• Search form

12.06.2011 | 14:13

Ethno Fusion-muzika manjina

Ethno Fusion Fest predstavlja od 12. do 21. juna u dvorištu beogradske sinagoge muziku manjina sa područja Balkana i južnog Mediterana, kao i saradnju među muzičarima koji potiču iz različitih kultura.

Istraživanje bogate kulturne sinteze među muzikama regiona, moderna muzička kreativnost inspirisana tradicionalnom muzikom, spoj kulture i mašte, čine okosnicu koncepta programa Ethno Fusion Festa koji počinje koncertom grupe Chalaban, odnosno fuzijom marokanske, balkanske i ciganske muzike.

Ethno Fusion-muzika manjina

Ethno Fusion Fest predstavlja od 12. do 21. juna u dvorištu beogradske sinagoge muziku manjina sa područja Balkana i južnog Mediterana, kao i saradnju među muzičarima koji potiču iz različitih kultura.

Istraživanje bogate kulturne sinteze među muzikama regiona, moderna muzička kreativnost inspirisana tradicionalnom muzikom, spoj kulture i mašte, čine okosnicu koncepta programa Ethno Fusion Festa koji počinje koncertom grupe Chalaban, odnosno fuzijom marokanske, balkanske i ciganske muzike.

Mađarsko-marokansku grupu Chalaban (www.chalaban.com) osnovao je krajem 90-ih multiinstrumentalista Said Tichiti u Budimpešti, a objavila je pet albuma (Moroccan Nomad, Moroccan Spring, Al Baraka, Nejdeb i Hashish Freee).

Među atrakcijama Ethno Fusion Festa je i makedonski sastav Starowski, koji karakteriše balkanski gruv koji prerasta u suptilne lirske melodije sa stihovima makedonskih pesnika. Zajednička karakteristika im je da prenose mediteranski i balkanski duh "radosne tuge" (kabare - čalgija), pevajući o životu, ljubavi, smrti, čežnji, sretnim i tužnim danima.

Nastupiće i grupa Simha, osnovana 2009. godine u Beogradu, sa idejom da oživi muzičku tradiciju aškenaskih Jevreja sa naših prostora. Izvode pesme na jidišu koje potiču iz narodne tradicije, kao i one koje su bile izvođene u okviru jidiš pozorista početkom 20. veka. Glavni vokal i osnivač grupe Milena Miletin bavi se istraživanjem te muzike mnogo godina i imala je priliku da nastupa sa raznim izvođačima jidiš i klezmer muzike tokom višegodišnjeg boravka u Pragu.

Među učesnicima je i Dvir Cohen Eraki, koji potiče iz familije kantora koji su pevali liturgijske pesme jevrejske tradicije Jemena. Išao je u specijalnu jemensku religijsku školu u kojoj je od najranijeg detinjstva stekao mnogo znanja o različitim aspektima tradicionalne jemenske poezije koja varira od svakodnevnih pesama iz života koje su pevale žene, do pesama iz svete mistične poezije koje su tradicionalno izvodili muškarci. Jedan je od osnivača grupe Diwan Ha-Lev koja ima uspešne nastupe širom sveta. Poslednjih godina Dvir je u repertoar uvrstio mnoge liturgijske pesme iz različitih jevrejskih tradicija koje potiču iz Turske, Iraka i Maroka, a nastupa sa grupom muzičara iz Izraela i Srbije (Stefan Sablić - ud vokal; Ariel Qassis - kanun; Predrag Manov - gitara; Dejan Zarić - rik, bendir, drombulja; Vlada Nikić - bas).

Iz Grčke gostuje sastav Kopare, inspirisan raznovrsnim modalnim muzičkim tradicijama Mediterana, koji izvodi narodnu muzika Krita, Trakije, Pontosa, Kapadokije i Crnog mora, kao i pesme koje su doneli emigriranti iz Izmira i Male Azije.

Pridržavanje drevnih mikro-tonalnih uputstava pažljivo je izbalansirano sa željom da se uključi lični izraz svakog od muzičara. Paul Goodman, koji je osnivač te grupe, član je i organizator radionice "Lavirint" koju je na Kritu osnovao Ross Dally.

