Dositej ukrajinskoj Piramidi
Godišnja nagrada "Dositej Obradović", koja se dodeljuje stranom izdavaču za poseban doprinos prevođenju srpske književnosti i njeno kontinuirano predstavljanje, dodeljena je na 58. Sajmu knjiga u Beogradu ukrajinskoj izdavačkoj kući "Piramida" iz Lavova.
Godišnja nagrada "Dositej Obradović", koja se dodeljuje stranom izdavaču za poseban doprinos prevođenju srpske književnosti i njeno kontinuirano predstavljanje, dodeljena je na 58. Sajmu knjiga u Beogradu ukrajinskoj izdavačkoj kući "Piramida" iz Lavova.
Nagradu Zadužbine "Dositej Obradović", Sajma knjiga i Ministarstva kulture i informisanja Srbije primila je predstavnica kuće “Piramida” Olena Koncevic, a uručio ju je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Tomislav Jovanović.
Jovanović je istakao tom prilikom značaj Dositeja Obradovića za srpsku pismenost i kulturu, podsećajući da je bio prvi moderni ministar prosvete i obrazovanja, zbog čega oseća veliku odgovornost i čast kao njegov naslednik na toj funkciji danas.
Predsednik žirija nagrade “Dositej Obradović”, dramaturg Radomir Putnik, naveo je u obrazloženju izuzetan doprinos "Piramide" u predstavljanju srpske kulture u Ukrajini i svuda gde se mogu naći izdanja te kuće, uključijući SAD, Kanadu, Rusiju...
U žiriju su bili i Zoran Hamović, Gojko Božović, Marko Nedić i Dragan Velikić.
Književnik Zoran Živković, koji je održao besedu, pomenuo je poteškoće pisaca koji dolaze iz malih jezičkih sredina u izdavanju i prevođenju na druga tržišta, a osvrnuo se i na problem zastupljenosti ukrajinskih pisaca u knjižarama u Srbiji.
Kuća “Piramida” od 2002. godine do sada prevela je i objavila dela Ive Andrića i Davida Albaharija, "Postmodernu srpsku fantastiku" Save Damjanova – nekoliko meseci pre nego što je ta antologija publikovana u srpskom izvorniku, kapitalna dela Danila Kiša, poeziju Zvonka Karanovića, kao i Zorana Živkovića, a u pripremi je prevod “Dnevnika o Čarnojeviću” Miloša Crnjanskog, dok je dugoročniji plan osnivanje biblioteke "Moderna Srbija".
Na Univerzitetu u Lavovu glavno je uporište srpske kulture u celoj Ukrajini, koja u prevodiocu Ali Tatarenko, predvodniku Katedre za srbistiku, ima svog predstavnika.
“Mi se njoj nikada nećemo dovoljno odužiti za sve što je učinila za našu književnost", istakao je Živković.
“Kada bismo u savkoj velikoj zemlji imali (samo) po jednog tako privrženog izdavača, možda ne bi bila sasvim bez pokrića ohola maksima: ‘Govori srpski da te ceo svet razume’”, rekao je Živković.
Primivši nagradu u ime izdavača Vasila Gutkovskija, Olena Koncevic zahvalila je na podršci Ministarstvu i istakla da je srpsku književnosti čast predstaviti ukrajinskoj publici.
Nagrada “Dositej Obradović” sastoji se od diplome i zlatnika sa likom velikog srpskog prosvetitelja, obezbeđenog prostora za izlaganje na Sajmu knjiga u naredne tri godine i posebne pomoći Ministarstva kulture i informisanja za objavljivanje dela koja afirmišu srpsku kulturu.
Od ustanovljavanja 2007. godine - povodom dva veka od dolaska Dositeja Obradovića u Srbiju, to priznanje do sada su poneli izdavač Alojz Vizer iz Klagenfurta (Austrija), a potom Suzan Žil, direktorka izdavačke kuće „Gaja edision“ (Gaia Editions) iz Bordoa (Francuska), Čordaš Gabor, osnivač i vlasnik kuće „Jelenkor“ iz Pečuja (Mađarska), te izdavačke kuće „Zandonai“ iz Rovereta (Italija), „Siela“ iz Sofije (Bugarska) i „Kaligram“ iz Bratislave (Slovačka).
Uoči 58. Sajma knjige pojavio se, inače, zbornik radova sa Međunarodnog naučnog skupa „Dositej u srpskoj istoriji i kulturi“ (obima 866 stranica) koji je, povodom dva veka od postavljenja Obradovića za prvog ministra prosvete Srbije i dva veka od njegove smrti, održan u oktobru 2011. godine u Beogradu, manastiru Krušedol i Novom Sadu, u organizaciji Zadužbine „Dositej Obradović“, Matice srpske i Srpske akademije nauka i umetnosti.
Zadužbina “Dositej Obradović” je od osnivanja 2004. godine objavila i zbornike radova sa naučnih skupova „Dositej i (srpska) škola“ (2010) i „Delo Dositeja Obradovića 1807-2007“, celovito kritičko izdanje Sabranih dela Dositeja Obradovića u šest knjiga, petnaestak drugih publikacija i osam brojeva Godišnjaka ZDO.
Na 58. Sajmu knjiga predstavljeno je još nekoliko izdanja posvećenih Obradoviću.
Centar za izdavaštvo i informisanje Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu predstavio je knjige „Dositej u Srbiji 1807-1811“, „Spomenica Dositeju Obradoviću“ i „Beogradska Velika škola 1808-1813“, čiji autor je srpski istoričar, istoričar književnosti, književnik i profesor Andra Gavrilović (1864-1929).
Sa 58. Sajmom knjiga u Beogradu poklapaju se i 39. Dositejevi dani, koje Društvo za proučavanje 18. veka organizuje u Zavodu za kulturu Vojvodine u Novom Sadu od 22. do 24. oktobra.
Dositejeva zadužbina ustanovila je ovih dana i novu nagradu za životno delo, a konkurs je otvoren do 21. novembra.
Sajt Dositejeve zadužbine je www.dositejeva-zaduzbina.rs/
Dimitrije Stefanović