• Search form

11.05.2022 | 18:24

Izvođenje demokratije

Izvođenje demokratije

Šta je danas demokratija, šta podrazumeva i koji su najvažniji koncepti u nju upisani, a bez kojih ne može da funkcioniše? Da li je demokratija moguća? Da li demokratija ima alternativu? Kakav oblik demokratije je optimalan? Odgovori na ta pitanja u formi video izjava, koje su dali sagovornici iz Srbije, sa Kosova i iz Severne Makedonije, deo su izložbe “Izvođenje demokratije” u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) i predstavljaju osnovu za seriju razgovora tokom njenog trajanja.

Deo izložbe, koja je u organizaciji Kioska otvorena od 10. do 14. maja u CZKD-u, jeste i društvena igra “Izvođenje demokratije” u kojoj može da učestvuje najviše 60 osoba, a očekuje ih i nagrada.

Društvena igra “Izvođenje demokratije”, zakazana za 12. i 13. maj od 18 časova, ne zahteva predznanje, a svako pitanje, pored odgovora učesnika, krije i razne priče, podatke, asocijacije - nesvakidašnje, zabavne, provokativne, začudne.

Projekat “Izvođenje demokratije”, koji Kiosk realizuje od 2019. godine, motivisan je potrebom za razgovorom o pitanju demokratije danas, ali i željom za kreiranjem prostora za što širi dijalog o stanju demokratije. Prva faza projekta realizovana je u Srbiji, nakon čega su se Kiosku pridružili Kontrapunkt iz Skoplja i DokuFest iz Prizrena, u skladu sa uverenjem da dijalog o demokratiji, ali i o izazovima sa kojima se danas suočavamo, mora da se vodi izvan striktno lokalnog okvira.

Stvarajući kolektivno participativno umetničko delo u saradnji sa građanima iz zemalja regiona, projekat ima za cilj da preispita složenost aktuelnog trenutka postavljajući pitanje da li se možemo složiti oko značenja upisanih u osnovne demokratske koncepte kao što su tolerancija, odgovornost, solidarnost i pravda? Možemo li razgovarati o bilo kom od ovih koncepata sa onima koji ne dele naša mišljenja, uverenja i vrednosti?

Polazeći od uverenja da aktuelni trenutak zahteva ne samo obnavljanje dijaloga, mogućnost sučeljavanja različitih stavova u javnom prostoru, već i novi nivo kolektivne imaginacije koja podrazumeva heterogenost pozicija i mišljenja, organizatori projekta pokušali su da uključe sagovornike širom Srbije, Kosova i Severne Makedonije, različitih interesovanja, profesionalnih i životnih opredeljenja. Njihova razmišljanja zabeležena su u formi video izjava. Pokušavajući da u dijalog uključe sagovornike različitih iskustava, kao i one koji dolaze sa različitih strana ideološkog spektra, razgovarali su sa predstavnicima građanskih inicijativa, pokreta, organizacija, sa predstavnicima političkih partija koje su se odazvale, ali i sa sugrađanima koje su tom prilikom prvi put upoznali.

Od početka rada na projektu krajem 2019. godine u Srbiji, do realizacije finalnih snimanja na Kosovu i u Severnoj Makedoniji dve godine kasnije, čitav svet se suočio sa zdravstvenom krizom zbog pandemije korona virusa koja je dovela u pitanje navike i norme koje su oblikovale način života do početka 2020. godine. Uskoro je pandemija počela da se razvija u socijalnu, političku i ekonomsku krizu čije posledice tek treba sagledati.

“U ovako nastabilnim okolnostima razgovarali smo sa 62 grupe građana, inicijativa, aktivista, profesionalnih asocijacija i političkih partija, nastojeći da otkrijemo kako se danas razumeva pojam demokratije, ali i šta očekujemo u budućnosti. Odgovori koje smo dobili su izrazito heterogeni i variraju od gledišta da je ‘suština demokratije u angažovanom građaninu posvećenom javnom dobru’ do stanovišta da je ‘demokratija pogrešna ideja zbog ljudske prirode koja ne može da funkcioniše u takvom sistemu’”, navele su autorke projekta Ana Adamović i Milica Pekić.

Urednički tim, pored njih dve, čine i Eroll Bilibani, Iskra Geshoska, Veton Nurkollari i Artan Sadiku. Dramaturškinja je Katarina Pejović.

U okviru izložbe u CZKD-u, razgovori sa autorima biće organizovani od 16 sati, a poslednjeg dana izložbe, 14. maja, u podne.

Projekat su podržali: Balkanski fond za demokratiju, projekat Nemačkog Maršalovog fonda SAD i Američke agencije za međunarodni razvoj  (USAID); Allianz Kulturstiftung; Fondacija za otvoreno društvo Srbija i Evropski fond za Balkan.   

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.