• Search form

04.04.2012 | 19:33

Gatovi Precizni uglovi

Gatovi Precizni uglovi

Najbolja predstava poslednjeg Venecijanskog bijenala igre, "Precizni uglovi" koreografa Emanuela Gata, koga kritika opisuje kao “senzaciju najboljih pozorisnih scena” i predstavnika “budućnosti igre”, na programu je devetog Beogradskog festivala igre 5. aprila u Ateljeu 212.

Gat je poznat beogradskoj publici po predstavama "Lokalni recital", "Posvećenje proleća" i "Zimsko putovanje", a najnoviji komad “Precizni uglovi” stvorio je po porudžbini Venecijanskog bijenala igre.

Poznat kao kreator novog teatra pokreta, Gat vešto kombinuje hvaljenu izraelsku školu savremene igre i šmek francuskog juga, gde je i sedište njegove plesne kompanije.

Komad “Precizni uglovi” koreografsko je igralište za grupu od deset igrača koje služi pronalaženju puteva ka kojima se struktura razvija, ali i odrednica u shvatanju procesa koji će omogućiti sagledavanje zanimljivih mogućnosti van terena, istakao je BFI u najavi te predstave, nazvane prema albumu džez muzičara Telonijusa Manka iz 1957. godine. Mankova muzika se ne pojavljuje u Gatovom komadu, ali su mnogi njeni aspekti prisutni.

“U njoj sam uvek pronalazio beskrajnu inspiraciju za plesnu kreaciju, pa iako predstava ne sadrži ni delić njenih nota, prisutna je razmena punog razumevanja koje se odnosi na proces transformacije konkretne umetničke materije (zvuk, muzička kompozicija / igrači, pokret, koreografija) u prostoru gde su pođednako i umetnicima i publici ponuđeni jasniji pogledi na život. ‘Precizni uglovi’ su satkani od enormne količine pažljivo sakupljenih detalja. To je istovremeno krajnje složena i sasvim jednostavna postavka - složena po usmerenoj strukturi, a jednostavna u otvorenosti da prenese neposrednost i ljudsku prisnost. Komad nastoji da omogući publici udobni osećaj pred nečim što se ne može u potpunosti sagledati, nudi izazov osvajanja delića beskrajno nepoznatog. Kroz obilje tumačenja sadržaja, koristeći samo predlog stvarnog koreografskog crteža, igra usmerava svog gledaoca na to da vidi, čuje i oseti više, kako bi osnažio potencijale punog doživljaja”, naveo je Gat za svoju predstavu.

Rođen u Izraelu 1969. godine, Gat je nakon služenja vojne obaveze počeo da studira na odseku za muziku Akademije umetnosti u Tel Avivu. Njegov prvi susret sa igrom, dogodio se na plesnoj radionici koju je vodio koreograf Nir Ben Gal. Nakon šest meseci, u 23. godini, Gat je postao igrač u plesnoj kompaniji tog koreografa, sa kojom je intenzivno nastupao u Izraelu i gostovao u inostranstvu.

Nedugo zatim, počeo je da radi samostalno kao igrač i koreograf, kreirajući prvu solo postavku “Četiri igre”, na muziku Baha.

Tokom narednih deset godina, Gat je potpisao veliki broj naslova kao koreograf, ali i kao vodeći igrač, dok su njegovi komadi sa uspehom prikazivani kako u Izraelu, tako i na prestižnim svetskim scenama i festivalima.

Dobitnik je baletske stipendije iz Fonda Alberta Gobijera (1995), Rosenblum nagrade za scensku umetnost (2003), Landu nagrade (2004), Nagrade izraelskog Ministra kulture (2005), titule “Izabranog umetnika” Izraelske fondacije za vrhunske domete u kulturi (2006), kao i nagrade Besi za program predstavljen na Festivalu Linkoln centra u Njujorku (2006).

Kompaniju Emanuel Gat Dance osnovao je 2004. godine, a sedište trupe je od 2007. godine u francuskom gradu Istru. Kompanija ima poseban repertoar i intenzivno gostuje na najboljim scenama širom sveta, dok Gat često kreira nove postavke i za kompanije kao što su Balet Opere u Parizu, Sidnejska plesna kompanija, Plesni teatar iz Bremena, Balet Ženeve, Balet Marseja, Poljski nacionalni balet…

Beogradski festival igre u devetom izdanju predstavlja do 12. aprila predstave iz Španije, SAD, Austrije, Holandije, Francuske, Holandije, Izraela i Kanade.

Sajt BFI-ja je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r