• Search form

29.12.2008 | 23:47

Dobričin prsten uručen Ejdusu

Prestižna glumačka nagrada za životno delo “Dobričin prsten” svečano je uručena 28. decembra u Narodnom pozorištu u Beogradu istaknutom dramskom umetniku Predragu Ejdusu, koji je i upravnik nacionalnog teatra.

Ejdus je 24. dobitnik “Dobričinog prstena”, koji mu je uručila prošlododišnja dobitnica Ksenija Jovanović.

Dobričin prsten uručen Ejdusu

Prestižna glumačka nagrada za životno delo “Dobričin prsten” svečano je uručena 28. decembra u Narodnom pozorištu u Beogradu istaknutom dramskom umetniku Predragu Ejdusu, koji je i upravnik nacionalnog teatra.

Ejdus je 24. dobitnik “Dobričinog prstena”, koji mu je uručila prošlododišnja dobitnica Ksenija Jovanović.

Zlatnu kopiju prstena Dobrice Milutinovića tradicionalno izrađuje Zlatara Majdanpek, a nagrada podrazumeva i unikatnu diplomu na pergamentu, rad akademskog slikara i scenografa Geroslava Zarića. Sastavni deo nagrade je i izdavanje monografije o dobitniku, koja je najavljena za kraj 2009.

Prema navodima žirija, kojim je predsedavala Ksenija Jovanović, Ejdus istinski histrionskom energijom tumači veoma raznolik repertoar, počev od tragedija i velikih drama sve do komedija, vodvilja i kabarea.

Menjajući žanrove i demonstrirajući zavidnu moć transformacije izraza, ne bežeći ni od manjih uloga, on ispoljava majstorstvo u scenskom oživotvorenju čitave galerije različitih likova, koji plene punom upečatljivošću. Kao glumac inventivno iznalazi sredstva izraza, demonstrirajući savršenu tehniku kako kada je reč o dikciji i govornom izrazu, tako i kada se imaju u vidu scenske kretnje i mimika, istakao je žiri u obrazloženju, dodajući da bi sve bi to bilo uzalud da njegove uloge nisu odraz temeljne studije likova, što mu omogućava da na sceni izgradi veoma složene kreacije, često otkrivajući, pa i pravdajući različite protivrečnosti, čak i nedorečenosti pojedinih likova.

Prožimajući ih iskrenim emocionalnim angažmanom, pažljivo ih psihološki senčeći, uz delikatno naglašavanje karakternih osobina, Ejdus je tumačio više od sto pedeset uloga, uspevši da uvek bude nov i originalan, da se u interpretativnim rešenjima ne ponovi.

Ejdus je na pozorišnoj sceni od početka 70-ih godina 20. veka.

Pre nego što je diplomirao, još kao student glume na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju, pojavljivao se na najstarijoj beogradskoj sceni - u Narodnom pozorištu, tumačeći mlađe dramske junake, obično u epizodama, ali katkad i sa znatnijim scenskim zadatkom. Već tada bili su primetni njegova opčinjenost pozorištem, koja se ogledala u nastojanju da na sceni precizno odgovori svim zahtevima režije, ali bez stvaranja posebnih efekata: već tada sve je u njegovom izrazu bilo podređeno krajnje disciplinovanom i sa ostalim partnerima savršeno usaglašenom delovanju na sceni.

Usledila je, juna 1972, opet u Narodnom pozorištu, diplomska predstava - “Dama iz Maksima” Žorža Fejdoa, koju je postavio Milenko Maričić i u kojoj je Ejdus tumačio ulogu Gospodina Petipona. Od tada je glumio mnogo malih i velikih uloga ne samo u Narodnom pozorištu, nego i scenama gotovo svih beogradskih teatara, zatim u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, Narodnom pozorištu “Toša Jovanović” u Zrenjaninu, Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici i drugim.

Prema navodima žirija, ako bi se izdvojila najznačajnija Ejdusova glumačka ostvarenja moralo bi se ukazati na veliki broj uloga. Najuži izbor obuhvata Kumperta u drami “Guba” Hajnriha Bela, Judžina Mačbenksa u “Kandidi” Bernarda Šoa, Hepija u “Smrti trgovačkoga putnika” Artura Milera, Borisa Bežanova u komadu “Lenjin, Staljin, Trocki” Kloda Vermorela, Jana Kunca u Havelovom “Memorandumu”, Mosku u komadu “Volpone” Bena Džonsona, Isaka Babelja u drami “Konfiteor” Slobodana Šnajdera, Kneza Miškina u “Nastasji Filipovnoj” i Porfirija u “Zločinu i kazni” Dostojevskoga i Vajde, Astrova u Čehovljevom “Ujka Vanji”, Napoleona u drami “Napoleon I” Fedinanda Bruknera, Orgona u Molijerovom “Tartifu” i druge.

