• Search form

04.03.2020 | 20:51

Handkeov komad bez reči u Narodnom pozorištu

Handkeov komad bez reči u Narodnom pozorištu

Gradsko pozorište iz Klagenfurta izvešće 5. marta u Narodnom pozorištu u Beogradu komad Petera Handkea “Čas kada nismo znali ništa jedni o drugima”, u kojem nema dijaloga, ali se na uzbudljiv način prikazuje poema o čoveku i njegovom kretanju kroz istoriju.

Predstava u režiji Roberta Šustera i koreografiji Martina Grubera biće prvi tekst proslavljenog austrijskog pisca i nobelovca Handkea na sceni Narodnog pozorišta, istakla ja upravnica tog teatra Ivana Vujić 4. marta na konferenciji za novinare, navodeći da taj komad odlikuje beskrajna poetičnost, inovativnost, uzbudljivost...

“Handke ne objašnjava karaktere, ne piše likove, nego daje jedno posebno tkanje u okviru koga će se reditelj i trupa složiti”, rekla je Ivana Vujić povodom predstave realizovane u koprodukciji Gradskog pozorišta iz Klagenfurta, nemačkog teatra VBB iz Bolcana u Italiji i Šusterove i Gruberove trupe “Kula” iz Berlina.

Premijera je bila u okobru 2019. godine, povodom dodele Nobelove nagrade za književnost Handkeu, a u Beogradu gostuje na inicijativu Ivane Vujić.

“Ideja o gostovanju u Beogradu je naša. Otišla sam u Klagenfurt, Martin Gruber mi je prijatelj. Odmah su pristali. To je relevantna predstava i značajno je da je naša publika vidi”, rekla je Ivana Vujić.

Kako je dodala, to je i svojevrsni uvod u predstavu koju Narodno pozorište sprema prema Handkeovom tekstu “Još uvek oluja”.

Gostovanje je pomogao Austrijski kulturni forum, čiji je direktor Adrijan Fejks izrazio zadovoljstvo zbog dobre saradnje.

“U ovom projektu sve je išlo glatko i efikasno. Srećan sam što možemo da predstavimo Handkea i to sa umetničko-književnog aspekta, a ne političkog”, rekao je Fejks.

Prema pisanju nemačke kritike (Kronen cajtung), ova predstava “kao moćni vizuelni prolaz kroz prostor-vreme, prikazuje večni čovekov prolazak kroz tok istorije i bez reči pronalazi jezik koji obuhvata sve ono od egzistencijalnog značaja... U crnoj minimalistički-ambijentalnoj sceni i ispred bele lelujajuće zavese, koja izmiče pripisivanju bilo kog realnog toponima, dvanaestočlani ansambl potpuno posvećeno i sredstvima fizičkog teatra u dva gusta sata bez daha igra bezbrojne slike iz ljudskog iskustva i života...”

Scenografiju i kostime potpisuje Saša Gros, a muziku i zvuk Maks Bauer.

*Foto: NP/Stadttheaters Klagenfurt (c) Karlheinz Fessl

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r