• Search form

10.10.2012 | 13:30

Etno-antropološka slika sveta

Etno-antropološka slika sveta

Međunarodni festival etnološkog filma u Beogradu predstavlja od 11. do 15. oktobra oko 50 domaćih i stranih filmova, odabranih među devedesetak prijavljenih, koji velikim delom opisuju politički i socijalni kontekst današnjeg društva.

Selekciona komisija 21. MFEF-a, koju su činili TV autorka i dokumentarista Anita Panić, rediteljka Gordana Simonović-Veljković i antropolog Miloš Matić, pogledala je ukupno 88 filmova iz 25 zemalja, od čega su 22 bila domaća, devet studentskih i 55 filmova strane produkcije.

Prema navodima Selekcione komisije, kada se razmotre etnološki i antropološki aspekt prispelih filmova, uviđa se da domaća produkcija jednim delom teži podražavanju tradicionalne kulture, dok, s druge strane, teži etnografskom prikazu realne kulture.

Slične tendencije uočavaju se i u produkciji zemalja u region, dok su inostrani filmovi tematski i sadržajno veoma raznoliki, što je i razumljivo s obzirom na još uvek prisutan kulturni diverzitet kultura sveta.

U konkurenciju su uvršećena tri domaća i 17 stranih filmova, a u informativnu sekciju šest domaćih i devet stranih. Na programu će biti i 11 studentskih filmova.

Među filmovima koje preporučuje Selekciona komisija su: “Contact”, “Cholita Libre”, “The Nightmare of a Belief”, “Tamam Gol”, “Furmani”, “Bangana” i “The Tanners”.

Kao i svake godine, biće dodeljen Gran pri “Dragoslav Antonijević” za najbolji film Festivala, kao i nagrade za najbolji domaći film, najbolji strani i najbolji studentski film.

U okviru specijalnog programa, nazvanog “Poezija svadbenih rituala - svadbeni običaji etničkih grupa i plemena u Iranu”, biće prikazano šest filmova izrazite lepote i kolorita.

Bitan segment festivalskih dešavanja čini i prezentacija Centra za folklor i kulturno nasleđe Smitsonijan, koju će održati kustos Dzejms Dojč.

Najavljena je i radionica iz vizuelne antropologije “Uočiti ono što je bitno: Vizuelna antropologija u velikom gradu”, koju će voditi prof. dr Naško Križnar, dr Slobodan Naumović i Radoslav Moskovlić.

U želji da podrži što veći broj mladih stvaralaca i da ideju beleženja nematerijalnog kulturnog nasleđa odomaći i kod mlađih generacija, MFEF je, uz podršku Telekoma, organizovao konkurs “ID3min” za filmove do tri minuta, snimljene mobilnim telefonom.

Poslednje festivalske večeri najbolji kratni filmovi (prema odluci žirija koji čine filmska rediteljka Maja Miloš, dramaturškinja Minja Bogavac i etnolog Marko Stojanović iz Etnografskog muzeja) biće emitovani, uz dodelu četiri vredne nagrade, od kojih je jedna MTS nagrada publike.

Prošle godine Gran pri “Dragoslav Antonijević” 20. MFEF-a osvojila je koprodukcija Estonije i SAD “Priče Itelmena” (Livo Niglas) o izumirućoj lovačkoj zajednici na dalekom istoku Rusije, dok je najboljim stranim filmom proglašen crnogorski “Život, priključenija i održivi razvoj jednog kokotaVladimira Perovića, a domaćim “GladGordane Simonović-Veljković i Dragice Pavlov-Krstić.

Nagrada za najbolji film o nematerijalnom nasleđu dodeljena je ostvarenju “Sanjam kukereAdele Peeve, a dodeljeno je i nekoliko posebnih priznanja.

Studentski žiri 20. MFEF-a jednoglasno je odlučio da proglasi pobednikom u kategoriji studentskih filmova delo autora Kulara VimneaBreath” (Hing).

Jubilarni MFEF prikazao je oko 30 ostvarenja u takmičarskom programu, uz informativnu selekciju, a posebno je bio okrenut mlađim stvaraocima, u želji da afirmiše filmsko beleženje nematerijalnog kulturnog nasleđa i kod mladih.

Sajt MFEF-a je www.etnofilm.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.