Kako je raditi u umetnosti?
Zagovarački poduhvati Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), zasnovani na jednogodišnjim istraživačkim aktivnostima o radnom, socijalnom, poreskom i društvenom statusu umetnika, koje su sprovodili članovi tog udruženja i spoljni saradnici, stručni u oblastima ekonomije, prava, radne i kulturne politike, predstavljeni su u zborniku “Rad u umetnosti”, a promocija tog izdanja je 21. decembra u Galeriji ULUS i onlajn.
Zbornik “Rad u umetnosti”, koji su uredili Vahida Ramujkić i Milan Đorđević, rezultat je debatno-istraživačkog programa koji je u okviru ULUS-a pokrenut u septembru 2020. godine povodom dodatno otežanog statusa umetnika u vreme pandemije (Ka horizontalnosti u umetnosti: Mesto umetnosti u društvu i radni status umetnika u kontekstu postpandemijske krize kovid-19).
Promocija zbornika biće i prilika za predstavljanje novog programskog ciklusa debatno-istraživačkog programa sa predstavnicima Saveza Udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) i drugim saradnicima.
Izuzetno loši socijalni i materijalni uslovi u kojima se realizuje rad umetnika i nedostatak sistemske podrške umetnosti kao društveno relevantnoj praksi, prepuštaju umetnike snalaženju u surovom i deregulisanom tržišnom okruženju. U takvim okolnostima, umetnici se neretko upuštaju u individualne puteve pregovaranja uslova rada i naknade za svoj rad, što ne obezbeđuje dugoročnu socio-ekonomsku sigurnost zasnovanu na umetničkoj praksi. Borba za pravične uslove rada u umetnosti zato mora biti deo šire borbe za bolju radnu, socijalnu, prosvetnu i kulturnu politiku, gde umetnici udruženo s drugim radnicima u kulturi, zastupaju radna prava i zagovaraju fer praksu unutar šireg sistema aktera u polju kulture i umetnosti, kao i drugim poljima, razumevajući vitalni značaj umetnosti u razvoju društva.
Dalji fokus rada ULUS-a, udruženog sa SULUV-om, usmeren je ka temi fer plaćenosti, a cilj je uspostavljanje standarda za pravične naknade za rad u oblasti likovne umetnosti. Uspostavljanje, zagovaranje i primena dobrih praksi zahteva uključivanje što većeg broja aktera koji deluju u oblasti kulture i umetnosti, pre svega samih likovnih stvaralaca, a zatim i predstavnika izlagačkih prostora, galerija, umetničkih centara, kao i nadležnih institucija.
Prezentacija zbornika “Rad u umetnosti” i nastavka debatno-istraživačkogh programa ULUS-a biće održana u 17 sati u Galeriji ULUS, uz prenos na Zoom platformi.
Debatno-istraživački program ULUS-a realizuje se uz podršku Međunarodnog fonda za pomoć Saveznog ministarstva spoljnih poslova Nemačke / Gete instituta i Fondacije za otvoreno društvo Srbije.
Pdf izdanje zbornika moguće je preuzeti sa sajta ULUS-a ovde.
(SEEcult.org)