• Search form

29.07.2012 | 12:09

Ka savremenom muzeju

Ka savremenom muzeju

Knjiga “Muzeji, menadžment, turizam - ka savremenom muzeju, od teorije do prakse”, čiji je autor muzejski savetnik Vladimir Krivošejev, izašla je ovih dana iz štampe, a sadrži teorijski deo posvećen odnosu muzeja, kulturne politike, menadžmenta i turizma, zatim pregled stanja muzeja u Srbiji sa težištem na regionalne, te zaključke i preporuke za delotvornu reorganizaciju poslovanja muzeja u Srbiji i celikupne muzejske mreže.

Knjiga Krivošejeva zasnovana je na autorovoj doktorskoj disertaciji, a objavili su je NIP Obrazovni informator i Narodni muzej u Valjevu, u kojem je od 1990. godine zaposlen kao kustos pedagog, a potom kustos istoričar, a od 2000. godine je direktor.

Krivošejev u prvom delu knjige, s podnaslovom “Opšte osnove, izložene su teorije odnosa muzeja, kulturne politike, menadžmenta i turizma”, daje i analizu raznovrsnih konkretnih primera iz međunarodne prakse.

Kako bi pružio konkretan doprinos aktuelnoj teoriji i praksi, kao i budućim interdisciplinarnim istraživanjima, prvi deo knjige sadrži tri celine koje određuju tematiku, ali i naslov knjige kao celine (Muzeji, Menadžment muzeja i Muzeji i turizam).

U prvoj glavi, uz odnos muzeja, kulturne politike i muzejske politike, izložen je opšti, teoretski pristup muzejskoj delatnosti, muzejima, muzeologiji i muzeografiji, ulozi muzeja u društvu, savremenom razvoju, pitanjima stručnih kadrova, odnosu prema posetiocima, problematici različitih vidova vlasničkog/osnivačkog statusa muzeja, pitanjima finansiranja, a posebna pažnja obraćena je na tipologizaciju muzeja i regionalne muzeje. U drugoj glavi razmatraju se opšta pitanja, a potom kroz glavne procese menadžmenta (planiranje - organizovanje - usmeravanje - kontrola) razrađuju se konkretni postulati menadžmenta muzeja. Na kraju su obrađena pitanja u vezi sa značajem profesije menadžera. U trećoj glavi obrađena je problematika turizma i kulturnog turizma i uloga muzeja, kao neprofitnih subjekata, u toj profitnoj delatnosti.

Drugi deo knjige, s podnaslovom “Regionalni muzeji u Srbiji”, predstavlja svojevrsnu paralelu prvom delu. Tu je prezentovano stanje muzeja u Srbiji sa težištem na regionalnim muzejima u periodu od 2008. do 2010.

U prvoj glavi (Muzeji u Srbiji) dat je istorijat razvoja muzeja, te predstavljeno aktuelno stanje muzejskih ustanova sa aspekta legislativne delatnosti, zatim njihov status i funkcionisanje, odnosno nefunkcionisanje muzejske mreže. U drugoj glavi (Menadžment regionalnih muzeja u Srbiji) razmotrena su pitanja u vezi sa opštom situacijom, kadrovima i njihovim obrazovanjem, organizacionom strukturom, upravljanjem i finansiranjem. U trećoj glavi (Regionalni muzeji u Srbiji i turizam) predstavljena je problematika stalnih muzejskih postavki, njihova posećenost i pozicioniranje muzeja kao turističkih atrakcija.

Treći deo knjige (Zaključna razmatranja) sadrži zaključke i preporuke za delotvornu reorganizaciju poslovanja muzeja u Srbiji i celikupne nacionalne muzejske mreže, u cilju efikasnog i efektivnog ispunjavanja društveno-korisnih zadataka.

Recenzenti njegove nove knjige o muzejskoj problematici su prof. dr Vesna Đukić i prof. dr Irina Subotić.

Krivošejev je i 2009. godine objavio knjigu “Muzeji, publika, martketing - stalne muzejske postavke i Njegova Visost Posetilac”.

Rođen u Valjevu 1963. godine, diplomirao je na grupi za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gde je započeo postdiplomske studije. Magistrirao je na Fakultetu za medije i kulturu, a doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti Beograd, na Katedri za menadžment u kulturi.

Tokom karijere u Narodnom muzeju Valjevo rtekao je najviše stručno zvanje muzejskog savetnika.

Kao istoričar, aktivno se bavi temama vezanim za zapadnu Srbiju krajem 18. veka i tokove Prvog i Drugog srpskog ustanka, urbanističke aspekte istorije i razvoj lokalne istoriografije. Kao muzealac, obrađuje zbirke oružja, vojne opreme i odlikovanja, i teoretski i praktično se bavi pitanjima odnosa muzeja i publike. Uz klasičnu stručnu delatnost, Krivošejev se bavi i nizom aspekata modernizacije muzejskog rada sa težištima na muzejskom menadžmentu i marketingu, upotrebi savremenih tehničkih sredstava u muzejskim prezentacijama, uvođenjm prakse događajne prezentacije i korišćenju savremene komunikacije u službi istoriografije i muzeologije, kao i spoja muzejske pedagoške aktivnosti sa aktivnostima kulturnog i školskog turizma.

Kao direktor muzeja, organizovao je proces revitalizacije Narodnog muzeja Valjevo, što je rezultiralo otvaranjima novih postavki u centralnom objektu - Muselimovom konaku, kuli Nenadovića i u Brankovini.

Postavke valjevskog muzeja najposećenije su muzejske postavke u zatvorenom prostoru u Srbiji - svaku od njih godišnje poseti od 21.000 do 35.000 posetilaca. Muzej je nagrađenih u dva navrata najprestižnijom nacionalnom nagradom - plaketom Muzejskog društva Srbije “Mihailo Valtrović” (2005. i 2008). Za doprinos razvoju preduzetničke delatnosti u neprofitnom sektoru, Narodni muzej Valjevo dobio je nagradu “Kapetan Miša Anastasijević” Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Regionalne privredne komore Novi Sad i kompanije "Media invent".

Krivošejev je bio predsednik Izvršnog odbora Muzejskog društva Srbije, potpredsednik Izvršnog odbora ICOMA-a Srbije, rukovodio je timom za baštinu u okviru posla izradu strategije kulture Srbije, bio je član tima za izradu Nacrta zakona o muzejima, predsednik Saveta za kulturu grada Valjeva i koordinator aktivnosti izrade gradske strategije razvoja kulture.

Predaje istoriju na seminarima u Istraživačkoj stanici u Petnici i na Letnjoj internacionalnoj školi srpskog jezika i kulture. Takođe, po pozivu učestvuje u nastavi na FDU u Beogradu, Filološkom fakultetu u Beogradu, Visokoj školi poslovnih studija i Poslovnom fakultetu Univerziteta Singidunum u Valjevu.

Autor je više od stotinu stručnih i naučnih radova (monografija, priručnika, kataloga, vodiča, članaka, rasprava, prikaza, kritika...) na teme istoriografije, muzeologije, menadžmenta i marketinga, i autor je i koautor više stalnih muzejskih postavki i tematskih izložbi i scenarija za dokumentarne filmove.

Osim knjige “Muzeji, menadžment, turizam”, Krivošejev je ove godine objavio i knjigu potpuno druge tematike “Valjevo, nastanak i razvoj grada - prilozi za urbanu istoriju od prvog pomena do početka 20. veka”.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.