Evropsko jačanje kulture na Zapadnom Balkanu
Evropska komisija raspisaće krajem 2019. godine poseban konkurs u oblasti kulture za Zapadni Balkan, koji podrazumeva pogodnije uslove učešća radi osnaživanja kapaciteta i konkurentnosti aktera u oblasti kulture i kreativnih industrija, u cilju ubrzanja pomirenja i razvoja dobrosusedskih odnosa u regionu, najavljeno je 7. novembra na Forumu Kreativna Evropa u Beogradu.
Finansiran iz budžeta spoljnih poslova EU, novi poziv primarno bi trebalo da donese benefit zemljama Zapadnog Balkana, pa su i prioriteti i uslovi za partnerstva prilagođeni tom regionu, dok će način konkurisanja (formulari, prihvatljivost učesnika i aktivnosti) biti sličan kao za saradničke projekte u okviru programa Kreativna Evropa, rekao je na početku dvodnevnog Foruma KE u Kolarčevoj zadužbini predstavnik Evropske komisije Vinsent Rols (Vincent Roels) iz Brisela.
Forum Kreativna Evropa Beograd 2019, Kolarac, foto: SEEcult
Konkurs za Zapadni Balkan biće otvoren za najmanje pet partnera, od kojih dva moraju biti iz regiona Zapadnog Balkana, dva iz zemalja članica EU, uključujući Sloveniju i Hrvatsku, a peti može biti bilo iz regiona, bilo iz EU.
Predviđeno je da prvi poziv bude raspisan do kraja 2019. godine, a bio bi otvoren tri meseca, dok bi rezultati, odnosno potpisivanje ugovora bili u septembru 2020.
Najmanji budžet projekata bio bi 100.000 evra, a najveći 500.000 evra, pri čemu bi, za razliku od potprograma “Kultura” Kreativne Evrope, koji pokriva 50% budžeta projekta, dok je 50% potrebno da partneri obezbede iz drugih izvora (matching), sada predviđeno da se iz evropskih izvora finansira 85% budžeta podržanog projekta.
Opšti cilj novog poziva je ubrzavanje pomirenja i dobrosudeskih odnosa na Zapadnom Balkanu kroz kulturnu saradnju i kreativnost, dok se specifični ciljevi odnose na jačanje prekogranične saradnje u kulturi između zemalja Zapadnog Balkana i članica EU, kao i jačanje konkurentnosti kulturnog i kreativnog sektora u regionu. U skladu sa tim, prioriteti su jačanje kapaciteta kulturnog i kreativnog sektora za transnacionalno i internacionalno delovanje, jačanje transnacionalne cirkulacije radova nastalih u oblasti kulture i kreativnog sektora, kao i trasnacionalne mobilnosti aktera u tim oblastima i omogućavanje interkulturalnog dijaloga umetnika, kulturnih radnika i najšire publike.
Novim konkursom posebno će biti promovisana saradnja kulturnog sektora i kreativnih industrija među zemljama Zapadnog Balkana i/ili zemalja članica EU, što bi trebalo da bude ostvareno stvaranjem novih partnerstava i mreža i razvojem planova za strukturne, dugoročne kolaboracije, koje bi bile zasnovane na realnim strategijama.
Jačanje kapaciteta kulture i kreativnih industrija Zapadnog Balkana podrazumevao bi razvoj novih veština i profesionalnog iskustva i stručnosti aktera, razvoj publike i jačanje participacije (medijacija u kulturi, promovisanje novih modela prihoda, menadžmenta i marketinga, primena noviteta koje donose digitalne promene…).
Poseban cilj koji se odnosi na jačanje transnacionalne cuirkulacije kulturnih i kreativnih radova i transnacionalne mobilnosti aktera u oblasti kulture i kreativnog sektora podrazumeva unapređenje mobilnosti umetničkih dela, kao i umetnika i profesionalaca u kulturi, kao i omogućavanje njihovih internacionalnih aktivnosti i internacionalizacija njihovih karijera, te jačanje mobilnosti unutar regiona Zapadnog Balkana i/ili između zemalja u regionu i zemalja članica EU.
