Ejdus o ostavci u Narodnom
Dosadašnji upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu Predrag Ejdus ponovo je odbacio 28. februara kao neosnovane sve optužbe na njegov račun, navodeći da dolaze od jedne sindikalne grupe koja je odavno “remetilački faktor” i sa kojom će i ubuduća uprava morati ozbljno da se pozabavi. Ejdus je rekao za RTS da je ključan odnos Ministarstva kulture prema nacionalnoj kući, kojoj su prepušteni i reorganizacija, nedostatak novca za plate i višak zaposlenih.
Dosadašnji upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu Predrag Ejdus ponovo je odbacio 28. februara kao neosnovane sve optužbe na njegov račun, navodeći da dolaze od jedne sindikalne grupe koja je odavno “remetilački faktor” i sa kojom će i ubuduća uprava morati ozbljno da se pozabavi.
Ejdus je rekao za RTS da je ključan odnos Ministarstva kulture prema nacionalnoj kući, kojoj su prepušteni i reorganizacija, nedostatak novca za plate i višak zaposlenih.
“Ministarstvo i država mora ozbiljno da se umeša”, rekao je Ejdus, koji je optužbe o ličnim propustima nazvao lažnim i “apsolutno demantovanim”.
“To je jedna sindikalna grupa koja je deceniju i više ozboljan remetilački faktor”, rekao je Ejdus i dodao da će i buduća uprava morati da se ozbiljno pozabavi tom grupacijom.
Ejdus je 27. februara podneo neopozivu ostavku na mesto upravnika Narodnog pozorišta, a Ministarstvo kulture ju je prihvatilo i uputilo Vladi Srbije, a najavilo je i da će pokrenuti proceduru za imenovanje novog upravnika nacionalnog teatra.
Povodom rešavanja problema u radu Narodnog pozorišta, 25. januara održan je sastanak ministra Bradića i njegovih najbližih saradnika, a zaključeno je da će uprava Narodnog pozorišta predložiti načine rešavanja aktuelnih problema sa kojima se suočava. Ministarstvo je najavilo i da će, u skladu sa nadležnostima, kao i do sada pružiti svu podršku delovanju i razvoju Narodnog pozorišta.
Ministar Bradić je 28. februara saopštio da je zadatak Ministarstva kulture da novac poreskih obveznika "pažljivo i odgovorno ulaže u kulturna dobra i kulturne proizvode i da pronalazi najsposobnije, najkompetentnije i najpožrtvovanije izvršioce tog naloga", posebno u nacionalnim ustanovama kulture.
Prema njegovim rečima, vreme sveopšte krize zahteva maksimalnu požrtvovanost i spremnost na odricanje svih, a naročito onih koji su na čelu kulturnih institucija.
Bradić je naveo i da postoje ustanove u kojima je direktor u stanju da sa mnogo manje sredstava oblikuje poželjan radni ambijent i da, uz razumevanje otežanih uslova, donese socijalno relevantne rezultate.
Takodje, postoje i ustanove čiji direktori menadžersku nemoć pokušavaju da maskiraju isključivo pritiskom na džep poreskih obveznika, a ukoliko u tome ne uspeju, očekuju rešenja od viših instanci i prebacuju sopstvenu odgovornosti na njih, dodao je Bradić.