Jaka konkurencija 29. Palićkog festivala
Festival evropskog filma Palić prikazaće u 29. izdanju, od 16. do 22. jula na Paliću i u Subotici, 25 filmova u dva takmičarska programa, a ukupno više od 130 naslova u 15 programskih celina, među kojima su i omaži dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka” – francuskom reditelju Mišelu Azanavisijusu, scenaristi i reditelju Dušanu Kovačeviću i hrvatskom glumcu Igoru Galu.
Festival će otvoriti “Rabije Kurnaz protiv Džordža V. Buša” Andreasa Drezena, a zatvoriti “Rez” Mišela Azanavisijusa.
Direktor FEF Palić Radoslav Zelenović izjavio je da se taj festival po obimu vratio onome što je bio standard pre izbijanja pandemije korona virusa i da je ovogodišnje izdanje pripremano u nešto ležernijim uslovima.
“Palić beleži svojevrsni jubilej. Ponosan sam što je Festival opstao tokom burne tri decenije. Kada nas je Blažo Perović (iz Otvorenog univerziteta Subotica) pozvao 1992. godine, na Paliću je sve bilo devastirano. Ipak, organizovali smo ‘nulti festival’, da vidimo šta i koliko možemo u tim tehničkim uslovima, a i u uslovima tadašnjih sankcija. To je bio hrabar čin, dostojan poštovanja. Tokom ovih 30 godina pokazalo se da je sve to imalo smisla”, izjavio je Zelenović 29. juna na konferenciji za novinare u Beogradu.
Prvih deset godina, kako je podsetio Zelenović, isprobavani su različiti programski koncepti, a 2003. godine odlučeno je da to bude Festival evropskog filma, što je još jedan hrabar potez, jer u to vreme evropski film nije bio mnogo gledan u ovoj sredini, a ni Srbija još nije bila kandidat za EU. “Nije bilo lako, ali najvažnije je da smo izdržali. Potvrda kvaliteta stigla je 2017. kada smo nagrađeni kao najbolji evropski festival. Ogroman uspeh je to što smo doveli gotove sve referentne autore čije je delo temelj evropske i srpske kinematografije”, rekao je Zelenović, navodeći da su gosti Palića bili Mikloš Jančo, Jirži Mencl, Ken Louč, Ken Rasel, kao i domaći umetnici Milena Dravić, Bata Živojinović, Ljubiša Samardžić, Zoran Simjanović...
Podsetivši da su svi oni i dobitnici nagrade “Aleksandar Lifka”, Zelenović je ocenio da je veliki uspeh FEF Palić i to što je vratio u javnost Lifku, pionira kinematografije na ovim prostorima.
Nagrada “Aleksandar Lifka” za doprinos evropskom filmu redovno se dodeljuje jednom inostranom i jednom domaćem stvaraocu, a od 2021. godine i jednom umetniku iz regiona, podsetio je Zelenović i najavio da će Dušan Kovačević i Igor Galo nagradu primiti na početku, a Mišel Azanavisijus na kraju 29. Palića.
Akademik Dušan Kovačević, inače predsednik Saveta FEF-a, zahvalio je “ljudima koji su mi dali ovu značajnu nagradu”.
“Pre 15 godina dobio sam prvu nagradu za životno delo – za drame. Pomislio sam da je neko čuo da mi nije dobro. Tada sam još bio u najboljim godinama. Sada znam da sam nešto uradio i ne sumnjam u to”, izjavio je Kovačević.
“Ljudi koje je Zelenović nabrojao predstavljaju ono najznačajnije u istoriji evropskog, a i svetskog filma. Među njima izdvojio bih s posebnom pažnjm i zahvalnošću dve dobitnice. Jedna je Milena Dravić, s kojom sam dosta radio, moja draga prijateljica, divna umetnica i dragocena ličnost u svetu kulture uopšte, ne samo filma. Druga je gospođa Mira Banjac, koja još uvek snima i s kojom sam pola veka prijatelj. Dogodine će biti 50 godina od predstave ‘Radovan Treći’. Njih dve su mi posebno drage. One obeležavaju istoriju srpskog i jugoslovenskog filma na najbolji mogući način”, istakao je Kovačević.
Povodom 29. FEF-a, Kovačević je ocenio da je “repertoar stvarno evropski i svetski”. “Biće nekoliko filmova za koje smo čuli da su izuzetni, postigli su uspeh na svetskim festivalima”, istakao je.
“Nadam se da će takav program, i uz Božju pomoć da ne bude kiše, proći kako treba i da ćemo uživati na Paliću. Ovo je jubilarna godina i biće i posebnoa pažnja i osećanje da prisustvujemo onome što je izuzetno značajno za srpsku kulturu”, dodao je Kovačević.
Programski direktor FEF-a Miroslav Mogorović izjavio je da je konkurencija za Glavni takmičarski program u selekciji Nikolaja Nikitina bila jaka, što je omogućilo da se podigne i nivo takmičarskog programa Paralele i sudari, u selekciji Julije Sinkevič - uglavnom okrenutog Istočnoj Evropi.
