• Search form

26.11.2009 | 23:38

Juzefoviču Velika knjiga

Glavni laureat ruske nacionalne književne nagrade “Velika knjiga” (Boljšaja knjiga) za 2009. godinu je Leonid Juzefovič, za roman “Ždralovi i patuljci”, dok je počasno priznanje dobio poznati ruski pisac Boris Vasiljev, autor popularne zbirke priča “A zore su ovde tihe” prema kojima je snimljen film i sa velikim uspehom su dramatizovane za pozornicu.

Nagradni fond “Velike knjige” iznosi 5,5 miliona rubalja (više od 180.000 dolara) i druga je po visini novčanog iznosa nagrada za književnost u svetu (posle Nobelove, koja je vredna oko 1,4 milion dolara).

Juzefoviču Velika knjiga

Glavni laureat ruske nacionalne književne nagrade “Velika knjiga” (Boljšaja knjiga) za 2009. godinu je Leonid Juzefovič, za roman “Ždralovi i patuljci”, dok je počasno priznanje dobio poznati ruski pisac Boris Vasiljev, autor popularne zbirke priča “A zore su ovde tihe” prema kojima je snimljen film i sa velikim uspehom su dramatizovane za pozornicu.

Nagradni fond “Velike knjige” iznosi 5,5 miliona rubalja (više od 180.000 dolara) i druga je po visini novčanog iznosa nagrada za književnost u svetu (posle Nobelove, koja je vredna oko 1,4 milion dolara).

Drugo mesto pripalo je romanu “Kameni most” novinara i pisca Aleksandra Terehova, dok je treće zauzeo Leonid Zorin za roman “Blatnjavi globus”, saopšteno je 26. novembra na svečanosti u Domu Paškova, Ruskoj državnoj bibilioteci.

Prvonagrađenom Juzefoviču pripada tri miliona rubalja, drugoplasirani dobija dva miliona, a treća nagrada iznosi 1,5 milion rubalja.

Juzefovič je, po saopštenju žirija, izjavio da je prvi deo nagrađenog romana “Ždralovi i patuljci” napisao još 1993. godine, kada se dešava i glavna radnja romana.

“Mnogi od nas su pritisnuti tadašnjim događajima, kao nečim neprijatnim, i otuda potreba da se protiv njih pobunimo. Početak 90-ih godina u životu malenog inteligenta nije našao mesto u našoj književnosti i ja sam hteo da njegovo osećanje izrazim”, rekao je Juzefovič, koji je i u užem izboru za ovogodišnjeg “Ruskog Bukera”, prvu nedržavnu nagradu u Rusiji još od Oktobarske revolucije.

Prema njegovim rečima, jednom od dva glavna junaka romana dao je autobiografske karakterne osobine.

Juzefovič je priznao i da još ne zna na šta će potrošiti tri miliona rubalja.

“Ja sam skroman čovek, nemam ni vikendicu, ni automobil, i ne znam šta ću sa tolikim dobijenim novcem činiti, na šta ću ga potrošiti”, rekao je Juzefovič, koji je kao najomiljenijeg ruskog pisca naveo Ljeskova.

Trojka dobitnika “Velike knjige” utvrđena je za vreme svečane ceremonije glasanjem više od sto članova Književne akademije, koji su mogli da ocene nominovana dela u rasponu od nula do deset.

Počasna nagrada “Velika knjiga”, koja se dodeljuje u nominaciji “Za čast i dostojanstvo”, a dobio ju je Boris Vasiljev (1924), vredna je 250.000 rubalja.

Prošle godine laureat počasne “Velike knjige” bio je posmrtno Aleksandar Solženjicin, a uručena je njegovoj udovici Nataliji Solženjicinoj.

Na ovogodišnjoj svečanosti uručene su i simbolične nagrade čitalaca (statuete u vidu otvorene knjige) koji su preko interneta odabrali tri laureata, a pobednik je zbornik o ruskom jeziku Andreja Baldina “Rastojanje od tačke”, dok je Juzefovičev pobednički roman “Ždralovi i kepeci” na drugom mestu.

Čitaoci su treću nagradu dodelili debitantskom romanu Mariam Petrosjan “Kuća, u kojoj...”

Prema navodima organizatora, glasanje je završeno 20. novembra, ali je bilo slučajeva da je sa jedne adrese elektronske pošte glasano i po nekoliko puta, pa je određen broj glasova proglašen nevažećim.

Pobeda Baldina je bila i očekivana, s obzirom da taj pisac uživa veliku popularnost među korisinicima interneta.

Narodno glasanje je otkrilo da čitace privlače ne samo romani i druge velike forme, nego i male forme literarnog izražavanja, naveli su organizatori dodele “Velike nagrade”, dodajući da je uočljivo sve veće interesovanje za non-fiction književnost, što je pokazalo ne samo ovogodišnje opredeljenje čitalaca, nego i nekoliko prethodnih godina.

Prošle godine su čitaoci proglasili najboljim delo Rustamana Rahmatulina “Dve Moskve ili metafizika prestonice” koje je zvanični žiri rasporedio na treću poziciju.

Za zvanje “Velika knjiga”, pored tri dela koja su pobedila u glasanju čitalaca, konkurisalo je još devet pisaca iz užeg izbora, odabaranog među čak 384 prispelih na konkurs.

Od 48 kandidata odabranih u širi izbor, žiri je krajem maja sastavio listu 12 kandidata, pa su u finalu bili: Olga Slavnikoiva (zbornik “Ljubav u sedmom vagonu”), Vladimir Orlov (“Kamerganski skver”), Andrej Volos (“Pobednik”), Boris Jevsejev (“Dućan bednih”), Leonid Zorin (“Skverni globus”), Boris Hazanov (“Jučerašnja večnost”), Ala Marečenko (“Ahmatova: život”), Vadim Jarmolinec (“Olovni dirižabl Ijerihon -86-89”) i favorizovani roman novinara i pisca Aleksandra Terehova “Kameni most”.

“Velika knjiga” je najveća ruska nagrada za književnost, a ustanovljena je 2006. godine, kada ju je dobio Dmitrij Bikov za delo “Pasternak”.

Naredne godine nagradu je dobila Ljudmila Ulicka, za roman “Danijel Štajn-prevodilac”, autorka čija su gotovo sva dela prevedena na srpski jezik, baš kao i Vladimira Makanina, prošlogodišnjeg dobitnika “Velike knjige” (za roman “Asan” na temu rusko-čečenskog rata).

Ruska nacionalna nagrada “Velika knjiga” dodeljuje se za sve prozne književne žanrove napisane na ruskom jeziku: romane, zbornike pripovedaka, dokumetarna prozna dela, memoare i biografije.

Osnivači nagrade su: Centar za podršku otadžbinskoj književnosti, Institut za rusku književnost Ruske akademije nauka (RAN), Federalna agencija za medije i masovne komunikacije, Federalna agencija za kulturu i kinematografiju, Ruski književni savez, Ruska biliotečka asocijacija, “Gazprom-media”...

Sajt “Velike nagrade” je www.bigbook.ru

Branko Rakočević

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r