• Search form

15.06.2024 | 20:41

Ilija Bosilj i Sava Sekulić u GMS

Ilija Bosilj i Sava Sekulić u GMS

Muzej naivne i marginalne umetnosti (MNMU) gostuje u Galeriji Matice srpske (GMS) u Novom Sadu izložbom “Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić”, koja predstavlja radove dva međunarodno priznata umetnika koje zastupaju prestižne galerije u Evropi, odnosno Americi, i nalaze se u brojnim javnim i privatnim kolekcijama, a na ovim prostorima još se doživljavaju kao enigma, kako je ukazala direktorka MNMU dr Ivana Bašičević Antić.

“Kako je svet otišao u jednom sasvim novom pravcu, u kojem se brišu podele unutar spektra savremene umetničke scene, ovo je istorijski momenat u kom definitivno mora da se okonča sa pogrešnim svrstavanjem ova dva umetnika u pokret naive. Pravi je trenutak da se ispravi greška je na koju je struka, odnosno kritika, ukazivala od samog početka i istovremeno prilika da se autentičnost vizuelnog izraza ova dva umetnika prihvati kao čvrst argument o visokoj vrednosti njihovog stvaralaštva”, rekla je 14. juna dr Ivana Bašičević Antić na otvaranju izložbe, koja je rezultat saradnje sa GMS.

Ivana Bašičević Antić i Tijana Palkovljević Bugarski, foto Martin Candir

Na izložbi predstavljeno je 70 radova Ilije Bosilja i Save Sekulića iz muzejskih kolekcija, zbirke MNMU iz Beograda i Muzeja Ilijanum iz Šida. Izložbu prate dva dokumentarna filma - film o Iliji Bosilju delo je reditelja Žike Mitrovića, nastao u produkciji Centarfilma, dok film o Savi Sekuliću potpisuje Slobodan Pešić i nudi i segmente razgovora sa samim umetnikom.

Ilija Bašičević Bosilj, Jahači apokalipse, 1966

Upravnica GMS dr Tijana Palkovljević Bugarski, dan nakon otvaranja izložbe “Pomorišac – Vasa Pomorišac” GMS u MNMU u obnovljenom Jagodini, istakla je da su Bosilj i Sekulić autori čija dela nikada do sada nisu izlagana pod krovom Galerije Matice srpske.

Predsednik Fondacije Busolera Branka Fabio Čei rekao je da je ponosan time što su prošle godine prvi put u Italiji, u kući “Art Brut”, predstavljeni tako izuzetni umetnici, koje podržavaju i kojima su bili domaćini u namenskoj građevini iz 17. veka.

“Bila je to izložba nastala zahvaljujući važnom sporazumu o partnerstvu sa MNMU i zajedničkim namerama, kao i jedinstvenom vizijom koju delimo sa direktoricom Ivanom Bašičević Antić, te podjednakim interesovanjem za Savu Sekulića i Iliju Bašičevića Bosilja”, istakao je Čei.

Predsednica Pokrajinske vlade Vojvodine Maja Gojković, donedavna ministarka kulture, rekla je da je gostujuća izložba Bosilja i Sekulića “događaj višestruko je važan za kulturnu scenu Novog Sada, Vojvodine i Srbije”.

“Na prvom mestu, zato što će publika moći da vidi dela stvaralaca čiji rad je obeležio čitavu jednu umetničku epohu na ovim prostorima. Od ne manje važnosti je činjenica da je ova izložba najslikovitiji primer odlične međunarodne saradnje u oblasti kulture i ujedno još jedan pokazatelj koliko ona zbližava narode i pojedince”, kazala je Maja Gojković, izrazivši posebno zadovoljstvo povezivanjem dve države kroz umetnost Sekulića i Bosilja.

“Verujem da nam tek predstoje brojni  zajednički projekti, ne samo u kulturi, već i u privredi, turizmu, sportu i drugim oblastima, koji će još snažnije učvrstiti veze među našim narodima”, rekla je Maja Gojković, koja je otvorila izložbu.

Otvaranje izložbe Svesno napuštanje realnosti - Ilija Bosilj i Sava Sekulić, foto Martin Candir

Izložbu dopunjuje dokumentacija, uključujući i pismo Žana Dibifea (Jean Dubuffet) o umetnosti Ilije Bosilja, nastalo kada ga je Dibife uvrstio u svoju kolekciju (koja danas čini Collection dell’Art Brut u Lozani). S obzirom na značaj umetničkih opusa koji su izloženi, jer se radi o autorima koji su mešu međunarodno najpriznatijim iz domena sirove umetnosti (raw art), ali i o opusima koji se od samog nastanka kreću na graničnom području savremene i art brut umetnosti, izložba ima i određen teorijsko-umetnički aspekat koji doprinosi njenom značaju.

Dela Ilije Bosilja poslednji put su bila prikazana u Novom Sadu na izložbi u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine 1995. godine, dok je delima Save Sekulića ovo prvo prikazivanje u Novom Sadu.

Sava Sekulić, Nesložni konji, oko 1970.

Izložbu prati i bogat katalog sa tekstovima autorke Barbare Safarove, trenutno jedne od vodećih teoretičara art brut umetnosti u Evropi, koja sprovodi novu interpretaciju opusa Ilije Bosilja, kao i kompletiran pregled opusa Save Sekulica. Dizajn kataloga potpisuje Slavimir Stojanović Futro.

Na poziv muzeja Casa dell’Art Brut iz Mairano di Casteggio, izložba Bosilja i Sekulića bila je predstavljena italijanskoj javnosti od 10. juna do 10. decembra 2023. godine, a zbog velikog interesovanja dvaput je produžavana.

Koncept izložbe, čije su kustoskinje dr Ivana Bašičević Antić i Marta Morgana Rudoni, rezultat je dve prethodne izložbe koje je MNMU predstavio u prostoru Kulturnog centra Srbije u Parizu: “Moć vizije” (2021) i “Svet po Iliji” (2022).

Izložba će biti otvorena do 1. septembra.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dnevnik 1974-1975, New York
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r