Dejan Aleksić prvi dobitnik nagrade Dušan Radović
Novoustanovljena nagrada Biblioteke grada Beograda “Dušan Radović” za književnost za decu i mlade dodeljena je Dejanu Aleksiću za knjigu “Malo-malo pa slon”, u izdanju kuće “Imam ideju” iz Kraljeva, koju je žiri opisao kao “malog Beketa” za decu - duhovitu, maštovitu i inteligentnu zbirku priča punu neočekivanih obrta, jezičkih i dramskih, knjigu lišenu opštih mesta i slatkih udvaranja.
“Nagraditi Dejana Aleksića nije velika mudrost. To bi mogao svako. Ali, srećom, mi smo ti koji ćemo mu danas dodeliti nagradu koju još nema, koja najviše liči na njega i koja ga je dugo čekala. Velika trojka Zmaj-Radović-Ršumović odavno ima pridruženog Aleksića, jedno vreme dopisnog, a već dugo i redovnog člana važne akademije za brigu o pametnoj deci Srbije”, naveo je žiri u obrazloženju nagrade, svečano uručene 9. februara u Skupštini grada Beograda, koja je sa BGB i ustanovila to priznanje.
Kao i Radović, kako je istakao žiri, i Aleksić se deci obraća s poštovanjem i uvažavanjem, on je zahtevan pisac za zahtevnu decu, zabavan pisac za decu koju je teško zabaviti. Njegov humor i odnos prema deci su uvek na drugu i treću loptu, nikad na prvu, istakao je žiri.
U rečniku Aleksićeve knjige nema deminutiva, nema lažnih emocija, sa decom se postupa ozbiljno i odgovorno. “Malo-malo pa slon” je “delo jednog novog Radovića, modernog i mudrog, najmlađeg Radovića u književnosti za decu do danas”, naveo je žiri, koji su činili Miloš Radović (predsednik), prof. dr Zorica Hadžić i prof. dr Zorana Opačić.
Jasmina Ninkov i Dejan Aleksić, foto: BGB
Aleksić je ocenio u kratkom obraćanju da književnost za decu u Srbiji već odavno zaslužuje postojanje nagrade sa imenom jednog od najvećeg stvaraoca te literarne vrste, pa je plemenit čin što se ona utemeljuje na stogodišnjicu njegovog rođenja.
“Duško Radović je izvanredna stvaralačka priroda kakve se retko sreću i u mnogo većim, dinamičnijim i uticajnijim kulturama. To su oni nesvakidašnji trenuci poetičkog usijanja iza kojih se uspostavljaju nove mere i novi dometi. Reč je o prekretničkimmomentima u razvoju određene stvaralačkeoblasti koji uslovljavaju i određuju svako njeno buduće vrednovanje. Nama se takav momenat dogodio s pojavom Duška Radovića. Naš jezik i literatura imali su sreću da se u njima ostvari autor ovakvog formata, a nama ostaje da odnosom prema njegovom književnom nasleđu dokažemo da smo ga i danas dostojni. Jer, vrednosti ove vrste nisu date jednom i za svagda, one traže potvrdu u dolazećem vremenu i veličina ostavštine bilo kog velikog stvaraoca merljiva je odrazom njegovog dela na savremeni trenutak”, naveo je Aleksić.
Delo Duška Radovića, kako je istakao, i danas je itekako živo i podsticajno.
“Ono amblematizuje jedan književno-estetski horizont na kome su čitave generacije sticale i oblikovale svoj rani čitalački ukus, usvajale specifičan prostor duha i humorne literarne igre, a kroz tu igru, istovremeno, razvijale sposobnost kritičkog mišljenja, pa i razumevanja aktuelne društvene stvarnosti”, istakao je Aleksić.
Aleksić je mišljenja i da posebno ohrabruje činjenica da je Grad Beograd, kroz reprezentativnu ustanovu kulture kakva je Biblioteka Grada Beograda, institucionalizovao to priznanje i time obezbedio njegovo trajanje i formalni ugled.
“Meni, kao autoru, pripadaju naročita čast i zadovoljstvo što niz laureata ove glasovite književne nagrade počinje mojim imenom. Kao pisac za decu, formirao sam se ponajviše u gravitacionom polju Radovićevog stvaralačkog univerzuma. Usuđujem se da verujem kako je moja nagrađena knjiga mali ali vidljiv prilog svetlosti iz tog knjiškog zvezdanog jata”, naveo je Aleksić.
Dejan Aleksić, foto BGB
Predloge za dodelu nagrade dostavljali su pisci i izdavači za sva dela za decu i omladinu napisana na srpskom jeziku (prvo izdanje) koja su objavljena od 15. decembra 2020. godine do 15. decembra 2021.
Na konkurs je pristiglo 98 knjiga, a u užem izboru, osim nagrađene, bile su i “Knjiga plava kao trava kad spava” Peđe Trajkovića, u izdanju Centra za kulturu Gradac u Raškoj, te “Pesme za naj-velike” Duška Domanovića, u izdanju Kulturnog centra Ribnica u Kraljevu.
Miloš Radović, foto: BGB
Nagrada se sastoji od skulpture, koja je rad akademskog vajara Zorana Kuzmanovića, diplome i novčanog iznosa od 5.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.
Nagradu je Aleksiću uručila direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov, a prisutnima su se obratili i zamenik gradonačelnika Goran Vesić, i sam laureat.
(SEEcult.org)