Do dna Anice Vučetić
Umetnica Anica Vučetić predstaviće se 27. septembra u Galeriji ’73 samostalnom izložbom “Do dna” kojom postavlja pitanje: Koja je najniža tačka ispod koje se ne može dublje?
Prostorna postavka “Do dna” je video ambijent u kojem se posmatrač suočava sa nekoliko slika stanja glavnog aktera, koje gradiraju od preispitivanja, preko suočavanja i konflikta, do konačnog pada.
Izložba ukazuje na reperne tačke našeg polja izdržljivosti do kojih dolazimo u premeravanju prostora u kojem egzistiramo i našeg unutrašnjeg prostora, ispitivanjem granica do kojih možemo stići i preko kojih ne možemo preći.
Anica Vučetić se u svom radu bavi pitanjem individuacije i odnosom spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora individue. U dosadašnjim video instalacijama i ambijentima uvodila je posmatrača u zamračeni prostor galerije, u kojem mu stavlja na raspolaganje slike i simbole najčešće vezane za kolektivno nesvesno, u odnosu na koje posmatrač projektuje sopstvene sadržaje individualno nesvesnog i ima mogućnost da ih istražuje.
Rođena 1962. u Beogradu, Anica Vučetić bavi se video instalacijama i ambijentima, a izlagala je na više od sto grupnih izložbi u zemlji i svetu.
Dobitnica je prestižnih nagrada, kao što su nagrada Memorijala Nadežde Petrović u Čačku i nagrada publike Memorijala 2005. godine, Gran pri međunarodnog bijenala umetnosti minijature u Gornjem Milanovcu (2008) i “Politikina” nagrada 2009.
Diplomirala je i magistrirala slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Slobodna umetnica je od 1986. godine i članica i jedan od osnivača umetničke zadruge Treći Beograd.
Realizovala je 28 samostalnih izložbi u Beogradu, Sarajevu, Čačku, Vršcu, Novom Sadu, Požegi, Raškoj, Mariboru, Muzeju savremene umetnosti Univerziteta u Sao Paulu (1995), Muzeju Ludwig Forum za internacionalnu umetnost u Ahenu (1999, 2001), Galeriji “23 y 10” Kubanskog istituta za umetnost i kinematografsku industriju u Havani (2002), Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske u Banjaluci (2010)...
Izložba u Galeriji ’73 biće otvorena do 9. oktobra.
(SEEcult.org)