• Search form

19.01.2017 | 13:46

Knjige Štiksa, Velebita, Alića, Gojera u CZKD-u

Knjige Štiksa, Velebita, Alića, Gojera u CZKD-u

Centar za kulturnu dekontaminaciju poziva na predstavljanje knjiga Igora Štiksa, Vladimira Velebita, Sinana Alića i Gradimira Gojera, uz razgovor o tim autorima i njihovim delima, koja će biti prodavana uz popust.

Štiks predstavlja 19. januara knjige “Državljanin, građanin, stranac, neprijatelj” i “Brašno u venama”, u izdanju zagrebačke Frakture, koja je objavila i memoarsku knjigu Velebita “Moj život”, čija je promocija 20. januara. Za 21. januar najavljena je promocija Alićeve knjige “Naprijed u srednji vijek”, u izdanju Lagune, koja će biti besplatno deljena posetiocima, a 24. januara biće predstavljene i Gojerove knjige “Summa theatralica” i “Pjesni iz Vallarse”, u izdanju Frakture.

O knjigama Igora Štiksa, uz samog autora, govoriće i Boris Liješević, Adriana Zaharijević i Seid Serdarević, a delove drame “Brašno u venama” izvešće Aleksa Ilić i Gorica Regodić.

Knjiga “Državljanin, građanin, stranac, neprijatelj”, s podnaslovom “Jedna povijest Jugoslavije i postjugoslavenskih država”, nastala je kao plod Štiksovog dugogodišnjeg bavljenja temama državljanstva i građanstva na doktorskim  i postdoktorskim studijima, niza predavanja i referata, te terenskog rada, a propituje pravo pojedinca i njegovu ulogu unutar države. Štiks iz pojma državljanina i građanina razvija i dokazuje tezu o mijenama političkih sistema i zajednica, te koliko su i kako utjecali na poziciju i život pojedinca. Odgovara na pitanja šta uopšte biti državljanin, biti uključen ili pak isključen, kako se osećati u poziciji građanina i šta se događa kada se ona menja u poziciju stranca ili pak neprijatelja.

Knjiga je originalno objavljena na engleskom, a u izdanju Frakture izašla je u prevodu Hane Dvornik i Srđana Dvornika.

Nagrađivani Štiksov dramski tekst “Brašno u venama”, igran na scenama u regionu, drama je koja opisuje jednu noć uzavrele atmosfere prepune sukoba, ali  i humora - kroz priču jedne porodice, ali i stogodišnje istorije na Balkanu sa svim sretnim trenucima i tragedijama - od Sarajevskog atentata preko međuratnog perioda, Drugog svetskoga rata i jugoslovenskog socijalizma do ratnog Sarajeva 90-ih, odlazaka širom sveta, sticanja i gubitka bogatstava…

Prema rečima Borisa Liješevića, to je drama povratka, susreta, progovaranja, krivice, nadilaženja, raspleta i na kraju pomirenja, koje postaje pretnja, jer zahtijeva suočavanje, prihvatanje i otvaranje nove i nepoznate stranice. Pomirenje se pokazuje kao dugotrajan proces za koji su potrebni vreme, zrelost  i hrabrost.

U CZKD-u će 21. januara biti reči i o memoarskoj knjizi Vladimira VelebitaMoj život”, uz učešće Ivana Ivanjija, priređivača Tvrtka Jakovine, Budimira Lončara, Latinke Perović, Branke Prpe i Seida Serdarevića.

Velebit je jedna je od najvažnijih istorijskih figura 20. veka na ovim prostorima, kao učesnik niza prelomnih trenutaka istorije u regionu, a nešto više od jedne decenije nakon njegove smrti, Fraktura je objavila autobiografske zapise u kojima otvoreno piše o odrastanju, porodici, školovanju, prvim slučajevima koje je vodio kao advokat, približavanju levim idejama, radu u ilegali, te zbližavanju s Josipom Brozom Titom, Ivom Lolom Ribarom, Milovanom Đilasom i drugim ključnim akterima jugoslovenske istorije, kao i o odluci da se pridruži partizanskom pokretu, svojoj ulozi u pregovorima s Nemcima i spašavanju Herte Haas, ali i o priznavanju partizanskog pokreta i osnivanju jugoslovenske diplomatije, posleratnim usponima i padovima, druženju s Titom, svojim ambasadorskim mestima u Rimu i Londonu i radu u organizacijama UN.

Za 21. januar u CZKD-u najavljena je promocija knjige Sinana AlićaNaprijed u srednji vijek”, o kojoj će govoriti Dino Mustafić, Vitomir Pavlović, Grujica Spasović i Rade Veljanovski, uz glumca Branka Cvejića kao specijalnog gosta.

Alić, predsednik Fondacije "Istina, pravda, pomirenje" iz Tuzle, objavio je u toj knjizi 60 tekstova napisanih od kraja 80-ih do danas.

U CZKD-u će 24. januara, povodom 40 godina stvaralačkog rada reditelja i pisca Gradimira Gojera, biće predstavljene njegove knjige “Summa theatralica” i “Pjesni iz Vallarse”, uz učešće autora, te Gorčina Stojanovića, Saše Ćirića, Svetlane Broz i Borke Pavićević.

Besplatne primerke knjiga za sve prisutne obezbedio je izdavač Gariwo iz Sarajeva, uz potpis Gojera, pisca, režisera i teatrologa, koji je objavio niz knjiga u oblasti teatrologije, libretistike, književne kritike i istorije književnosti i esejistike, a autor je i više knjiga poezije.

Gojer je svoje najznačajnije pozorišne režije ostvario prema delima Ibzena, Dostojevskog, Krleže, Sterije, Joneska, Čehova, Sušića, Ibrišimovića, Topčića, Kajana, Gavrana, Kiša i drugih, i to u teatrima širom bivše Jugoslavije - Sarajeva, Tuzle, Zenice, Banja Luke, Mostara, Splita, Rijeke, Beograda, Prijedora, Bitolja…

Gojer je član Hrvatskog društva za znanost i umjetnost, akademik Mediteranske akademije “Braća Miladinovci” iz Struge i počasni član Crnogorskog narodnog pozorišta u Podgorici.

Dobitnik je niza nagrada, među kojima su Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva, Kočićevo pero, te nagrada “Sloboda” Međunarodnog centra za mir u Sarajevu i “Mimar mira” Centra za mir i multietničku saradnju iz njegovog rodnog Mostara.

U dva mandata bio je predsednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine, a bio je i na čelu Pozorišta mladih Sarajevo, Kamernog teatra 55 u Sarajevu, Narodnog pozorišta u Sarajevu, te Poslovne zajednice profesionalnih pozorišta BiH. Između ostalog, obavljao je i dužnosti ministra bez portfelja u ratnoj vladi Republike BiH (premijer Haris Silajdžić), ministra kulture u Vladi Kantona Sarajevo, dogradonačelnika Grada Sarajeva, te predsednika UO Narodnog pozorišta Tuzla, člana Opštinskog veća Stari grad Sarajevo i zamenika predsedavajućeg Gradskog veća Grada Sarajeva.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.