Interakcija boja za 21. vek
Čuvena knjiga Jozefa Albersa “Interakcija boja”, jedna od najuticajnijih u oblasti umetnosti, pretočena je u interaktivnu aplikaciju za ajped pola veka nakon prvog izdanja, koje se i danas proučava u umetničkim školama širom sveta. Delo "Interakcija boja", prvi put objavljeno 1963. godine, zbirka je predavanja koja je Albers (1888-1976) držao na Jejl univerzitetu tokom cele jedne decenije, kao šef Katedre za dizajn na tom prestižnom američkom univerzitetu.
Čuvena knjiga Jozefa Albersa “Interakcija boja”, jedna od najuticajnijih u oblasti umetnosti, pretočena je u interaktivnu aplikaciju za ajped pola veka nakon prvog izdanja, koje se i danas proučava u umetničkim školama širom sveta.
Delo "Interakcija boja", prvi put objavljeno 1963. godine, zbirka je predavanja koja je Albers (1888-1976) držao na Jejl univerzitetu tokom cele jedne decenije, kao šef Katedre za dizajn na tom prestižnom američkom univerzitetu.
Prema navodima Jejl univerzitet presa, koji je Albersov klasik tehnološki osavremenio za korisnike u 21. veku, aplikacija "Interakcija boja" u potpunosti poštuje i prati original, a uključuje tekst, interaktivne studije o boji i sate video materijala sa intervjuima sa umetnicima, istraživačima i samim Albersom.
Osim Albersovog jedinstvenog sistema šablona i karata boja, aplikacija za ajped sadrži i dosad nepoznate fotografije iz njegovog ateljea i snimke predavanja.
Kompletna aplikacija košta u Eplovoj onlajn prodavnici 9,9 dolara, a sadrži celokupan tekst, 125 panela boja, 60 interaktivnih studija, kao i više od dva sata video matrijala, dok besplatna verzija ima nešto svedeniji sadržaj.
Aplikacija "Interakcija boja" objavljena je u saradnji sa Jozef i Ani Albers fondacijom, kao i sa nagrađivanom fimom za dizajn i tehnologiju Potion iz Nujorka.
Albersove teorije o boji izučavaju se i danas u umetničkim školama širom sveta. Originalno štampano izdanje "Interakcija boja" gotovo je nemoguće pronaći u školskim bibliotekama, već se pre svega nalazi u muzejskim kolekcijama.
B. Rakočević / SEEcult.org