Guglizacija baštine Iraka
Pretraživač Google najavio je da će postaviti na internet početkom 2010. godine fotografije 14.000 eksponata i dokumenata iz iračkog Nacionalnog muzeja, u nameri da, kako je naveo, svima učini dostupnim to blago i doprinese boljem razumevanju arapske kulture uopšte. Projekat će finansirati Google i američka vlada, koja je i predvodila rat protiv Iraka od 2003. godine. Izvršni direktor kompanije Google, Erik Šmid (Eric Schmidt), izjavio je prilikom trodnevne posete Iraku da bi ceo svet trebalo da vidi iračko nasleđe i njegov doprinos kulturi.
Pretraživač Google najavio je da će postaviti na internet početkom 2010. godine fotografije 14.000 eksponata i dokumenata iz iračkog Nacionalnog muzeja, u nameri da, kako je naveo, svima učini dostupnim to blago i doprinese boljem razumevanju arapske kulture uopšte.
Projekat će finansirati Google i američka vlada, koja je i predvodila rat protiv Iraka od 2003. godine.
Izvršni direktor kompanije Google, Erik Šmid (Eric Schmidt), izjavio je prilikom trodnevne posete Iraku da bi ceo svet trebalo da vidi iračko nasleđe i njegov doprinos kulturi.
“Istorija početka civilizacije, bukvalno, sačuvana je u ovom muzeju”, rekao je Šmid u Bagdadu, navodeći da je sačinjeno oko 14.000 fotografija eksponata i da će biti i nekoliko iznenađenja.
Navodeći da je misija kompanije Google širom sveta da učini informacije dostupnim svima, Šmid je rekao i da će, uz podršku iračke vlade i naroda, Nacionalni muzej u Bagadu biti otvoren celom svetu.
Irački Nacionalni muzej svojevremeno je imao jednu od najimpresivnijih mesopotamijskih kolekcija u svetu, ali je oko 15.000 statua i vrednih artefakta i antikviteta opljačkano u aprilu 2003. godine, nakon početka rata protiv Iraka koji su predvodile SAD.
Vandali su uništili veliki broj eksponata, a profesionalni lopovi izabrali su neke od najvrednijih radi preprodaje i krijumčarenja.
Vraćena je svega četvrtina, uprkos međunarodnim naporima za zabranu njihove preprodaje.
Većina vraćenih eksponata stigla je iz susednog Jordana, a nekoliko ih je otkriveno u Siriji i SAD, a ima i onih koji su vraćeni iz Perua i Švedske.
Projekat kompanije Google podrazumeva digitalizaciju i formiranje elektronskog kataloga, a još nije poznato koliko će sve to koštati.
Pristup internetu u Iraku ograničen je, a većina ven surfera koristi satelite, koji su, pak, izuzetno skupi. Očekuje se, ipak, da će cene drastično pasti narednih par godina.
Prema navodima izvršnog direktora Google, projekat digitalizacije baštine trebalo bi da doprinese i vraćanju poverenja stranih investitora u sigurnost ulaganja u ekonomiju u Iraku.
Šmid je rekao da većina američkih kompanija još ne radi u Iraku, te da Google želi da pokaže da je to moguće i da je Irak važno tržište koje može brzo da se razvija.
Nacionalni muzej u Bagdadu, i pored toga što je opljačkan, i dalje sadrži vredne eksponate, počev od kamenog doba.
Sajt Nacionalnog muzeja Iraka je www.theiraqmuseum.org
(SEEcult.org)