Između kada i ako
Desetogodišnjica prestižne nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za mladog vizuelnog umetnika/cu u Srbiji biće obeležena izložbom “Između kada i ako” 27. aprila u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, na kojoj će biti predstavljeni radovi dosadašnjih dobitnika. Izložbu prati i kustoska radionica "Ka kuratorstvu kao kritičkoj praksi", organizovana u saradnji sa regionalnom mrežom YVAA (Young Visual Artists Awards) i Centrom za nove medije_kuda.org.
Desetogodišnjica prestižne nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za mladog vizuelnog umetnika/cu u Srbiji biće obeležena izložbom “Između kada i ako” 27. aprila u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, na kojoj će biti predstavljeni radovi dosadašnjih dobitnika.
Izložbu prati i kustoska radionica "Ka kuratorstvu kao kritičkoj praksi", organizovana u saradnji sa regionalnom mrežom YVAA (Young Visual Artists Awards) i Centrom za nove medije_kuda.org.
Prema rečima kustoskinje izložbe, istoričarke umetnosti Radmile Joksimović, naziv izložbe “Između kada i ako” proizlazi kako iz samih radova umetnika na njoj zastupljenih, tako i iz okolnosti pod kojima ona nastaje.
“Prostor u kojem delamo jeste realan, ‘iskustven’. Njega čini mreža uzroka i posledica, preduslova, međuzavisnosti i pregovora. Pa ipak, on je omeđen odrednicama potencijala: ‘kada’ i ‘ako’. One pružaju samo nagoveštaj mogućnosti oslobođenja iz odnosa preduslov-posledica, odnosno nagoveštaj mogućnosti realizacije zadate ‘pogodbe’. U slučaju kada ta pogodba iznova i iznova izostaje ili nam izmiče, logika ove mreže postaje neuhvatljiva, pregovaranje nemoguće, a prostor u kojem delujemo nesiguran”, navela je Radmila Joksimović.
Radovi na izložbi prepoznaju određene elemente i momente tog stanja nesigurnosti i neizvesnosti.
Na različite načine ga beleže i istražuju njegove zakonitosti i mogućnosti akcije - od preispitivanja mogućnosti umetničke akcije i njenih dometa (Vladimir Nikolić), preko (ne)mogućnosti društvene akcije (Katarina Zdjelar), prevođenja pasivnog posmatrača u performera, performativnog odnosa prema gradu ili izmeštanja tačke posmatranja (Siniša Ilić, Dušica Dražić, Milena Putnik), do (pre)ispitivanja pozicije pojedinca u napetom odnosu između intimnosti, radikalne individualizacije, realnosti nacionalne države i sopstvenog (meso) okruženja (Milica Ružičić, Ivana Smiljanić, Ivan Petrović).
U prostoru MSUV-a od 27. do 29. aprila biće održana radionica "Ka kuratorstvu kao kritičkoj praksi" koja će se baviti kritičkim preispitivanjem polja savremene kustoske prakse i njenih diskurzivnih alternativnih strategija delovanja u širem kulturnom i društvenom polju.
Predviđena su tri predavanja prominentnih kustosa i teoretičara umetnosti, među kojima su teoretičarka vizuelne kulture i profesorka Goldsmits fakulteta Univerziteta u Londonu Irit Rogoff, kustos i predavač Branislav Dimitrijević iz Beograda, kustoskinja i članica kolektiva "Što, kako i za koga" (WHW) iz Zagreba Sabina Sabolović i kustos MSUV Kristian Lukić.
Koncept radionice i moderiranje je povereno Branki Ćurčić iz Centra kuda.org.
Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” ustanovili su 2002. godine Centar za savremenu umetnost u Beogradu i Fondacija za civilno društvo (Foundation for a Civil Society - FCS) iz Njujorka kao deo regionalnog projekta YVAA. Nagrada nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa.
Od ove godine organizaciju nagrade preuzeo je Odbor sačinjen od sedam institucija: Muzej savremene umetnosti Beograda, MSUV, Fond Ilija & Mangelos, Remont - nezavisna umetnička asocijacija, DEZ.ORG i Fond za civilno društvo iz Njujorka.
Nagrada podrazumeva šestonedeljni rezidencijalni boravak na prestižnom međunarodnom studijskom i kuratorskom programu - ISCP u Njujorku, a do kraja maja otvoren je konkurs za 2011. godinu, čiji su detalji na sajtovima www.mangelosnagrada.org.rs i www.msuv.org, kao i u rubici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2010. godinu dobila je Dušica Dražić, a izložba finalistkinja održana je u Kontekst galeriji u Beogradu, dok su u foajeu Narodne banke Srbije i galeriji Remont predstavljeni producirani radovi nagrade "Mangelos" za 2008. i 2009. godinu. Osim Dušice Dražić, na izložbi su učestvovale i Aleksandrija Ajduković, Tanja Juričan, Ivana Popov i Maja Radanović.
Izložba svih dosadasnjih dobitnika biće otvorena u MSUV do 12. maja, u produkciji DEZ.ORG, Fonda “Ilija & Mangelos” i Remonta, uz podršku MSUB, MSUV, kuda.org i FCS-a iz Njujorka.
Izložbu i održavanje radionice omogućili su Fond za otvoreno društvo Beograd, Erste Stiftung Beč, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje Vojvodine, Gradska uprava za kulturu Novi Sad, Erste banka Beograd i Ministarstvo kulture Srbije.
(SEEcult.org)