“Imamo referentne naslove u oba programa. Nastavljamo da pratimo velike autore čiji smo rad već predstavljali na Paliću”, rekao je Mogorović, navodeći Andreasa Drezena, čiji film otvara 29. FEF, a premijeru je imao u Berlinu, zatim “Ne” Ditriha Brugemana, “Rimini” Ulriha Zajdla, ranijeg dobitnika “Lifke”, “Magnetna rezonanca” Kristijana Munđiua, “Blizu” Lukasa Donta, jednog od dva dobitnika Gran prija u Kanu, te “Rez” Mišela Azanavisijusa, koji je ranije ove godine otvorio Kan.
Tu su i duhovit naslov “Pušenje izaziva kašalj” Kventina Dupijea, pobednik Festivala u Visbadenu, “Nežno” Lasla Čuja i Ane Nemeš, film za mlađu generaciju “Lepe devedesete” Lorenca di Amika de Karvalja, “Muka mi je od sebe” Kristofera Borglija, “Devojački film” Ali Hapasalo...
Van konkurencije biće prilazan nagrađivani “Strahinja Banović” Stefana Arsenijevića.
“Ovo je dobar presek jedne dobre godine. Divno je kad možemo da izbalansiramo takozvane hermetične filmove i filmove za publiku”, rekao je Mogorović.
Žiri Glavnog takmičarskog programa čine producenti Majkl Džejms Mekmahon i Katriel Šori, glumica Katarina Radivojević, producentkinja, selektorka i kustoskinja Lorna Ti i selektor Festivala u Kotbusu Džošua Džadi.
Mogorović je iz programa Paralele i sudari izdvojio film “Glupaci” Tomaša Vasilevskog, jednog od ranijih dobitnika nagrada na Paliću, zatim filmove “Vizija leptira” Maksima Nakonečnija, “Anadolski leopard” Emrea Kajisa i “Bioskop Sabaja” Orita Fouksa Rotema.
Tu su i “Tiha zemlja” Agnješke Voščinske, “Granice ljubavi” Tomaša Vinskog, “Igrani film o životu” Dovil Šarutit, “Vlažan pesak” Elene Naveriani, “Izbrisati Franka” Gabora Fabricijusa i “Stric” Davida Kapaca i Andrije Mardešića sa Predragom Mikijem Manojlovićem u glavnoj ulozi... Još se pregovara koji će srpski film biti u ovom programu, rekao je Mogorović.
Žiri programa Paralele i sudari čine filmski kritičari Natalija Serebriakova iz Ukrajine, Volfgang Martin Hamdorf iz Nemačke i Martin Milinković iz Hrvatske.
U žiriju Međunarodne federacije filmskih kritičara - FIPRESCI biće Mikele Sancisi, Sunčica Unevska i Ingrid Berbaum.
Granice ljubavi
Program Mladi duh Evrope usmeren je na kratki igrani film, sa namerom da postane takmičarski, a selekcija Fokus posvećena je već tradicionalno mađarskoj kinematografiji, a ovoga puta i ukrajinskoj, što je dogovoreno još prošle godine, odnosno pre početka rata.
Mogorović je najavio da će gotovo svi filmovi imati svoje predstavnike na Paliću, ali nije precizirao listu gostiju. Za dolazak Mišela Azanavisijusa zaslužni su selektor Nikolaj Nikitin i Igor Stanković, direktor Megakom filma, koji je distribuirao ranije filmove slavnog francuskog autora.
Direktor Otvorenog univerziteta u Subotici Ilija Tatić rekao je da očekuju mnogo od 29. FEF Palić i da je uveren u visok kvalitet programa.
Pored predfestivalskih programa, koji su već najavljeni, Tatić je skrenuo pažnju i na prateće programe.
“Kroz mnoge mreže i organizacije u kojima učestvujemo u prilici smo da održimo veći broj stručnih radionica”, rekao je Tatić, dodajući da su u planu i koncerti, izložbe i zabavni programi. “Pripreme teku po planu i bez većih problema koje smo imali ranijih godina”, rekao je Tatić izrazivši zahvalnost pokroviteljima i sponzorima.
Palićki festival podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, Grad Subotica, Evropska unija kroz potprogram Media programa Kreativna evropa, kao i mnogobrojni partneri i medijski partneri.
Sponzor FEF Palić više od 20 godina je “Gorki list”, a i ovoga puta biće dodeljena istoimena nagrada publike. Tradicionalna saradnja pritom će biti proširena i na muzički deo festivalskog programa.
Prošle godine, na 28. Paliću, najboljim filmom Glavnog takmičarskog programa proglašena je norveška drama “Najgora osoba na svetu” reditelja Joakima Trira, koja je dobila i nagradu žirija FIPESCI, dok je u selekciji Paralele i sudari nagrađen film “Nun of your busineš” Ivane Marinić Kragić.
*Foto: Marina Lučić/Monika Husar
(SEEcult.org)