Ka većoj vidljivosti umetničkog performansa
Teatar Mimart radi istraživanje vizuelnih umetnika koji se bave umetničkim performansom i neguju interdisciplinarnost u radu, a cilj tog poduhvata, u okviru projekta Mim-Art-Spot, jeste kreiranje elektronske baze umetnika performansa Srbije, kao doprinos njihovoj vidljivosti.
U okviru projekta Mim-Art-Spot, od jula do novembra izvode se art performansi na raznim lokacijama u Beogradu. Do sada je izvedeno 14 umetničkih performansa, a među njima se izdvajaju radovi dvoje autora koji su kvalitetom i umetničkim aktivizmom posebno doprineli da festival Mimarta bude važan za razvoj savremenog performasa na domaćoj sceni - Dušana Murića i Nataše Milojević.
Dušan Murić izveo je 16. septembra na parkingu ispred Magacina u Kraljevića Marka performans “Šta da radimo?”, u kojem su došli do izražaja njegov kompleksan pristup istraživanju i iskustvo u različitim oblastima izvođačkih umetnosti (gluma, ples, akrobacija). Uzbudljive promene u prostoru i vremenu kroz napisana slova i glas sa zvučnika vodile su publiku u tajne budućeg života, emocija, rešavanja problema i uzbudljivog traganja za vremenom bez prodaje, kapitalizma i jednakosti života na planeti. Kulminacija duhovitog performansa dobija karakter body art performansa, kada umetnik svojim leđima umetnik gasi žar upaljenih cigareta, pržeći svoje emocije. Ostaje samo pitanje: “Šta da radimo?”
Multimedijalna umetnica Nataša Milojević izvela je 27. septembra performans “Dezinfekcija” u kojem, kroz vizuru istorijskih događaja u Srbiji, govori o nadi za budućnost.
Telo kao glavni subjekt na sceni, ali ipak kao samo telo u svojoj težnji da prevaziđe sve što nam se događalo i šta nam se događa, postaje objekat dezinfekcije. Smisleno i kreativno, dok fotografije događaja u Srbiji idu na zidu, akterka se čisti od svega što nas napada i što nas pogađa, jer telo pamti sve što nam se dešava. Pred gledaocima “kupa” svoje telo velikom količinom dezificijenasa, asepsolom i alkoholom, polivajući se preko glave… Ta sredstva posle izvesnog vremena napadaju joj oči i izazivaju suze. Plivajući u mestu u toj sredini koja peče… dolazi do sve veće koncentracije. Dramatična atmosfera izaziva suze i empatiju u publici, ali i olakšanje i nadu.
Mimart projektom MIM-ART-SPOT ističe umetnike koji istražuju mogućnost za budućnost savremene umetnosti u novoj realnosti.
Projekat vode vizuelna umetnica Lidija Antonović (diplomirani umetnički fotograf, MA likovnih umetnosti i interdisciplinarna performerka), osnivačica Teatra Mimart i naučna istraživačica Nela Antonović, ekspert u oblasti savremenog performansa, te producentkinja Ivana Vraneš sa Fakulteta dramskih umetnosti.
Projekat je podržan od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
*Foto: Lidija Antonović
(SEEcult.org)