! Balet u 3 čina” koreografkinje Paule Rosolen, čija je početna tačka istraživanje odnosa plesa, koreografje i aerobika, njihovih estetika i koordinisanih pokreta.

Prema rečima autorke, želela je da otvori performativni umetnički prostor jednom skrivenom plesu, mnogo puta irelevantnom u svom originalnom polju, te da pokaže aerobik sa drugačije tačke gledanja: iz perspektive plesača i koreografa posmatrača koji razume unutrašnje kodove plesa i muzike.

Početna desetominutna prezentacija istraživanja “Aerobik!” predstavljena je u Théâtre de la Ville u Parizu kao deo međunarodnog takmičenja “Danse élargie 2014” na kojem je osvojila prvo mesto. Rad je nedavno premijerno prikazan u Künstlerhaus Mousonturm u Frankfurtu, a izvođači su: Teresa Forstreuter, Jungyun Bae, Marko Milić, Christopher Matthews, Gabriela Gobbi i sama autorka.


  Aerobics, foto: Laurent Philippe

Kondenz posvećuje 27. i 28. oktobar programu frisch  eingetroffen na kojem su tokom 2015. godine sarađivali zeitraumexit iz Manhajma i Stanica, a saradnja je rezultirala predstavljanjem i promocijom mlađe generacije umetnika u oblasti plesa i performansa na scenama u Nemačkoj i Srbiji.

Najpre će u Rexu Igor Koruga izvesti svoj rad “Na traci”, koji je dramaturški i koreografski osmislio uz podršku Ane Dubljević, a istražuje javni govor unutar medijatizovanog, neoliberalnog kapitalističkog društva kroz propitivanje društvenog statusa ikona pop i savremene umetnosti i novih generacija umetnika u polju savremenog pelsa i performansa.

Kao hibridni koreografski performans javnog govora, plesa i videa, rad “Na traci” ističe različite popularne retorike iz sveta umetnosti koje reflektuju savremene uslove za umetničku proizvodnju, sa kojima se mladi umetnici kontinuirano suočavaju. Putem kritičkih i analoških propitivanja takvih retorika u širem kontekstu popularne kulture, rad je usmeren ka javnoj analizi opšte-popularne slike umetnika u društvu danas i prostora za njegovu-njenu političnost unutar tog društva. Na formalnom planu, rad takođe analizira koreografiju u sferi nematerijalne forme-jezika, proizivodeći “jezičku koreografiju” kao proširenu formu izraza na sceni.

      Na traci

U CZKD-u će iste večeri biti izveden plesni performans “Nastavak za budućnost / Ples 2043. / Ples 2044”, čiji koncept i koreografiju potpisuju Willy Prager i Sonja Pregrad, koji su i izvođači, a bavi se pitanjem kako će savremeni ples izgledati za 30 godina i kako će se izvoditi.

Umetnici u tom plesnom performansu u dva čina, čiji je dramaturg Igor Koruga, vode same sebe i publiku u vreme između 2043. i 2044. godine kako bi predstavili putovanje kroz svoje priče i lična isksutva, kao i kroz anegdote drugih plesnih umetnika iz različitih kultura i generacija. Producenti M.i.C.A. - Movement in Contemporary Art i Raisa Kroger i Cilgia Gadola.


  Nastavak za budućnost, foto: Damir Žižić

Za 28. oktobar u galeriji Podroom KCB-a najavljen je performans “Strawberry Fields Forever” prema konceptu Ane Dubljević koja ga i izvodi sa Milanom Markovićem. “Strawberry Fields Forever” nastao je za potrebe istraživačkog projekta “IdentityMove!”, a obuhvata dve linije istraživanja.

Prva je odnos (pisanog) teksta i (prisutnog) tela i mišljenje “pitanja imigracije” u Evropi danas. Umetnici su bili fokusirani na teroristički napad na grupu imigranata radnika na poljima jagoda u Grčkoj 2013 – “Manolada masakr” (performans u Atini 2014), te na situaciju na ostrvu Lampeduza (performans u Pragu 2015). Druga linija istraživanja odnosi se na pitanje: šta znači biti političan na umetničkoj sceni danas. Radeći u polju izvođačkih umetnosti više godina, autori su, kako su naveli, naučili da je biti (politički) provokativan, subverzivan ili radikalan postalo gotovo (tržišni) imperativ.

Da bi izbegli taj ćorsokak, shvatili su da nije dovoljno artikulisati prava politička pitanja, već je važno redefinisati šta biti političan znači. To ih je odvelo do formulacije smicalice ili dramaturgije prevare – metode “konstantne proizvodnje i prevare očekivanja kao načina da se dođe do momenta kreativnog konflikta”.

