• Search form

12.02.2017 | 12:16

Kolekcija Šumatovačke

Kolekcija Šumatovačke

Centar za likovno obrazovanje – Šumatovačka predstavlja od 13. februara u galeriji O3one svoju umetničku kolekciju, koju je počela da stvara 2010. godine da bi ukazala na kontinuirani doprinos u oblikovanju i razvoju umetničke scene, kao i na kulturno-obrazovni karakter delatnosti koju obavlja punih sedam decenija.

Pored domaćih autora, u kolekciju su uvrštena i dela umetnika iz inostranstva koji su gostovali u programima Šumatovačke u proteklih nekoliko godina.

Zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i informisanja Srbije, tokom 2015. i 2016. godine realizovana je akvizicija i kolekcija je postala bogatija za 31 rad, kao i za zbirku u javnom prostoru nazvanu Vrt skulpture.

Osnovana 1948. godine kao Kurs za crtanje i vajanje (ili poznatije ULUS-ov kurs), Šumatovačka je bila jedna od prvih ustanova od značaja za kulturu Beograda, a decenijama je bila jedinstvena po tome što je objedinila delatnost pedagoške i ustanove kulture, okupljajući mnogobrojne, danas priznate umetnike različitih generacija. Mnogi od njih su, kao izraz zahvalnosti, darivali neko od svojih dela poklon-zbirci Šumatovačke koja je osnovana 2010. pod nazivom Work in Progress.

Šumatovačka je prve radove svoje umetničke zbirke  predstavila u jesen 2010. godine u galeriji opštine Vračar, a među darodavcima su bili: Kosta Bogdanović, Marija Dragojlović, Kosta Bunuševac, Uroš Đurić, Mihael Milunović, Gabriel Glid, Jovanka Stanojević, Snežana Arnautović, Dragoljub Raša Todosijević, Zoran Popović, Neša Paripović, Selena Vicković, Kemal Ramujkić, Dušan Otašević, Cile Marinković, Jovan Čekić, Asja i Marija Vasiljev i Jugoslav Vlahović.

Prema navodima kustoskinje Ksenije Marinković, u osnovi prikuplјačke delatnosti Šumatovačke leži namera o ostvarivanju kontinuiteta, komunikacije i stvaranja mesta susretanja – prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Izložba u galeriji O3one biće otvorena do 28. februara.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r