Kopare čine muzičari sa Krita, ali za ovu priliku pridružiće im se i mlada pevačica Despina Apostolidou iz Soluna.

Klasičnu indijsku muziku, jednu od najstarijih muzičkih tradicija na svetu, predstaviće Nenad Vještica Khan, koji je učio da svira sitar na muzičkoj akademiji Al-Hamra u Lahoru (Pakistan) kod Ustad M. Alam Khan-a u tradiciji Senia Gharana. Nastupiće i Akash Bhatt, koji je rođen u Ahmedabadu, a od ranih godina je svirao tablu u Banaras Gharana tradiciji.

Posetioci Ethno Fusion Festa imaju priliku da čuju i sefardsku muziku, u izvođenju srpsko-izraelskog sastava Shira u'tfila (www.shirautfila.com), koji se bavi istraživanjem, aranžiranjem i izvođenjem muzike sefarda sa Balkana, Mediterana i Bliskog Istoka. Inspiraciju za muziku pronalazi u bogatstvu balkanske, jevrejsko-španske, otomansko-turske i arapske muzičke tradicije. Grupa strastveno kombinuje tradicionalnu muziku i posvećenost njenom očuvanju sa talentom za fjužn i improvizaciju.

Šira u'tfila je 2009. godine u Amsterdamu dobila prestižnu nagrad RASA za najbolju grupu vorld muzike, dok je album “Biviendo en kantando” izdat u martu 2010. godine,, uvršten u Top of the world CD rubliku magazina “Songlines”.

Među učesnicima je i norveško-srpski sastav Bengalo, koji izvodi tradicionalnu cigansku muziku sa balkana sa uticajima džeza, roka, panka i norveškog folka. Važan element te muzike je virtuoznost i sloboda improvizacije Jovana Pavlovića na harmonici, kao i moćni izražajni vokal Anne Fošen koji ostavlja jak utisak kako u energičnim pesmama, tako i u lirskim.

Bengalo ima specifičan moderan zvuk koji je rezultat neobične kombinacije instrumenata, pesama i samih muzičara.

Ethno Fusion Festival predstavlja i tradicionalnu muziku islama, hrišćanstva i judaizma - pesme sreće i očajanja, ispovedanja grehova, pesme hvale i blagoslova.

Taj muzički događaj je osmišljen tako da prikaže bogatsvo i bliskost ovih tradicija i uspostavi mostove između muzike i ljudi te tri velike monoteističke religije, a nastupiće Abdurahman Mehmeti - vokal; Arton Haliti - vokal; Miloš Nikolić - vokal, klarinet; Stefan Sablić - kanun, vokal; Filip Krumes - Violina; Nenad Vještica Khan - ud; Srđan Đorđević - kontrabas; Dejan Zarić - rik, bendir; Akash Bhatt - darabuka;

Cigansku muziku iz svih krajeva sveta predstaviće domaća grupa Ođila (www.grupaodjila.com), osnovana 1983. godine, koja je predstavljala bivšu Jugoslaviju na Svetskom festivalu ciganske muzike 1988. u Londonu, gde je dobila niz priznanja.

Ođila je nastupala širom Evrope - sve do Dalekog istoka. To je jedna od retkih grupa koja izvodi autentičnu cigansku muziku, sa raznovrsnim repertoarom pesama iz celoga sveta, ačine je: Sanja Uzelac - vokal; Davorka Bosnić - vokal; Slobodan Simonović - gitara i vokal; Boris Nikolić - solo gitara i prateći vokal; Andrej Stefanović - bas gitara, gitara i klavijature;

Posle svakog festivalskog koncerta najavljen je dzzem sešn i after parti.

U slučaju lošeg vremena, program se iz dvorišta beogradske sinagoge (Maršala Birjuzova 19), seli u salu Jevrejske opštine Beograd (Kralja Petra 71a).

Sajt Ethno Fusion Festa je www.ethnofusionfest.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.