Iste večeri u Magacinu u Kraljevića Marka najavljen je rad “Ctrl-V (EP)Cosime Grand, u kojem su rep pesme disecirane: instrumentali, stihovi, govor tela i materijal pokreta su dekomponovani i ponovo sastavljeni, što vodi ka performativnom EP-u (Extended Play) koji oslikava kosmos čitave jedne kulture u samo jednoj osobi i njenom telu. Dramaturgiju potpisuje Oliver Roth, video i scenografiju Aldir Polymeris, a produkciju Rabea Grand.

U CZKD-u 28. oktobra biće izvedena i plesna predstava “Fluid Landscapes” koreografa Mirka Guida, koja je refleksija o percepciji identiteta.

U tom radu dva tela istražuju temporalnost i konstantni pokret koji leži ispod onoga što se čini da je statično. Skidanjem slojeva onoga što otkriva ono što jeste, oni istražuju svaki put novu percepciju samih sebe i nove odnose sa okolinom. Predstava “Fluid Landscapes”, kako je navedeno, gura publiku u bezvremeno stanje hipnoze, gde su senzacije povišene i gde svest o zajedničkom iskustvu tera posmatrača da aktivno preispita svoja opažanja.

Izvođači su Lisa Schåman i Alberto Franceschini, kompozitor Lisa Stenberg, dizajn svetla potpisuje Jens Sethzman, a produkciju Alberto Franceschini.


   Marko Milić

Program Kondenza 29. oktobra počinje u Magacinu razgovorom sa  umetnicima iz programa frisch eingetroffenCritical Practice (Made in Yu). To je platforma za podršku mladim autorima koji pišu o plesu i performansu i njima srodnim temama. Platforma postoji od 2013. godine i koncipirana je u saradnji Stanice, Lokomotive iz Skoplja, Nomad Dance Academy mreže i Ane Vujanović, kao mentorke. Deo je projekta “Life Long Burning”

U Magacinu će iste večeri biti izveden rad “Koreografija imaginacijeJovane Rakić koja, posmatrajući širinu i različitost unutar koreografskog  prostora u savremenim izvođačkim umetnostima, razmatra ideju o prostoru individualne imaginacije kao prostoru za stvaranje i postojanje koreografije.

Koreografija se promatra kao praksa koja je vezana za kretanje u prostoru koji je vidljiv, postavljajući pitanje da li može biti shvaćena kao nešto što se dešava u unutrašnjem prostoru. Predstava se bavi konceptom koreografije koja se dešava u mašti pojedinca: Da li tok misli može biti koreografisan i da li se funkcija koreografije menja koliko i njena struktura onda kada nije viđena kao nešto što se de dešava na određenom mestu i u određenom vremenu, prikazana tako da je vizuelno shvatimo? S druge strane možda ovakva, koreografija pojednostavljuje komunikaciranje sa publikom, nudeći komunikaciju bez potrebe za kretanjem, delovanjem i doživljavanjem.

Iste večeri u Magacinu je najavljen i rad “anymoreMarka Milića, koji je izvođač i s Predragom Mladenovićem.

    Backroom Anatomy 1, Zeina Hanna

Za 30. oktobar u Magacinu najavljen je razgovor sa zamenicom direktora Instituta za muziku i ples u Varšavi Joanom Simajdom o mogućnostima podrške plesnoj sceni kroz sistem kulture i instituciju otvorenu za sve.

Potom će biti izveden plesni performans “Backroom Anatomy 1” koreografkinje Zeine Hanna (u umetničkom dijalogu sa Jasnom Layes Vinovrsk, Verom Knolle, Siskom), koji se u prvom delu sastoji od kratkog solo rada i video instalacije predstavljenih zajedno kao prolog nepostojećem performansu. Bavi se anonimnošću i prepoznavanjem, kontrolom, vremenom i pokušajem tela da se odmori od sebe.

Za 31. oktobar u KPGT-u najavljen je solo performans “Love will tear us apart” prema konceptu Saše Božića, koji je i koreograf sa Petrom Hrašćanec.

Solo performans “Love will tear us apart” je mešavina rok koncerta, ispovesti i apstraktnog plesa. Ljubav u naslovu odnosi se na ljubav prema plesu, na akt samog plesa, dok rad razmatra razliku između plesa i njegovog ostvarenja kao društvenog događaja kroz konstituisanje i definiciju samog izvođača. Izvođačica Petra Hrašćanec izvodi plesne tačke, izabrane ljubavne pesme, dok u pauzama publika otkriva naizgled efemerne detalje o poreklu te produkcije, stvarajući finu mrežu odnosa između moći koje definišu akt izvođenja. Publika je pozvana da aktivno učestvuje u odgovornosti o hijerarhijskom sledu čina izvođenja.

Ulaz na sve predstave je besplatan.

Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r