Emotivan start Slobodne zone
Festival Slobodna zona otvoren je 5. novembra u punom Sava centru potresnim dokumentarnim filmom o usponu i tragičnom kraju britanske pevačice Ejmi Vajnhaus (Amy Winehouse) koja je poslednji nastup imala u Beogradu u junu 2011. Filmom “Ejmi” Asifa Kapadije 11. Slobodna zona ujedno je počela i u Novom Sadu i Nišu, a do 10. novembra prikazaće još 24 dokumentarna i igrana filma koji sagledavaju probleme i stanje ljudskih prava i širok spektar drugih društvenih problema današnjice.
Festival je u Sava centru otvorila novinarka i glumica Olja Bećković, koja je zahvalila organizatorima na slobodi da je pozovu da ove godine bude gošća selektorka. Pozdravljena gromoglasnim aplauzom publike, autorka političke emisije “Utisak nedelje”, koja je ukinuta pre nešto više od godinu dana, rekla je da joj je prvi put u životu omogućeno da sa bine Sava centra slobodno i otvoreno kaže sve što ima.
“Reći ću vam večeras nešto što se niko do pre 30 sekundi nije usudio da kaže sa ovog mesta: 11. festival Slobodna zona je otvoren”, kratko je poručila Olja Bećković, koja će 7. novembra, nakon filma “Glumica” Roberta Grina u Dvorani Kulturnog centra Beograda moderirati razgovor sa koleginicama Jelenom Đokić, Darom Džokić, Brankom Šelić i Milicom Mihajlović. Teme rezgovora će biti pitanje da li je biti glumica samo profesija, šta je glumica bez uloge i na koje “uloge” i uloge se ne pristaje?
Branka Pavlović, Rajko Petrović i Olja Bećković, foto: Iva Pešić
Program 11. Slobodne zone ukratko su predstavili direktor festivala Rajko Petrović i selektorka Branka Pavlović, ističući da će odabrane filmove videti i novosadska i niška publika, u skladu s principom decentralizacije kulture.
Film odabran za otvaranje 11. Slobodne zone, “Ejmi”, izazvao je emotivne reakcije posetilaca Sava centra, među kojima su bili i mnogi koji su 18. juna 2011. na Kalemegdanu imali priliku da poslednji put prisustvuju koncertnom nastupu soul dive koja je na tu turneju, inače, nevoljno krenula, fizički i psihički iscrpljena od pokušaja rehabilitacije, emotivnih brodoloma, medijskog pritiska, očevih poslovnih ambicija. Radovala se radu na novom albumu i slobodi sa prijateljima, zasićena hitova sa albuma “Back to Black” koji su je proslavili, a koje je napisala dok je bila nesrećno zaljubljena.
Film “Ejmi” pruža ekskluzivni uvid i dosad neviđene kućne snimke koji otkrivaju ranjivost i samodestruktivnost soul dive, pakao zavisnosti od narkotika i alkohola i neuspeh izlaženja na kraj sa paparacima i ostalim pratećim pojavama slave.
Među hitovima Slobodne zone je i dokumentarac “Taksi” iranskog reditelja Džafara Panahija, čije su projekcije u Dvorani Kulturnog centra Beograda i Domu omladine rasprodate, kao i karte za film “Mustang” u DKC-u.
Publika u Sava centru, foto: Andrea Krželj
Slobodna zona i ove godine predstavlja prateći program Cross-Media koji je sačinjen od interaktivnih dela najnovije svetske produkcije, u selekciji Biljane Tutorov. Ti interaktivni dokumentarci proširuju i razbijaju tradicionalne narative omogućavajući publici da eksperimentiše temama i učestvuje u stvaranju novih narativa. Svi radovi dostupni su i onlajn na sajtu festivala, kao i u Domu omladine.
Slobodnu zonu podržali su ove godine Ministartsvo kulture i informisanja Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Francuski institut u Beogradu i Taff line.
Festivalski sajt je freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU (pdf).
(SEEcult.org)