Detinjstvo u ratu - za mir
Sarajevski ratni teatar (SARTR) i Udruženje Urban predstavljaju, povodom Svetskog dana mira, 21. septembra, izložbu “Detinjstvo u ratu”, koja je producirana u okviru festivala Dani Sarajeva u Beogradu.
Izložba “Detinjstvo u ratu”, koja predstavlja istoimenu knjigu Jasminka Halilovića, biće otvorena 21. septembra u SARTR-u.
Direktor tog sarajevskog pozorišta Nihad Kreševljaković podsetio je tim povodom da je među brojnim izjavama objavljenim u knjizi “Detinjstvo u ratu” jedna mlada Sarajka je, sećajući se svog detinjstva, napisala: “Dečji osmeh zarobljen u ruševinama”.
“To je ova knjiga i to je ova izložba”, naveo je Kreševljaković.
Autor knjige i izložbe Jasminko Halilović izrazio je zadovoljstvo što se Svetski dan mira u Sarajevu obeležava tim antiratnim projektom o detinjstvu u ratu.
“Dok neka deca u svetu i danas žive svoja ratna detinjstva, najmanje što možemo uraditi jeste poslati poruku mira. Ja verujem da je poruka koju nose ova izložba i knjiga baš takva. Zapravo verujem da nema ničeg što je više antiratno od sećanja dece na rat”, poručio je Halilović.
Knjiga “Detinjstvo u ratu” među najtraženijim je knjigama u BiH od kada se pojavila.
Nakon velike promocije u sarajevskom Domu mladih, predstavljena je izložbom u Beogradu, zatim u Evropskom parlamentu u Briselu, a uskoro će biti predstavljena i u Beču, Gracu, Cirihu i Tokiju.
Na Internacionalnom sajmu knjige i učila osvojila je Specijalnu nagradu žirija.
U toku je prevod te knjige na šest jezika, uključujući i japanski. Japansko izdanje knjige objaviće u decembru 2013. godine jedan od najvećih svjetskih izdavača Shueisha Inc.
Izložbom “Detinjstvo u ratu” i promocijom istoimene knjige, u maju ove godine otvoren je sedmi festival “Dani Sarajeva u Beogradu", a Halilović je tada na promociji u Kulturnom centru Beograda izrazio uverenje da njegova knjiga i izložba mogu biti doprinos dijalogu dva grada, prevashodno zbog tačaka potencijalne samoidentifikacije kojih ima mnogo.
Halilović je izrazio očekivanje i da će mladi u Beogradu, uz njegovu knjigu i izložbu, bolje nego do sada razumeti kroz šta su prolazili njihovi vršnjaci u Sarajevu u prvoj polovini 90-ih.
Halilovićeva knjiga deo je istoimenog projekta u okviru koje se obratio ljudima koji su za vreme rata u BiH bili deca, zamolivši ih da kratko odgovore šta je za njih detinjstvo u ratu. Za tri meseca u projekat se uključilo više od hiljadu ljudi iz 35 zemalja širom planete.
(SEEcult.org)