Ivanović u zbirci Beljanskog
Izložba “Fragmenti zaustavljenog vremena” Ljubomira Ivanovića (1882-1945), čija je retrospektiva u toku u beogradskoj galeriji “Haos”, biće otvorena 19. marta u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu, a obuhvata crteže i grafike iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB). MSUB time nastavlja projekat “Muzej u pokretu”, kojim je jednom već gostovao u Spomen-zbirci Beljanskog, a osmišljen je da bi ljubitelji umetnosti mogli da uživaju u delima iz njegovih zbirki rekonstrukcije muzejske zgrade na Ušću u Beogradu.
Izložba “Fragmenti zaustavljenog vremena” Ljubomira Ivanovića (1882-1945), čija je retrospektiva u toku u beogradskoj galeriji “Haos”, biće otvorena 19. marta u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu, a obuhvata crteže i grafike iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB).
MSUB time nastavlja projekat “Muzej u pokretu”, kojim je jednom već gostovao u Spomen-zbirci Beljanskog, a osmišljen je da bi ljubitelji umetnosti mogli da uživaju u delima iz njegovih zbirki rekonstrukcije muzejske zgrade na Ušću u Beogradu.
Izložba obuhvata izbor od 50 Ivanovićevih dela (pejzaža, gradskih predela, portreta i krokija) iz fonda MSUB iz svih perioda njegovog stvaralaštva.
Kao autentična stvaralačka ličnost prve polovine 20. veka, Ivanović je umnogome doprineo razvoju, usavršavanju i osamostaljenju crteža, kao i uspostavljanju njegovog ravnopravnog statusa sa drugim umetničkim medijima na domaćoj likovnoj sceni.
Istovremeno, Ivanović je inicijator razvoja i unapređenja grafičke prakse u Srbiji.
Umetničko školovanje započeo je u školi Kirila Kutlika i nastavio kod Riste i Bete Vukanović u Srpskoj crtačkoj i slikarskoj školi (1899–1905).
Studirao je u privatnoj školi Antona Ažbea i na minhenskoj Akademiji (1905–1909). Slikanje uljem zanemaruje, a kasnije i napušta da bi se u potpunosti predao crtanju olovkom i izradi grafika.
Njegovi radovi uglavnom su nastali za vreme putovanja po zemlji, ali i prilikom dva boravka u Parizu 1920. i 1930. godine, nakon čega je i izdao mape drvoreza “Stari Pariz” i “Iz naših krajeva”.
Bio je član umetničkog udruženja Lada, jedan od osnivača Udruženja likovnih umetnika u Beogradu (1919) i profesor Umetničke škole i Akademije likovnih umetnosti u Beogradu.
Od 1922. je bio dopisni član SANU, a 1933. godine odlikovan je ordenom Viteza Legije časti Republike Francuske.
Zahvaljujući Ivanovićevom doprinosu srpskoj umetnosti na polju grafike, Beljanski je u svoju reprezentativnu kolekciju umetničkih dela prve polovine 20. veka uvrstio četiri crteža tog znamenitog umetnika.
Izložbu “Fragmenti zaustavljenog vremena”, čiji je autor istoričarka umetnosti Žaklina Ratković, a kustos Marta Darmati, prati dokumentarni segment sa katalozima i drugim publikacijama o Ivanoviću, dopunjen crtežima, ličnim fotografijama, prepiskom i publikacijama iz Dokumentarnog fonda i biblioteke Spomen-zbirke Beljanskog.
Izložbu će otvoriti direktorka MSUB Branislava Anđelković Dimitrijević i upravnica Spomen-zbirke Beljanskog Jasna Jovanov, a bcihe je moguće pogledati do 12. aprila.
Beogradska publika do 10. aprila može da obiđe u galeriji “Haos” prvu retrospektivu Ivanovića posle više od 30 godina, koja obuhvata radove pozajmljene iz Narodnog muzeja, SANU i Narodne biblioteke, kao i od porodice umetnika i iz privatnih kolekcija.
Uz crteže su predstavljeni i Ivanovićevi skicen blokovi i tematski razvrstane mape, a deo radova prikazan je i na monitoru galerije.
Ivanović je uvršten ove godine i u ciklus “Stari Majstori” koji je pokrenula Galerija “Haos”.
(SEEcult.org)