Jubilarni, 20. Animafest
Jubilarno 20. izdanje Svetskog festivala animiranog filma - Animafest Zagreb, posvećeno kratkometražnom animiranom filmu, biće održano od 1. do 6. juna, a predstaviće 151 film iz 32 zemlje, odabran od ukupno prijavljenih čak 1.572 iz oko 60 zemalja. Animafest će biti održan u bioskopima Europa, Tuškanac i Movieplex, najavili su 23. marta na konferenciji za novinare umetnički direktor Krešimir Zimonić, producentkinje Olinka Vištica i Vjera Matković, kao i članovi selekcionih komisija Matija Pisačić i i Božidar Trkulja.
Jubilarno 20. izdanje Svetskog festivala animiranog filma - Animafest Zagreb, posvećeno kratkometražnom animiranom filmu, biće održano od 1. do 6. juna, a predstaviće 151 film iz 32 zemlje, odabran od ukupno prijavljenih čak 1.572 iz oko 60 zemalja.
Animafest će biti održan u bioskopima Europa, Tuškanac i Movieplex, najavili su 23. marta na konferenciji za novinare umetnički direktor Krešimir Zimonić, producentkinje Olinka Vištica i Vjera Matković, kao i članovi selekcionih komisija Matija Pisačić i i Božidar Trkulja.
Selekciona komisija Velikog natjecanja, u kojoj su učestvovali, pored Pisačića, i kanadski producent, scenarist i filmski kritičar Marcel Jean i direktor Holland Animation Film Festivala Gerben Schermer, odabrala je 39 filmova za Veliko natječanje, 30 za Veliku panoramu i 29 filmova za natječanje namenskih filmova.
Schermer je putem video poruke istakao da su složili odličan program i da je ponosan što Animafest ima pet takmičarskih programa i tri panorame, koje na drugim festivalima najčešće funkcionišu kao svojevrsno izvinjenje autorima koji nisu ušli u konkurenciju.
Selekcijska komisija Studentskog natjecanja, u kojoj su bili slovenačka autorka Špela Čadež, hrvatski filmski kritičar Božidar Trkulja i austrijski kurator programa animiranih filmova na festivalu Vienna Independent Shorts, predavač na Bečkoj umetničkoj školi i Bečkoj likovnoj akademiji Thomas Renoldner, odabrala je 30 filmova za takmičarski program i 23 za Studentsku panoramu.
Što se tema tiče, očita je tendencija ka fantaziji - možda se samo dva naslova bave političkim temama i problemima savremenog društva.
Veliki deo filmova vraća se klasičnim tehnikama, reč je o svojevrsnoj renesansi klasične tehnike, dok drugi dio studenata eksperimentiše i istražuje nove mogućnosti medija, izjavio je Renoldner, koji se posebno iznenadio Školom iz Tokija i ocenio da je buduća zvezda animacije.
Selekciona komisija Studentskog natjecanja je nagradu obrazovnoj instituciji za najbolji izbor poslatih filmova dodelila Umetničkom univerzitetu u Tokiju (Tokyo University of Arts).
Trkulja je rekao da je nagrada dodeljena tokijskom univerzitetu iako se Nemačka pokazala kao zemlja iz koje dolaze najbolji i najraznovrsniji filmovi, ali su sa različitih škola.
Od 59 hrvatskih filmova pristiglih na konkurs, odabrano je osam: dva za Veliko natjecanje (‘Moj put' Veljka Popovića, 'I Speak True Things' Marka Tadića), četiri filma za Veliku panoramu ('Guliver' Zdenka Bašića, 'Format' Darka Bakliže, 'Ne spavanje ne ubija' Marka Meštrovića, 'Ništa ne traje vječno' Darka Vučenika), te po jedan za Studentsko natjecanje ('Miramare' Mićaele Müller) i Studentsku panoramu ('Bog i zemljani' Siniše Mataića).
Animafest i ove godine priprema bogat prateći filmski program, a nagradu za žovotno delo dodeliće kanadskom autoru Frédéricu Backu, međunarodno priznatom i renomiranom umetniku, karikaturisti, učitelju i aktivisti, koji je osvojio niz međunarodnih nagrada.
Dva filma iz njegovog opusa - “Crac!” (1982) i “Čovjek koji je sadio stabla” (1987), nagrađena su Oskarom.
Poseban program Majstori animacije obuhvatit će Backovu retrospektivu, a najavljena je i retrospektiva Georgesa Schwizgebela, višestruko nagrađivanog reditelja niza animiranih filmova i jednog od najistaknutijih švajcarskih umetnika uopšte, čiji će poslednji film “Retuširanje” ove godine biti prikazan u sklopu Velikog natjecanja.
Schwizgebel će za 20. Animafest napraviti i najavnu festivalsku špicu.
Nagrada za poseban doprinos proučavanju animiranog filma biće dodeljena Midhatu Ajanoviću - Ajanu, sarajevskom publicisti i filmskom pedagogu koji već godinama radi u Švedskoj. Autor je više nagrađivanih karikatura, stripova i animiranih filmova, a 2002. bio je i umetnički direktor Animafesta.
Već tradicionalnim programom “Povijest hrvatskog animiranog filma” Animafest u dvogodišnjem ritmu prati zbivanja koja su se na tom području događala pre 50 godina.
Prema izboru Borivoja Dovnikovića Borde, taj program ove godine uključuje radove nastale u razdoblju od 1960. do 1961.
Biće predstavljena i tri velika animacijska studija: ACME Filmworks, Folimage i Aardman.
Osnivači Aardmana, Britanci David Sproxton i Peter Lord, krajem 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog veka radili su kratke animirane filmove koristeći glinu i 16 mm kameru. Danas, 40 godina kasnije, njihov je studio jedna od vodećih svetskih fabrika animacije. Čak sedam Aardmanovih filmova nominovano je za Oskara, a osvojena su tri.
Osnovne karakteristike njihovih filmova su sjajne priče, parodirani likovi i impresivna animacija. Dobitnik Velike nagrade na prošlom kratkometražnom Animafestu 2008. godine - film “Sestre Pearce” Luisa Cooka proizišao je iz tog animacijskog studija.
Francuski studio Folimage, koji deluje više od 25 godina, sadrži u filmografiji niz kratkih animiranih filmova, nagrađivanih na najvećim svetskim festivalima.
Studio ACME Filmworks nastao je najpre radi okupljanja relevantnih nezavisnih animatora i pomoći pri sklapanju poslovnih ugovora, ali i sufinansiranja raznih nezavisnih projekata. Takav altruistički pristup rezultirao je činjenicom da danas u sklopu istog deluje više od 50 animatora sa svih strana sveta.
Na Animafestu će biti prikazan program najboljih reklamnih spotova nezavisnih američkih animatora u produkciji studija ACME Filmworks, povodom 20-godišnjice njegovog osnivanja.
Sajt Animafesta je www.animafest.hr
*Na fotografiji: I. Sanšević, K. Zimonić, V. Matković, O. Vištica
(SEEcult.org)