Kao i sve slobodne devojke
Drama „Kao i sve slobodne devojke“ Tanje Šljivar, koja istražuje društveni fenomen kada je sedam trinaestogodišnjih devojčica u Bosni i Hercegovini zatrudnelo na školskoj ekskurziji, biće premijerno izvedena 21. oktobra u Atelju 212, u režiji gošće iz Sarajeva Selme Spahić.
Autorka ovim tekstom daje glas ženskim, mladim subjektima kojima je govor u javnom prostoru onemogućen, a njihova iskustva su neretko interpretirana i obrađena iz ideoloških stanovišta i perspektiva sveta odraslih koji na devojčice ne gleda kao na ravnopravne društvene subjekte, navodi se u najavi predstave.
Komad razotkriva diskriminatorne odnose spram ženske, devojačke, maloletničke seksualnosti, njihovih doživljaja sveta, tradicionalnih vrednosti i starih društvenih tekovina u kojima žive i odrastaju, a koje svojim delovanjem preispituju.
„Kao i sve slobodne djevojke“ je prva predstava jedne od najuspešnijih rediteljki iz regiona Selme Spahić u Ateljeu 212.
Komentarišući temu predstave u intervjuima uoči premijere Selma Spahić je rekla da je od sekundarnog značaja da li se pomenuti događaj zaista dogodio. Nacionalni koordinator za reproduktivno zdravlje izjavio je da jeste i brojni mediji su to preneli. Zapadni mediji su uz kolonijalni ton pisali kako na Balkanu devojčice zatrudnjuju kolektivno, a lokalni mediji su senzacionalistički dizali paniku zbog epidemije seksualnih odnosa među maloletnicima.
„Šanse da su se trudnoće zaista dogodile su minimalne, ali činjenica da je žensko telo, specifično devojačko telo iskorišćeno kao alat za represiju i kontrolu dečije seksualnosti je tu najvažnija“, izjavila je Selma Spahić.
U predstavi igraju Ana Mandić, Milica Mihajlović, Marta Bjelica, Jelena Stupljanin, Ermin Bravo, Marko Grabež, Marija Aleksić i Vera Jovanović.
U autorskom timu su dramaturg Dimitrije Kokanov, scenografkinja Zorana Petrov, kostimografkinja Selena Orb, kompozitor Draško Adžić, koreografkinja Ana Dubljević, korepetitorka Ana Ćosić i saradnik za scenski govor Dejan Sredojević.
Praizvedba ovog komada bila je u Dojčes Teatru u Berlinu. Javno je čitan i izvođen, pored Nemačke, u SAD - u Čikagu, u Hrvatskoj, Austriji, Italiji.
Javno čitanje održano je pre nekoliko godina i u Narodnom pozorištu u Beogradu, na sceni Slikarnica.
Inače, ovo je treći komad Tanje Šljivar koji će imati prvo domaće izvođenje u pozorištu Atelje 212, nakon predstava „Pošto pašteta“ i „Režim ljubavi“.
Predstava se igra na velikoj sceni Ateljea 212 „Mira Trailović“, a prva repriza je 22. oktobra.
*Foto: Boško Đorđević
(SEEcult.org)