• Search form

21.03.2019 | 22:37

Koegzistencija različitosti

Koegzistencija različitosti

Belgijski koreograf i igrač Sidi Larbi Šerkaui, čijom predstavom “Fraktus V” 22. marta u Sava centru počinje 16. Beogradski festival igre (BFI), izjavio je da taj komad, nastao pod uticajem mislilaca Noama Čomskog i Alana Votsa, ispituje koezgistenciju devetorice izvođača na sceni koji govore različitim plesnim i muzičkim jezicima.

Prvu verziju te predstave Šerkauijeva trupa “Istmen” (Eastman) iz Antverpena realizovala je 2015. godine, kao porudžbinu Teatra igre slavne Pine Bauš iz Vupertala.

“U rearanžiranom projektu danas igramo nas petorica koji imamo vrlo različite stilove igre, a na sceni su i četvorica muzičara, takođe sa posebnim iskustvima. Ono što je možda najvažnije za ovu produkciju jeste kompleksnost koegzistencije ljudi koji imaju različit jezik pokreta, od flamenka na primer do cirkuskih veština, kao i različit muzički jezik, s obzirom da radimo s ljudima koji dolaze iz Indije, Konga, Koreje, Japana. Ipak, radimo zajedno i učimo jedni od drugih dok nastojimo da stvorimo jedinstvo na sceni”, izjavio je Šerkaui 21. marta na konferenciji za novinare 16. BFI-ja, koji će svečano otvoriti 24. marta u Sava centru Holandski teatar igre iz Haga, koji šesti put gostuje u Beogradu.

Prema rečima Šerkauija, svaki od njegovih saigrača predstavlja neku verziju njega samog, odnosno onoga što je mogao biti.

“Pokušavao sam da oni budu moje drugo biće. Sa svakim imam blizak odnos, to su moji prijatelji koje sam sretao tokom godina na različitim meridijanima i bio sam vrlo radoznao da vidim kako funkcionišemo zajedno u jednoj predstavi. Svi oni su pomalo ja”, rekao je Šerkaui (43), koji već dugo radi kao performer, igrač i koreograf, a kako je dodao, hteo je da sve njih na neki način postavi kao ogledalo za nešto što oseća da ima u sebi.

Važan element u ovom radu je i uticaj Noama Čomskog i Alana Votsa, za koje Šerkaui kaže da mu predstavljaju veliku inspiraciju.

“Interesantan mi je način na koji oni promišljaju našu realnost, društvenu suštinu i konekcije. Čomski upozorava da morate biti svesni da ste stalno manipulisani od strane vašeg okruženja. On govori o načinima kako doći do istine, jer morate biti sposobni da vidite kroz veo propagande, da vidite realnost kakva zaista jeste. S druge strane, Vots dovodi u pitanje vaše sopstveno mišljenje, navodi vas da se zapitate da li ste uskogrudi i traži da se ‘ispraznite’ od svojih misli kako biste dozvolili onima od spolja da uđu, da budete otvoreni i da slušate druga mišljenja iz sveta oko vas. Dakle, Čomski i Vots su svojevrsni opozit, ali su obojica veoma pametni i za mene jako važni”, istakao je Šerkaui.

Šerkaui je pomenuo da je pre "Fraktusa V“ često radio sa ženama, imao duetne predstave, sarađivao sa čuvenom flamenko igračicom Marijom Pažes, sa indijskom igračicom Šantalom… Onda je poželeo da radi sa muškarcima.

“Odjednom su tu bila četvorica i grupne scene, mada sa svakim od njih imam i duet. Jedan od elemenata ove predstave bavi se nasiljem, a to obično vezujemo za muško nasilje. Pokušao sam da nađem alternativu za taj kliše pokazujući devetoricu muškaraca koji na izvestan način jesu nasilni, ali i da nađem način da se to prevaziđe. Zato nema žena u ovoj predstavi. Uostalom, ne možete imati sve u svakom projektu”, rekao je Šerkaui.

Povodom činjenice da već 20 godina uvek radi sa živom muzikom na sceni, Šerkaui je istakao da mu je to izuzetno važno i da je imao privilegiju da radi sa divnim muzičarima i kompozitorima.

“Nešto sam vremenom i naučio od njih. Ponekad i sam pokušavam da pravim muziku. Moj san je da jednog dana budem kompozitor, imam još 15-ak godina da to ostvarim”, rekao je uz osmeh Šerkaui, dodajući da je za njega muzika neverovatno snažno sredstvo da dosegne dalje.

Govoreći o tome šta mu je najlepše u poslu koreografa rekao je da je najveće zadovoljstvo gledati igrače kako se kreću.

“Na ulici svi moraju da hodaju normalno. Ne možemo biti slobodni u društvu, moramo poštovati pravila. A u plesnom studiju su drugačija pravila. Ljudima je dozvoljeno da se okrenu naopačke, da prave razne oblike svojim telom. Za koreografa je uzbudljivo da to koordinira ili da čak bude samo svedok. Moji najdraži momenti u studiju su upravo ti kada gledam ljude koji eksperimentišu sa svojim telom”, izjavio je Šerkaui.

S druge strane, najteža stvar za njega je, kako je priznao, da se nosi sa sopstvenom nesigurnošću.

“Sumnjam mnogo i sve vreme. Teško je napraviti izbor kada ste svesni da možete zamisliti i drugačije izbore. Uvek je moguć drugačiji put, a vi imate samo jednu šansu. Sutrašnja predstava biće jedinstvena. Iako smo je izveli mnogo puta, to sutra biće samo taj momenat. To je za umetnika izazovno i uzbudljivo”, rekao je on.

Povodom saradnje sa umetnicom Marinom Abramović na “Boleru” za Parisku operu, Šarkui je rekao da je ona vrlo intenzivna osoba, snažna i duhovita.

“Ona tačno zna šta joj se sviđa, a šta ne. Ima jak smisao za humor i velokudušna je u davanju svog mišljenja. Bio sam na njenom 70. rođendanu u Njujorku. Mislim da je mnogo toga probala tokom života i da je sada mirnija nego kada je bila mlađa. Vrlo mi se sviđa, drag mi je prijatelj. Kada se vidimo, mnoog se smejemo životu i raznim običnim stvarima”, rekao je Šerkaui.

Ambasador Belgije u Srbiji Adam Kunrad izrazio je zadovoljstvo što će prvi put, s obzirom da je tek šest meseci u Beogradu, pratiti tako značajan festival kao što je BFI.

“Ponosan sam na to što je Belgija čest gost na BFI, a posebno zbog učešća Sidija Larbija Šerkauija koji je prava zvezda plesne scene, ali i ambasador belgijske kulture”, rekao je Adam Kunrad. Kako je naveo, predstava “Fraktus V” značajno je umetničko delo, a takođe svojevrsni šoukejs savremene Belgije, pokazujući njenu posvećenost raznolikosti, inovacijama i otvorenosti prema svetu.

Beogradski festival igre predstaviće od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu 16 međunarodno priznatih trupa koje će izvesti 20 koreografskih komada i 25 sola i dueta, objedinjenih sloganom “Emocije”. Među njima su i one koje su već poznate publici BFI-ja, poput Holandskog plesnog teatra, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.