DKSG traži sastanak s ministrom prosvete
Zaposleni u Domu kulture Studentski grad (DKSG) javno su pozvali 1. marta ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Mladena Šarčevića na sastanak povodom njegove inicijative za pripajanje DKSG-a Studentskom kulturnom centru u Beogradu, kojoj su se oštro usprotivili i koja je izazvala burne reakcije u javnosti.
Ujedno, zaposleni u DKSG-u, zatražili su formiranje ekspertskog tela koje će, uz konsultacije s predstavnicima Ministarstva prosvete, Univerziteta u Beogradu i Univerziteta umetnosti u Beogradu, izvršiti detaljnu analizu kvaliteta rada i programskih aktivnosti DKSG-a, koje ministar Šarčević navodi kao nedovoljno kvalitetne.
Povodom izjave ministra Šarčevića da sada postoje dva glomazna tela istog delokruga rada koja ne vrše svoju funkciju, kolektiv DKSG-a postavio je i pitanje kriterijuma prema kojima ministar ocenjuje funkcionalnost njihovog delovanja.
Zaposleni u DKSG-u naveli su i da je ministar Šarčević u protekla tri meseca, koliko je rekao da se detaljno bavio poslovanjem DKSG-a, protivpravno pokrenuo inicijativu za poništenje konkursa za direktora te ustanove, koje je izglasao Upravni odbor DKSG, navodeći nepostojeći plan reorganizacije i racionalizacije. Takođe, kako su naveli, Šarčević “protivpravno pokušava da ugasi pravni subjekt Dom kulture ‘Studentski grad’ pozivajući se na član 29. Zakona o učeničkom i studentskom standardu”.
“Iako ministar navodi odluku o pripajanju, a ne gašenju DKSG, opet podsećamo da je ta odluka doneta bez prethodne javne rasprave u široj studentskoj i kulturnoj javnosti”, naveli su zaposleni DKSG-a.
Povodom ministrove ocene o potrebi stvaranja jednog funkcionalnog tela sa jakim menadžmentom, zaposleni u DKSG-u su poručili da bi bi gašenje pravnog statusa DKSG imalo sa sobom mnogo posledica.
“DKSG i SKC su dve ustanove sa potpuno različitim programskim profilima. DKSG je Dom kulture koji u odnosu na zajednicu Studentskog grada razvija program, ali je uspeo da tokom godina to proširi i na Novi Beograd i čitav grad. DKSG je tokom godina razvio prepoznatljive programe i međunarodne manifestacije. DKSG predstavlja simbol Studentskog grada i njegovo gašenje predstavljao bi svojevrsni presedan u istoriji naše zemlje u smislu gašenja ustanove kulture. DKSG se protiv banalizacije i komercijalizacije bori onim što najbolje zna: kreiranjem relevantnog sadržaja i programa. U trenutku kada je država Srbija otvorila poglavlje EU o obrazovanju i kulturi, ona ujedno gasi ustanovu kulture”, naveli su zaposleni u DKSG-u.
Zaposleni u DKSG-u su dodali i da ministar “nije posetio DKSG dok se 'detaljno' njime bavio”, kao što “ni rukovodeći organ postavljen od strane Ministarstva uglavnom nije prisustvovao programima za vreme svog mandata kao v.d. direktora”. Takodje, ministar nije odgovorio na zahtev za sastanak koji je Sindikat “Nezavisnost” DKSG-a već tražio u vezi sa planom reorganizacije i racionalizacije.
Zaposleni u DKSG-u su ujedno zahvalili čitavoj javnosti koja je stala uz njih, ali i saradnicima iz celog sveta, kao i studentima.
“Kulturna, stručna i studentska javnost je već animirana i tom smislu DKSG nije usamljen. Danas se u DKSG-u brani kultura!”, poručio je kolektiv te ustanove, koji je ranije najavio inicijativu za njeno vraćanje u nadležnost Univerziteta u Beogradu.
DKSG je za 4. mart u 17 sati najavio i panel diskusiju na temu “Da li je obrazovanju potrebna kultura?”
Šarčević je izjavio za “Danas” da DKSG neće biti ugašen, već se razmišlja o njegovom pripajanju SKC-u kako bi se stvorilo “jedno funkcionalno telo sa jakim menadžmentom, koje će raditi na dva punkta”.
Ministar je naveo i da se poslovanjem tih ustanova detaljno bavio od decembra, te da je ideja o njihovom pripajanju motivisana namerom da se podigne kvalitet rada i programskih aktivnosti, kao i da se poveća interesovanje studenata za sadržaje koji su njima namenjeni.
Šarčević je rekao i da funkcionalna racionalizacija koju Ministarstvo prosvete želi da sprovode nije deo zahteva za pristupanje Evropskoj uniji, kako se tumači u delu javnosti. Takođe, dodao je da zaposlene ne treba da brine odluka o spajanju, jer niko neće ostati bez posla.
Kolektiv DKSG-a pokrenuo je 27. februara i onlajn peticiju povodom inicijative Ministarstva da ta ustanova bude pripojena SKC-u, a do sada ju je potpisalo vise od 5.600 ljudi. U javnosti se ujedno pojavila i bojazan da bi pripajanje DKSG-a SKC-u moglo da dovede do selidbe SKC-a na Novi Beograd i iznajmljivanje njegove zgrade u centru grada u komercijalne ili neke druge svrhe.
(SEEcult.org)