Dan internet domena .rs
Internet domen .rs, koji je zamenio nekadašnji .yu, star je već tri godine, a tim povodom, 10. marta u Beogardu biće održana međunarodna konferencija posvećena razvoju interneta na domenskom prostoru Srbije, na kojoj će biti reči i o domaćim i globalnim pitanjima, kao što su intelektualna svojina, bezbednost i sloboda govora.
Internet domen .rs, koji je zamenio nekadašnji .yu, star je već tri godine, a tim povodom, 10. marta u Beogardu biće održana međunarodna konferencija posvećena razvoju interneta na domenskom prostoru Srbije, na kojoj će biti reči i o domaćim i globalnim pitanjima, kao što su intelektualna svojina, bezbednost i sloboda govora.
Povodom “Dana internet domena Srbije” (DIDS), na konferenciji u Privrednoj komori Srbije okupiće se kreativni i stručni ljudi u oblasti interneta i IT tehnologija, među kojima su najavljeni i Leonid Todprov (cctld.Ru), Monika Pank-Rank (Nic.at), Wim Degezelle (CENTR), Berislav Todorović (KPN), Rade Tričković (HttPool), Miloje Sekulić (McCann Erickson PR), Ivan Minić (Burek forum), Istok Pavlović (WorldWide), Dušan Popović (Pravni fakultet), Vladimir Marić (Zavod za intelektualnu svojinu), Denis Bećirić (Prvi osnovni sud)...
U organizaciji Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS), biće reči o aktuelnim temama i dešavanjima, prvenstveno na internet prostoru Srbije, ali i na globalnom nivou, uz druženje i razmenu iskustva sa predstavnicima internet registara iz sveta.
Teme konferencije su: planovi i aktivnosti RNIDS-a i iskustva evropskih internet registara, proces uvođenja ćiriličkog .SRB domena (.СРБ), ograničeni domenski resursi i politički aspekti raspodele domena, intelektualna svojina na internetu i domen kap brend, vosokotehnološki kriminal, bezbednost, sloboda govora, unutrašnja kontrola u kompanijama, privatnost i odgovornost za sadržaj na internetu, a biće predstavljeni i uspešni .RS projekti u medijima, biznisu, državnoj upravi, obrazovanju i medicini.
Na otvaranju su najavljeni i predstavnici Ministarstva za telekomunikacije i informaciono društvo koje se, inače, rekonstrukcijom Vlade Srbije, spaja sa Ministarstvom kulture u novom Ministarstvo za kulturu, informisanje i informatičko društvo.
Prvi blok konferencije posvećen je planovima i aktivnostima RNIDS-a i iskustvima evropskih registara, a drugi će početi panel diskusom na pitanje “Ko upravlja internetom?”, odnosno raspravom o regulativi, bezbednosti i slobodi govora.
Treći blok konferencije posvećen je uspešnim .RS internet projektima.
DIDS 2011. je pored IT profesionalca, internet privajdera i ovlašćenih registara, namenjen svima koji internet prihvataju kao sastavni deo savremenog života i poslovanja, a za učešće je bilo neophodno prijavljivanje zbog ograničenog brpja mesta.
DIDS se obeležava 10. marta, kada je 2008. počela zvanična registracija .RS domena.
RNIDS, organizator konferencije, stručna je, nevladina i neprofitna organizacija obrazovana radi upravljanja nacionalnim internet domenima .RS i .SRB, u cilju ostvarivanja opšteg interesa građana Srbije, uz poštovanje principa kvaliteta, efikasnosti, nezavisnosti i transparentnosti.
RNIDS upravlja registrom nacionalnih internet domena Srbije .RS saglasno odluci ICANN-a (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) od 2007. godine.
ICANN je u novembru 2010. prihvatio i predlog RNIDS-a da oznaka .SRB bude ćirilički domen Srbije i dodelio joj tu oznaku za drugi nacionalni domen na internetu.
Osnovni cilj RNIDS-a je da organizuje upravljanje nacionalnim internet domenima.
RNIDS upravlja sa pet adresnih prostora (.RS, .CO.RS, .ORG.RS, . EDU.RS i .IN.RS), dok je upravljanje adresnim prostorom .AC.RS prepušteno Akademskoj mreži Srbije, a .GOV.RS Upravi za zajedničke poslove republičkih organa.
Domen “.RS” je, na osnovu odluke na osnovu odluke RNIDS-a, zamenio u martu 2010. godine internet domen “.YU”, jednu od poslednjih oznaka nekadašnje Jugoslavije.
Domen “.YU” dodeljen je bivšoj Jugoslaviji 1989. godine, a nastavio je da postoji još 19 godina nakon njenog raspada.
Povodom njegove zamene domenom “.RS”, Muzej istorije Jugoslavije organizovao je bio izložbu, tribinu i žurku, a svoju kolekciju obogatio je prvom virtuelnom akvizicijom.
(SEEcult.org)