Identitet, značaj, ugroženost
Galerija SANU u Beogradu predstavlja od 27. septembra izložbu “Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji. Identitet, značaj, ugroženost”, koja obuhvata kulturna dobra iz zbirki Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja Srpske pravoslavne crkve, Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, Arhiva SANU, kao i iz manastirskih riznica.
Multimedijalnu izložbu autora, dopisnog člana SANU Miodraga Markovića i prof. dr Dragana Vojvodića, čine dve višestruko problemski povezane osnovne tematske celine.
Prva celina za cilј ima da uz pomoć odabranih eksponata predstavi osoben kulturni identitet srpskog umetničkog i duhovnog nasleđa sa Kosova i Metohije koji je nastajao i razvijao se u rasponu od 12. do 20. veka. Kako je delom nastajao kao odgovor na potrebe države i crkve, naročita pažnja posvećena je pregnućima ktitora i priložnika u stvaranju i identitetskom profilisanju, saopštili su organizatori.
Druga celina usmerena je na podizanje svesti o jasnoj identitetskoj određenosti i ugroženosti tog kulturnog nasleđa. Uz pomoć dokumentarnog materijala na izložbi će biti predstavlјeni različiti oblici ugrožavanja i uništavanja kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji.
Posetioci izložbe imaće priliku da izložena kulturna dobra sagledaju u svoj njihovoj lepoti, imajući u vidu da su u okviru priprema tog izložbenog projekta brojni predmeti prošli konzervatorsko-restauratorski tretman.
Riba na činiji iz Tajne večere, detalj, oko 1260, Peć, sv. Apostoli, Narodni muzej Beograd
Sv. Đorđe ubija aždaju, XVII vek, Orahovac, Narodni muzej Beograd
Susret Joakima i Ane, dvostrana ikona, sredina XIV veka, Ljubižda, Narodni muzej Beograd
Narodni muzej u postavci učestvuje sa 108 eksponata, među kojima su su ikone, kopije fresaka, nakit, kamena plastika, fragmenti živopisa, srednjovekovni natpisi i drugo.
Ploča sa natpisom ktitora Dabiživa, 14. vek. Crkva u selu Vaganešu kod Kosovske Kamenice u Novobrdskoj Krivoj reci, Narodni muzej Beograd
Danilo II i pororok Danilo, Bogorodica Odigitrija, sredina XIV veka, Peć
Povodom izložbe priređene su i tri prateće publikacije – katalog izložbe i zbornik radova, obe na srpskom i na engleskom jeziku, publikacija Crkva Svetog Đorđa u Rečanima kod Suve Reke, kao i Crteži fresaka i arhitekture (naučna građa o hramu iz 14. veka, srušenom do temelјa 1999).
Izložba u Galeriji SANU biće otvorena do 12. novembra, a realizuje se u saradnji s Narodnim muzejem u Beogradu i Muzejem Srpske pravoslavne crkve.
(SEEcult.org)