Omogućavanje interkulturalnog dijaloga umetnika i kulturnih radnika i najšire publike podrazumeva jačanje participacije, omogućavanje umetnicima i kulturnim radnicima da generišu interkulturni i interreligijski dijalog, poštovanje različitosti kultura i kulturnih izraza, jačanje interakcije kulturnih i umetničkih sektora, kao i društva u celini, te jačanje razvoja publike kao sredstva za unapređenje pristupa pokretnom i nepokretnom kulturnom nasleđu.
O primeni posebnog poziva za Zapadni Balkan vodila bi računa EACEA (The Education, Audiovisual and Culture Executive Agency) u Briselu, koja se stara i o većini drugih programa Evropske komisije u oblasti kulture i obrazovanja, uključujući i program Kreativna Evropa.
Novi poziv za Zapadni Balkan najavljen je prošle godine na Forumu KE u Beogradu, a osmišljen je na osnovu širokih konsultacija u kojima su učestvovali i akteri kulturnog i kreativnog sektora u regionu.
Program ovogodišnjeg Foruma Kreativna Evropa, pod sloganom Relacije - moć kulturne saradnje, organizovan je u tri bloka koji se odnose na kritičko mišljenje i medijsku pismenost, participativno upravljanje u kulturi, te horizontalno znanje, a podrazumeva panel diskusije, prezentacije, predavanja i radionice.
Generalno pitanje kojim se ovogodišnji Forum bavi odnosi se način na koji projekti i modeli organizovanja u kulturi mogu da podstiču saradnju, boreći se protiv mržnje, stereotipa i različitih oblika društvene nejednakosti.
U tom konktekstu, prvi panel Foruma, koji je moderirala direktorka Kolarčeve zadužbine Jasna Dimitrijević, održan je na temu: Evropska i regionalna saradnja: Poznate i nove veze, a učestvovali su Žeremi Lamber (Jeremy Lambert) iz Centra za savremenu umetnost Bozar u Briselu, Nikolas Virs (Nicolas Wieërs) ispred Balkan Traffic festivala, čije je 13. izdanje održano ove godine u Briselu, te Maksimilijan Fodinger (Maximilian Foedinger) iz projekta Podrška učešću u EU programima (Support to Participation in EU Programmes).
Program prvog dana Foruma obuhvata i panele Internacionalizacija i lokalne zajednice i Povezivanje u Evropi – poznati i novi susreti, te predstavljanje aktuelnih konkursa potprograma Kultura Kreativne Evrope, uz javne konsultacije u vezi sa konkurisanjem.
U ulaznom holu Kolarca otvorena je izložba grupe autora "Moderni u Beogradu", a predstavljena je i Baza stručnih izdanja kulturne scene Srbije.
Program drugog dana Foruma, 8. novembra u Kolarčevoj zadužbini, čine radionice koje su unapred pripremljene pomoću otvorenog poziva i direktnog pozivanja profesionalaca u kulturi, a vodiće ih domaći stručnjaci. Uvodna predavanja su otvorena za sve, dok je za učešće u radionicama potrebna prethodna prijava do 1. novembra preko sajta Kultura deska.
Uvodna predavanja održaće prof. dr Milena Dragićević Šešić, rukovoditeljka UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu (Izaći na međunarodnu scenu – mogućnosti i izazovi), Nemanja Stojanović (Neomodern) i Jelena Stanković (Čorbika) iz Udruženja građana Šablon (Kako stvoriti sopstveni live set?), predstavnici Udruženja građana Centar za urbani razvoj (Digitalni alati u obrazovanju o nasleđu), kustos Stevan Vuković i umetnice Šejma Fere i Tijana Savatić (Svet umetnosti iz lične perspektive), te Aleksandar Šurbatović iz Blum izdavaštva (Urednik u izdavaštvu danas).
Program u EU Info centru posvećen je zajedničkom upravljanju kulturnim nasleđem Evrope, a učestvovaće Milica Božić Marojević iz Centra za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, te Jermina Stanojev iz Ekspertske grupe za kulturno nasleđe Evropske komisije, kao i Pol Dužardan (Paul Dujardin) iz briselskog Bozara i Iva Čukić iz Instituta za urbane politike u Beogradu, koji će govoriti o razvoju publike, uz moderiranje Ane Pejović.
U organizaciji Deska Kreativna Evropa Srbija, Forum KE prvi put je održan ranije ove godine i u Novom Sadu i u Nišu.
Program Foruma Kreativna Evropa nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)