Do odlaska ministra u istoriju
Hrvatski performer Bruno Isaković izveo je 10. aprila u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu drugi deo svoje trilogije performansa “O lijepa, o draga, o slatka slobodo”, posvećenih ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću, odnosno gušenju slobode govora i sve izraženijem istorijskom revizionizmu.
Na rođendan pesnikinje Vesne Parun, Isaković se u nastavku Queer Zagreb sezone ponovo bavio rečima i crnilom, ali za razliku od prvog performansa u tom serijalu, kada su u fokusu bile reči humanizma istaknutih umetnica i umetnika, ovoga puta se pozabavio rečima koje je napisao i izrekao tokom svoje naučne i političke karijere trenutni ministar kulture. Isaković je četiri sata bez prestanka pred publikom čitao delove iz ministrove knjige “Jugoslavenska muslimanska organizacija”, te uži izbor “moralno upitnih, društveno opasnih i politički neodgovornih izjava Zlatka Hasanbegovića od kako se ambiciozno odlučio baviti kulturom, nažalost tek kao instrumentom stvaranja ‘novog nacionalnog obrasca’".
Prepoznavajući da se dugotrajno čitanje navedenog sadržaja može koristiti kao eksperimentalna domaća metoda psihičkog mučenja, umetnik se tokom trajanja performansa podvrgnuo i već oprobanoj, drevnoj kineskoj metodi mučenja koja ima za cilj izluđivanje žrtve tako što joj dugo pada kap po kap (u ovom slučaju crne) vode na glavu.
Bruno Isaković, O lijepa, o draga, o slatka slobodo, foto: Emina Herman
Prema navodima umetničkog direktora Queer Zagreb sezone Zvonimira Dobrovića, mučenje slobode govora i revizionizam istorije, koji se sve češće i glasnije sprovodi u domaćem javnom i političkom prostoru, te sve jasnijim podsticanje ideoloških podeljenosti u društvu, najčešće upravo pod okriljem Ministarstva kulture, postali su mesto umjetničke inspiracije koja pred navirućom ksenofobijom u Hrvatskoj neće posustati. O tome svedoči i veliki otpor nekoliko hiljada umetnica i umetnika, kao i drugih aktera u kulturnom sektoru naspram sadašnjeg ministra kulture.
Treći u nizu Isakovićevih performansa “O lijepa, o draga, o slatka slobodo” najavljen je za 8. maj, kao deo Queer Zagreb Sezone, koja je već prvog radnog dana ministra kulture pokrenula program posvećen upravo njemu, a trajaće do njegovog odstupanja s te pozicije.
“Do tada, posve pragmatično prihvatamo da Queer Zagreb sezona i ministar Hasanbegović ravnopravno surađuju na produkciji savremene umetnosti u Hrvatskoj. Mi toj saradnji dajemo svesrdnu logističku podršku, a ministar beskrajnu inspiraciju, te medijsku vidljivost u domaćem i međunarodnom kontekstu o kakvoj bismo bez njega mogli samo sanjati. Ne znamo tačno koliko će naša, za sada, vrlo plodna saradnja trajati, ali iz dugogodišnjeg iskustva rada u kulturi, za razliku od g. Hasanbegovića, znamo da se i najplodniji umetnički saradnici jednom raziđu, a ovo naše neminovno razilaženje naslućujemo odlaskom ministra natrag u povest. Tj. natrag u bavljenje povešću”, poručio je Dobrović.
(SEEcult.org)