DeStil o Homeless u Vajmaru
Srpski umetnik Milovan DeStil Marković, koji živi i radi u Berlinu, predstaviće 28. juna u ACC galeriji u Vajmaru višegodišnji projekat “Homeless” (Beskućnici), koji je od 2002. godine realizovao na javnim prostorima u komercijalnim i poslovnim centrima Berlina, Beograda, Tokija i drugih gradova. Marković će održati predavanje o projektu “Homeless” i govoriti o značenju slike u javnom prostoru, kao i problematici pripadanja i vlasništva nad javnim prostorom.
Srpski umetnik Milovan DeStil Marković, koji živi i radi u Berlinu, predstaviće 28. juna u ACC galeriji u Vajmaru višegodišnji projekat “Homeless” (Beskućnici), koji je od 2002. godine realizovao na javnim prostorima u komercijalnim i poslovnim centrima Berlina, Beograda, Tokija i drugih gradova.
Marković će održati predavanje o projektu “Homeless” i govoriti o značenju slike u javnom prostoru, kao i problematici pripadanja i vlasništva nad javnim prostorom.
Na Markovićevim tekstualnim portretima beskućnika, zasnovanim na transkriptu video intervjua koje je sa njima radio, uočavaju se individue koje su anonimne, a pripadaju socijalnim grupama u društvima koja i pokušavaju da ih učine nevidljivim.
Prema navodima ACC galerije, Markovićevi portreti beskućnika predstavljaju identitete kroz životne priče stvarnih ljudi. Marković te likove transfiguriše posredstvom autobiografskih tekstova.
U okviru serijala radova “Beskućnici”, Marković se fokusirao na probleme nacionalnosti, rase i pola, kao i na manjinske i marginalizovane grupe, predstavljajući ne samo invididualne sudbine, već i socijalne uslove društava u kojima žive ljudi sa kojima je radio video intervjue i potom stvarao od delova njihovih izjava set portreta na printovima velikih dimenzija u gradskim centrima Berlina, Beograda i Tokija.
Beogradski deo projekta “Homeless” realizovao je 2003. godine, kada je na Palati Albanija bilo moguće videti portret Dragana Stankića, veličine 40 puta osam metara.
Portreti u okviru projekta “Homeless” deo su “Transfigurativnih radova” Markovića, pored serijala “Selfshaves” i “Lipstick Portraits” (Karminke).
Osim portreta svetski poznatih žena (Hillary Clinton, Vivienne Westwood, Madonna, Catherine Deneuve, Aung San Suu Kyi, Jessye Norman...),
Marković je u okviru serijala “Karminke” prikazao i portrete lokalnih žena iz Srbije iz različitih socijalno-političkih struktura koje za njega i sredinu imaju određenu važnost. Te radove bilo je moguće videti i na izložbi u galeriji “Zvono” u Beogradu 2003. godine.
Deo Markovićevog opusa predstavljen je i u reprezentativnoj monografiji “Transfigurativni radovi” (Transfigurative Works), objavljenoj u Nemačkoj u izdanju kuće Verlag fur moderne Kunst Nurnberg, koja se pojavila potom i na engleskom tržištu, sa tekstovima Bojane Pejić, Borisa Budena i Yoshiko Honde, kao i intervjuom sa umetnikom.
Markovićevo predavanje u Vajmaru organizovano je u okviru saradnje Bauhaus Univerziteta i ACC galerije.
Markovićevi radovi predstavljeni su i u Galeriji umetnika Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
Sajt ACC galerije je www.acc-weimar.de
(SEEcult.org)