Poseban doprinos dao je prilikom prvih izvođenja novih domaćih dramskih dela: “Ubistvo u kafani Dardaneli” Radomira Smiljanića (Bole Kotrljajka), “Markse, Markse, koliko je sati” Milovana Vitezovića i Pavla Minčića (Slepac), “Sveti Đavo Raspućin” (Nikolaj II) i “Tamna je noć” (Labud Aškerc) Aleksandra Popovića, “Kako zasmejati gospodara” Vide Ognjenović (Joakim Vujić), “Supermarket” Biljane Srbljanović (Švarc), “Govorna mana” (Mišel) i “Delirijum tremens” (Dagi, slavni glumac) Gorana Markovića.

Napominjući da Ejdus nije obišao ni dela srpske i hrvatske klasike, žiri je istakao da je bio sjajan kao Zlati Kum u Držićevom “Skupu”, dok je kao Kir Janja u istoimenoj komediji Jovana Sterije Popovića na originalan način uspešno nastavio tradiciju velikih tumačenja toga lika u našem pozorištu, koju su izgradili Pera Dobrinović, Čiča Ilija Stanojević, Radomir- Raša Plaović i Rade Marković. Slično se dogodilo i kada se nedavno pojavio kao Života Cvijović u Nušićevoj komediji “Dr”, tumačeći, autoritativno i žovijalno u isti mah, poznati lik velikoga komediografa.

Tokom poslednjih desetak godina, u punoj stvaralačkoj zrelosti, Ejdus je nizao uspeh za uspehom - kao Rabin u “Demonu” Isaka Basevisa Singera, Ignjat Glembaj u “Gospodi Glembajevima” Miroslava Krleže, Pukovnik u drami Sema Šeparda “Stanje šoka”, Faust u istoimenom Geteovom delu, Dr Šen u drami “Lulu” Franka Vedekinda, Šajlok u Šekspirovom “Mletačkom trgovcu”, Salijeri u Šeferovom “Amadeusu”, Knez u “Ujkinom snu” Dostojevskog, Tiresija u Sofoklovom “Caru Edipu”...

Glumac neviđenog istraživačkoga elana, neumoran u iznalaženju lucidnih pojedinosti u prikazivanju dramskih i komičnih uloga, koje, pojedinačno posmatrane, uvek predstavljaju skladno izvajane umetničke celine, Ejdus već više od jedne decenije nesebično prenosi svoja majstorska stvaralačka iskustva baveći se pedagoškim radom na Akademiji umetnosti u Beogradu.

Sa svojim studentima priprema za diplomske predstave pretežno nekoncencionalan repertoar, upravo što na visokoprofesionalan način čini delujući na scenama naših pozorišta i zalažući se čitavim svojim umetničkim bićem za nova dela, i nove izvođačke stilove, tako da se neće pogrešiti ako se kaže da pozorišnom životu u Srbiji ovaj rasni glumac daje posebno obeležje. Sa izuzetnim angažmanom, vođen željom da unapredi organizacione aspekte savremene pozorišne delatnosti, Ejdus prihvatio se i vođstva Narodnog pozorišta u Beogradu, uveren da je napredovanje u svim sferama pozorišne delatnosti, pa i u onim pored i iza scene, imperativ 21. veka.

“Zato nagrada Dobričin prsten dolazi u pravi čas na pravu ruku”, istakao je žiri.

Generalni pokrovitelj svih manifestacija u vezi sa nagradom “Dobričin prsten” i izdavanja monografije o dobitniku već devetu godinu je Fond Filip i Madlena Cepter (Philip i Madlena Zepter), a dodeli se tradicionalno priključuje i Pozorište “Dobrica Milutinović” iz Sremske Mitrovice uručenjem plakete sa likom Milutinovića.

Povodom dodele “Dobričinog prstena” 24. laureatu, otvorena je i izložba fotografija svih dobitnika tog priznanja, čija je autorka Vukica Mikača.

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.